Šamisen je tradiční japonský hudební nástroj, dlouhokrká drnkací loutna se 3 strunami, rozeznívanými velkým trsátkem. Dědeček mladého Secua Sawamury byl jedním z nejlepších hráčů na šamisen, a tak Secu a jeho bratr Wakana již jako malé děti podlehli kouzlu a zvuku tohoto hudebního nástroje, když poslouchali jak dědeček hraje. Ten oba chlapce učil na šamisen hrát a vedl je k tomu, aby našli svůj vlastní hudební projev, což však malý Secu nechápal a naopak se snažil hrát přesně tak jako děda. Když však starý muž zemřel, odešla s ním pro Secua i jeho hudba, a tak se mladík, nyní již student vyšší střední školy, rozhodl k drastické změně. Opustil školu a odešel hledat hudbu do Tokia! Zde by se mu však nevedlo vůbec dobře, kdyby nenarazil na mladou začínající herečku Junu Tačiki, která se chlapce v nouzi ujala a dokonce mu dopomohla k jeho první zkušenosti na velkém pódiu. Dívka se však díky osobním problémům rozhodla město opustit, a tak zůstal Secu na chvíli sám. Ovšem velice brzy ho ve městě našla jeho matka Umeko, která je připravená postavit chlapcův život opět do latě. Rozhodla se syna znovu přihlásit do školy, protože věří, že by zde mohl najít podobné hudební nadšence a znovuobjevit opravdovou lásku ke hře na šamisen. (Jeoffrey)

Jeoffrey

Mashiro no oto má naprosto skvělý první díl a docela povedené finále první řady, ale zbytek je jen o něco slabší Kono oto tomare! Ale po pořádku. Začátek je super, krátký emotivní příběh, který působí poměrně realisticky, představí nám hlavní postavu a naučí nás jí poměrně rychle fandit. Potkáme se na chvíli i s dalšími hodně sympatickými a zajímavými postavami a kdyby se celý seriál odehrával v tomhle prostředí, pak by to možná bylo lépe. Bohužel vpád Umeko do příběhu změní celý směr a velice rychle z toho udělá pouze další dílko o školním hudebním klubu, zkrátka vše přivede do těch nejklasičtějších kolejí hudebních anime seriálů a to vám po tak zajímavém úvodu možná bude (jako mě) vlastně docela líto. Následně už je to klasické sestavení kroužku, představení postav a jejich problémů a vzájemná interakce, která pomáhá některé niterné problémy pozvolna řešit. No jo, ale oproti již zmíněnému Kono oto tomare! to tady u mě postrádá hloubku, prostě ta dramata a problémy, co se tu v prostřední části řeší, nejsou až tak významné, nebo tak kvalitně podané, že by mě spolehlivě udržely nalepeného na obrazovce. Ano jsou tu super chvíle, třeba když si bráchové společně zahrají u chrámu, kdy si říkáte, že to má svoje kouzlo, ale těch momentů, kdy se hlavní hrdina a postavy jen jaksi bez duše zmítají v příběhu, který je nedokáže naplno využít, je tady podle mě víc. Závěrečné finále už je ale o poznání zajímavější. Turnaj (ano - vím že je to to největší klišé ze všech) je tu dle mého dobře zvládnutý, anime dokáže poměrně slušně představit motivace dalších nových postav, které tu potkáváme, umí pracovat s atmosférou soutěže i jí v určitých chvílích z části odlehčit. Hudební představení mají výraz, jsou zapamatovatelná a člověk si je užije, prostě autoři umí pracovat s hudbou a obrazem, aby u těch důležitých soutěžících zanechali v divákovi nějaký dojem. Samotný poslední díl je dle mého opět velmi dobrý, vše končí sice očekávaně, ale zároveň po emocionální stránce silně a tak se některé pocity hlavní postavy mohou přenést i na diváka a díky závěrečným okamžikům si možná i řeknete, že by to chtělo druhou řadu, ideálně co nejdřív... Hudební stránka mile překvapila, openning je naprosto skvělý a jsem rád, že jsem se s shamisenem seznámil a pochopil, kolika různých zvuků a hudby se dá docílit jen s třemi strunami. 7,2/10 ()