Být chudý v nejbohatší zemi světa

(TV film)
  • Francúzsko USA : Être pauvre dans le pays le plus riche du monde (viac)
Francúzsko, 2019, 52 min

Fenomén chudoby a bezdomovectví v USA, opak Amerického snu. Příběhy Američanů, kteří žijí v extrémně nuzných podmínkách a přitom pracují a vedou běžný život. (Česká televize)

d-fens odpad!

Francúzske dokumenty málokedy sklamú. Tentokrát opäť nesklamali :-) (len detail ako konfontácia - na Slovensku mi nikto umelé zuby za pár dní alebo za deň neurobí, a pritom mám zdravotné poistenie a žijem v sociálne cítiacej Európe :D grin) ()

Arsenal83

Že sú bezdomovci všade to je známy fakt a stačí sa len pozrieť na obrázky z Los Angeles či New Yorku a v tej Amerike ich nájdeme taktiež obrovské množstvo. Len ten názov mi nesedí, že najbohatšia krajina sveta? Podľa akého meradla? Žiadny rebríček nedáva USA na prvé miesto v tomto ohľade a na pováženie je tiež, na z akého princípu ich bohatstvo pochádza. ()

ostravak30

Bezdomovci jsou všude. Některým to tak vyhovuje, jiní se jimi stali nedobrovolně, ale vyhovovat jim to začalo a jiní se bezdomovci stali nedobrovolně, ale cesta zpátky je těžká ne-li nemožná. Ale je neuvěřitelné, že se v USA může dít něco jako bylo vidět v dokumentu. Aby člověk pracoval a přesto byl bezdomovcem, nad tím už zůstává rozum stát. Filmaři si zcela správně vybrali různé typy lidí bez domova a zobrazili nám jejich osudy i běžný den. Mohli jsme vidět ty, kteří takovým pomýáhají i to, jak systém není vůči lidem příznivý. Na druhé evropský způsob je benevolentní až moc. Spravedlnost obecně se v takových případech stanovuje dost těžce, protože každý případ je jiný a tudíž i zákony jsou těžce vytvořitelné, aby byly úplně fér vůči všem. Naprosto chápu obyvatele, kteří nechtějí mít za plotem bezdomovce, navíc pokud jsou jejich obydlí plné vší. Druhá strana mince je pak, když někdo pro ně vytvoří bydlení, proč si ho nemohou při dohodě s městem postavit jinde, ale aby jim ho město nebralo. Každopádně delší dokument by jistě pojmul širší záběr a také chybí názory druhé strany. ()

xtraffic

No v Americe se s tím neserou. Je vsak těžký to rozlišit, kdo se chce flákat a kdo ne. Tady žádný socialismus nehledejme. Prostě byznys v každé stránce života. Ten nejtvrdší kapitalismus v praxi. USA. Proti tomu byl před r. 89 východní blok úplný opak. Péče o člověka v každé oblasti. U nás máme hybrid. V Evropě pak různé variace dle toho, kdo chce tu lézt některé velmoci dopr... Výsledkem je neustálé napětí. USA má prostě jiné výdaje, než do lidí, ale jim to vlastně nevadí. Berou to, že to tak je. Navíc v USA je hodně dobrovolníctví, sbírky, fondy, apod. Informace o 40 mil. ks. USA jednotek obyvatel je pod hranicí chudoby je poněkud zajímavá. To je cca Cesko, Slovensko, Maďarsko a Rakousko dohromady. Smeřujeme jako ČR ci EU jako společnost směrem ukázáným v tomto filmu? Se současným vedením určitě ano (psáno v květnu 2022).A vůbec divím se, že v to v ČT neoznačili za dezinformaci či nějakou východní nebo orientální propagandu. ČT je tak u NIC chlapců s CZ možná na listu nedůvěry a jakmile rozkvetou fialové levadnule a budou jasné signály, tak to třeba dopadne. Nutno ČT i dodat, že vysílací čas se neshoduje s průměrným divákem jedoucí forejtovu starou co nepretáčí či nějakou zajímavou reprízu přátel lihu po 50 letech. Hodnotim celkově pozitivně. Nicméně to pořád brnká na strunu Trump. Možná nějaký informace do Evropy. Nevím, ale divím se, že i přes chudobu, byla půlka vystupujících mírně řečeno nesportovní postavy. 8/10 ()

Marze

Úžasný dokument se sociální tématikou. O milionech, či spíše nyní desítkách milionů Američanů závislých na poukázkach na jídlo jsem slyšel. Jednou nabízel kubánský vudce Fidel Castro humanitární pomoc starostovi New Yorku zapůjčením kubánských špičkových ocnich lékařů. Ale americký systém vystěhování neplaticich najemniku serifem do dvou měsíců se mi moc líbil. Ukázalo se, že baba najednou má dost peněz na hotel. ()