IKEM: Jak se zachraňují životy, které ještě nemusí skončit

(TV film)

Dokumentární film k 50. výročí od založení Institutu klinické a experimentální medicíny všeobecně známého pod zkratkou IKEM... IKEM je nedílnou součástí světové lékařské vědy a klinické medicíny. Vzhledem ke kvalitě a počtu výkonů patří k největším a nejrespektovanějším světovým centrům v oblasti kardiovaskulární medicíny, diabetologie a transplantologie. Je také jedním z nejmodernějších lékařských pracovišť u nás. Ve filmu se prolínají dvě vyprávěcí linie: historická a medicínská. Historická linie sleduje peripetie, které vedly k založení IKEMu, představí lékaře, kteří chod ústavu zásadně ovlivnili a také mapuje praktické a politické problémy, kterým lékaři museli čelit za dobu existence ústavu. Linie medicíny je tvořena sekvencemi transplantací (ledviny, srdce, játra) a jejich koordinací a aplikováním nových poznatků do léčby nemocných pacientů. Divák tak může sledovat unikátní vývoj léčebných postupů v průběhu několika desítek let. (Česká televize)

Marze

Úplné rodinné státní zlato. Historie kardiovaskulární medicíny u nás. Ale divácky neveselé téma. Pobavilo mě, že dříve se infarkty léčily tak, že se pacienti víceméně pozorovaly. ()

Arsenal83

Dokument s dvomi líniami. Tá historická rieši peripetie v spojitosti so založením IKEMu, osobnosti, ktoré boli zapojené, a politické udalosti, ktoré tieto okolnosti ovplyvňovali V praktickej časti sledujeme vývoj liečebných postupov v priebehu niekoľkých desiatok rokov. Celý dokument k vzhliadnutiu tu. ()