Utajený pasažér

• USA Stowaway (viac)

Utajený pasažér omylem poškodí základní systémy podpory života vesmírné lodi, která letí k Marsu. Zásoby docházejí, důsledky pro misi můžou být fatální a posádku čeká nelehká volba. (Netflix)

Shakers

Zo začiatku trošku uspávačka. Pomalý rozjazd, nudné sedenie vo vesmíre. Od polky to už konečne začne byť zaujímavejšie, keď prídu na svet (v našom prípade na vesmírnu loď) problémy, ktoré stanica má. Zopár logických blbostí sa nájde (v jednej scéne prekonajú prekážku za pol hodinu a v ďalšej bez zadýchania za par minút?), či nevysvetlene veci (ako sa tam ten pasažier dostal?). Inak je to fajn. Herecky je to v pohode, interiéry vesmírnej lode (a ako aj vo väčšine filmov štandardne) super a záver je konečne trošku strhujúcejší. Určite som čakal od utajeného pasažiera viac, ale nič také som nedostal. Druhý Sunshine to určite nie je, ale vyložená nuda a zlý film, tiež nie. Kto ma rád vesmírne filmy a rád sa pohybuje v priestoroch vesmírnych lodí (Apollo 13, Marťan, Gravitácia) nie je to preňho zlá volba po ťažkom dni. Na jedno pozretie v pohode. 65% - 3* ()

Timak

Taková zvláštní pachuť na konci. Nevím, co si o tom myslet. Stejně jako o Ad Astra - je to dobrý, nebo je to úplně blbý. Tohle je hodně skromný film na efekty a všech těch blbin okolo, spoléhající se na herce - takže určitě super a za to palec nahoru. Ale ten závěr mi přišel prostě takovej nedotaženej. ()

anderson

Zveriť svoj život do rúk pofidérnej súkromnej vesmírnej agentúry môže iba psychopat, samovrah alebo človek, ktorého IQ je len o málo vyššie ako priemerná izbová teplota. Preto kapitánka tejto prazvláštnej misie na Mars velí svojej posádke aj s vedomím, že kozmická loď bola skonštruovaná pre dvoch pasažierov, ale agentúra - asi aby ušetrila - riskne pasažierov troch. A to ešte kapitánka netuší - ako by aj pri svojich veliteľských schopnostiach a úsudku mohla - že v "podpalubí" sa vezie štvrtý člen. Asi agentúra v rámci šetrenia ušetrila aj na bezpečnosti. No a absencia dostatku kyslíka pre dvoch nadbytočných pasažierov na seba samozrejme nedá dlho čakať... A divákovi ostáva iba modliť sa, aby na nezopovednosť, idiociu a diletantstvo zhynuli iba jedinci pre ktorých je slovo svedomie a zodpovednosť len ďalšia bezobsažná fráza. Idiocia tohto filmu bohužiaľ nie je sci-fi ale krutá realita. (22.4.2021) ()

Pavlínka9

Já jako chápu, že by si tím nijak nepomohli, ale to jako vážně neřešily jak a proč se jim tam objevil prostě ten týpek ve "stropě"? Mě přijde dost absurdní, že ho prostě přijali jak nic, ale já bych prostě potřebovala a chtěla znát detail, proč tam je a kdo ho tam dal či proč tam safra je! Vždyť zkazil ten několikaletý výzkum..A ne jednomu člověku...Mě ta skupinka nějak nesedla...Celkově mi to nesedlo - bylo to dost předvídatelné a vlastně až nudné..já nepotřebovala, aby to tam explodovalo, ale aby mu "nerozmluvila" (pardon za spoiler) dát si tu injekci... ()

JASON_X

S nechutí a sebezapřením neochotně házím jednu objektivní hvězdu za výpravu a triky (interiér lodi, scéna výstupu do volného prostoru) a s nelibostí píšu další žlučovitý komentář. Zbytek je totiž čistokrevný odpad. Idiotská zápletka o nepravděpodobném zapomenutí černého černého pasažéra na palubě kosmické lodi, směřující na dvouletou misi k Marsu, tak to je opravdu hodně hodně ubohá báze. A na ní rejža vybuduje vachrlatou konstrukci bezmála dvouhodinového, komorního a rádoby psychologického dramatu, v němž jde o nějakou tu scifistiku až v úplně poslední řadě. Protože v první řadě se tvůrci rozhodli oblažit diváka dalším (dnes tolik moderním) zástupcem žánru zvaným "pseudohumanistický a patetický kýč jako prase". Ale konec to má vlastně dobrý, vždyť o další "dojemně" altruistickou blbku ve vesmíru míň. ()

• Ve filmu je představena myšlenka rotace lodě na dlouhém laně k vytvoření „umělé gravitace“ – je to jeden ze zvažovaných způsobů pro skutečné dlouhé kosmické lety (např. na Mars), jak bojovat s negativními účinky stavu beztíže na lidské tělo. Z praktických důvodů se ale v realitě uvažuje o vytvoření menší síly než pozemské přitažlivosti. (Jarek572)
  • Když David (Daniel Dae Kim) vytahuje láhev na kyslík, je slyšet úder – ve vesmíru by ale žádný zvuk slyšet nebyl. (Jarek572)