Třináct životů je film podle skutečné události, kterou sledoval celý svět. Strhující výpověď o záchraně thajského chlapeckého fotbalového týmu, který po přívalovém dešti zůstal uvězněn v zaplavené jeskyni Tham Luang. (Prime Video)

Lacike

Závidím ľudom, ktorých to bavilo. U mňa to film prehral hneď od začiatku, keďže úplne kašle na obete uväznené v jaskyni alebo rodiny obetí a sústredí sa čisto len na technickú stránku jak tie deti/zvieratká/košík s ovocím (koho to v tomto prevedení fakt zaujíma?) dostať von. Keďže absolútne kašle na emócie, tak mi bolo od začiatku úplne jedno jak to dopadne a čo sa tam deje. Ale technická stránka je tip ťop, to hej. Lenže to je pre mňa málo. Za mňa totálna nuda. 4/10. ()

Padme_Anakin

Záchranná akce v zatopené jeskyni je v tomto filmovém balení strhující, dech beroucí a v neposlední řadě nesmírně tísnivá, tam bych tedy opravdu nechtěla být ani vteřinu.. Viggo Mortensen jako jeskynní potápěč úžasný a Colin Farrell mu zdatně sekunduje, jen o jednu ploutev za ním.. Každopádně z lidského hlediska krásná záležitost a jedna musí hluboce a v úctě smeknout, po pravdě slzy jak hrachy.. ()

corpsy

Po nadšených recenziách si sadnete, rozbalíte nejaké to pochutenstvo a začínate vklzávať do potencionálneho emotívneho dobrodružstva. Podľa skutočných udalostí, režírované majstrom v obore, s klbkom skvelých hercov a sugestívnym remeselným spracovaním. A kým bola jaskyňa plná dramatických kľučiek, tesných otvorov a iných nebezpečných zákutí, film samotný tak nepôsobí. Ide sa po stále tej istej dramatickej lajne, s minimálnou gradáciou, na ktorú ste však nanešťastie naladený aj vy. ()

Astaroth12

Je to vynikajúco strhujúce a aj keď film má dve a polhodiny, vobec to nie je nudné, práve naopak. Ma to silný drive a bravúrnu pútavosť. Štýl natočenia je pohlcujúci a neskutočne realisticky natočený. Nič podobne o záchrannej akcii pod vodou som asi ešte nevidel, aspoň nie aby som pri nej mal taký skľučujúci pocit. Herecky je to tiež bravúrne zvládnuté a to hlavne Viggo Mortensen bol ukážkový. Ale film sa opieral hlavne o skvelú kameru i réžiu. Ron Howard to naozaj vie. Je tu naozaj všetko, čo by mal mat takýto film, a to odhodlanosť postav, súcit divákov a silno dramatické sceny. Je tu pomalší rozbeh, ale zato s dramaticko napínavým stredom a  koncom. Zatial silne 4*, ale určite si tento film budem chcieť zopakovať a hádam pôjdem i na najvyššie hodnotenie.. ()

ledzepfan

Je mi líto, ale je to zatraceně nadhodnocené. Je to sice řemeslně skutečně dobře natočené a zahrané (speciálně bych vypíchnul Mortensena), ale jinak je to ve výsledku takové to tuctové, formálně zkostnatělé a generické drama podle skutečných událostí, které se vyhýbá čemukoliv kontroveznímu či konfrontačnímu (kde je sakra poblázněný spasitel Musk, který tam tenkrát naběhnul se svýma technokratickýma teoriema o všespásných miniponorkách a když mu je zavrhli, tak začal záchranáře obviňovat z pedofilie? Kde jsou novinářské hyeny?), nevyvaruje se dramatickým klišé (samozřejmě, že ty stříkačky prostě musely vypadnout..) a úplným šulinovinám (jasně, že starej, moudrej vesničan musel ukazovat mlaďochům z města jak je bambus kurva dutej a když se rozřízne, tak se dá použít ke svodu vody namísto plastové trubky.. JASNĚĚ!! ).. Dobrota, humanismus, obětavost, solidarita, hrdinství, nic víc v tom nenajdete.. Příběh je to silný, ale myslím, že zpracování přišlo příliš brzo.. ()

faceboy

Tento film to neměl semnou lehké. Nečekal jsem upřímně, že mě dostane tolik, jako ostatní tady. Z důvodu, že jednak jsem viděl zrovna v poslední době ty méně kvalitní počiny pana Rona H. Pro mě jimi byli tento a tento. Pak tu hraje faktor to, že já nesnáším tyto dramata ze skutečných událostí,  protože je mi z nich často úzko a snaží se z vás vytřískat všechny možné emoce a snaží se své nedostatky skrýt za nesmírnou dávkou patosu. To zde avšak naštěstí neplatí a i já byl strhnut tímto vyjevením hrůzostrašné události, která se stala v roce 2018 a získala si celosvětovou pozornost a i pomoc. Měl jsem velké štěstí, že nejsem nevěděl, jak to tehdy dopadlo, takže jsem byl vskutku napnutý až dokonce. Film má sice poměrně děsivější stopáž, ale je nutné říct, že  nemrhá vašim časem a téměř okamžitě jde na věc. Poměrně věrně  mapuje události, jak šli za sebou a odchylek je tu pomálu, což je dobré vědět. Hlavními postavami tohoto filmu, by se dali nazvat dva potápěči, kteří byli poslání také pomoc našemu fotbalovému týmu. Postava, kterou tu hrál Colin, měla pravděpodobně být jakým si emočním pojítkem filmu, avšak pro mě si většinu filmu ukradla postava, kterou hrál Viggo, který ji zahrál neskutečně a to jen díky malým nuancím. Navíc by se dalo říct, že na první pohled je tato pesimistická figurka necitlivá... Přitom opak je pravdou. Film samotný, se tak moc snaží vám přenést co nejautentičtější zážitek, že například hudba je zde minimálně a režie se nepokouší o nic nového, co by to mohlo vyrušit daný zážitek. Atmosféra zhruba v půlce filmu začne radikálně houstnout, kdy občas i lehce ztratí tempo, nicméně musím neskutečně poděkovat Ronovi, že netlačil na pilu, jako valná většina ostatních a mimo malé škádlení vašich nervů, jako například občasné spadnutí kamenů na naše hrdiny či vyhrocené ztracení jehel pod vodou, si nepotřebuje situaci uměle nafukovat a nedramatizuje tedy zbytečně.  Také poutavě znázorňuje samotné potápění. Musím zmínit, že mě extrémně bavil nápad, se kterým Rick přišel v půlce filmu, protože nejen, že to do té doby nikdo neudělal, ale je to vlastně geniální a neskutečně mi to případnou záchranu chlapců osvěžilo a vlastně i vnitřně uklidnilo. Ještě více mě dostalo zjištění, že tohle fikce nebyla. Tento film, také velmi dobře vyzdvihává, jak šlechetně se tehdy Thajsko a jeho obyvatelé zachovali. Lehce to stále dokazujeme, že my lidé dokážeme v nejhorším držet při sobě. Samotná finální záchrana mě zcela pohltila a nejen, že mi bylo neskutečně úzko, protože trpím klaustrofobii, ale i tím, že sama příroda úplně nešla na ruku naším zachráncům a nechtěla životy chlapců pustit jen tak. Jakmile bylo po záchraně, tak jsem pociťoval neskutečnou euforii za všechny co přežili. Dlouho jsem nepřál nějakým hrdinům šťastný konec, jako těm zde za muka co prožili.  Slabších 9 z 10.  PS : Ten dort bych si dal s nimi a závěrečné titulky, které dovyprávějí události po této, jen potvrdili moji víru v lidstvo..... ()

maddy

Ron Howard je pre tieto based on true events filmy vždy správna voľba. Dokáže natočiť do bodky presný film, akurát mu občas chýbajú vyššie ambície, aby sa z jeho filmov stali skutočne vynikajúce kúsky (Rush budiž výnimkou). A to je aj prípad Thirteen Lives. Fantasticky nasnímaný (kamera neznámeho Sayombhu Mukdeeproma by si zaslúžila filmové ceny, dokáže prehľadne nasnímať ako scény pod vodou, tak v stiesnených priestoroch, ale ponúknuť aj veľkolepé pohľady na okolitú džunglu), fantasticky ozvučený film s vynikajúcimi hercami (Mortensen, Farrell, Edgerton) zobrazujúci nedávnu udalosť záchrany trinástich thajských chlapcov zo zaplavenej jaskyne, ktorý aj napriek enormnej 149 minútovej stopáži ani na minútu nedrhne, no aj tak sa nemôžem zbaviť dojmu, že aj napriek týmto slovám chvály som čakal viac. Ron Howard totiž natočil úplne neškodný film pre všetkých, aby prakticky pobavil každého člena rodiny a ponúkol štandardné veľkolepé filmové zobrazenie jednej tragickej udalosti, ale po celý čas sa bojí pritlačiť na pílu. Či už emočne - k žiadnej postave si tu človek nevybuduje vzťah; alebo čo sa týka napätia - o tom ako neuveriteľne dlho trval jeden ponor cez jaskyňu sa tu divák dozvie prakticky len z mapy, samotné scény sa odohrajú do pár minút akoby sa Howard tentoraz bál pritlačiť na pílu a celé dianie zobraziť aspoň trochu surovejšie. Vo výsledku však solídne natočená rekonštrukcia udalostí, no až príliš na taký ten absolútne nekonfliktný hollywoodsky spôsob. A ak o danej udalosti nič neviete, o to lepšie, pretože v takom prípade dokáže ponúknuť aspoň kúsok napätia. CELKOVO: 7/10 ()

ArsenalEagle

Dramaticky perfektní, bez zbytečného patosu, herecky a celkovým pojetím precizní. Jedná se o poctivý film, který si zakládá na co možná největší realističnosti (byť je spousta věcí smyšlených, včetně narkózy. Podstatné je, že se nesnaží diváka prvoplánovitě dojit a přitom jsou emoce neuvěřitelně cítit. Howard jednou za čas přijde s filmovou peckou a 13 životů je jednou z nich. Vigga vždycky rád uvidím a tady by mu věk přes 60 hádal málokdo. ()

Alementina

Víte, jak to dopadne, ale stejně si říkáte ...auuu. alA ta herečka sestava, to je ta nejlepší lahůdka. Colin s Viggem jsou fakt moje oblíbená dvojka. ()

Steven47

Snímek Třináct životů bravurně zpracovává čtyři roky staré události z Thajska, a i přes zdánlivě dlouhou stopáž nenudí ani minutu. Začátek je hodně rychlý, jelikož prakticky ihned dojde k uvěznění v jeskyni. Dovedl bych si představit trošku delší úvodní pasáž, ale chápu, že na to už nebyl prostor. Následně se rozjíždí samotná záchranná akce, která je podaná výborně. Ukazuje nervozitu rodičů, jednání vyšších představitelů, rozdílné přístupy potápěčů a námořnictva, ale nezapomíná ani na skryté hrdiny, kteří pracovali na odklonění vody stékající z hory. To hlavní se nicméně odehrává v samotné jeskyni a musím uznat, že jakýkoliv průplav jejími zákruty je skvělý. Díky práci s kamerou, zvukem i nasvícením člověka naprosto pohltí a dané scény často navozují klaustrofobické pocity. V poslední hodině, kdy probíhá hlavní operace, jsem byl napnutý jako kšandy i přesto, že jsem věděl, jak vše dopadne. Mezi herci není jediné slabé místo a tvůrcům se podařilo sestavit sympatický a fungující záchranný tým, kterému vévodí lehce pesimistický Viggo Mortensen. Co nicméně na celém filmu oceňuji zdaleka nejvíce, je absence tradičního patosu ve formě na sílu vyhrocených konfliktů či scén, které mají z diváka za každou cenu vymáčknout slzu. Díky tomu vše působí strašně přirozeně, ale zároveň vyvolává veškeré potřebné emoce od nervozity přes smutek až po obrovskou úlevu. Ústřední záchranáři by si možná zasloužili o něco více prostoru a dialogů, aby si k nim člověk našel cestu. Jinak se ale jedná o fantastický film, který jsem si náramně užil a určitě se za pár měsíců objeví v mé topce letošního roku. 9/10 ()

grogodil

Ron Howard mal v rukách veľmi silný materiál. Kto videl The Rescue, tak proste vedel, že toto bola echt šialená, obdivuhodná potápačská mission impossible. Hora, ktorá odrazu vyzerala ako mravenisko, keď na nej kmitali doslova tisíce odhodlaných ľudí, ktorí sa na čele s niekoľkými dobrovoľnými potápačmi snažili zabrániť, aby sa niekde v jej útrobách neutopila skupinka detí, to je proste hrdinská story, ktorá musela byt sfilmovaná... A ta nálepka skutočnej udalosti tu podvedome funguje naozaj dobre a proste umocňuje každú jednu minútu filmu. A tam, kde dokument operoval s hovoriacimi hlavami, animáciami, číslami a pár autentickymi zábermi, tak tam Howard pridáva perfektne natočené podvodné klustrofobické napínavé remeslo, skrz ktoré snáď ešte názornejšie vidno, že akou šialenou, ohromujúcou a hlavne psychicky, fyzicky a časovo náročnou celá tá záchranná akcia bola. Lebo aj keď som už vedel, čo bude nasledovať, tak na skoro celú druhú polovicu som aj tak civel napnutý ako struna. Howard z toho dostal, čo sa dalo a komu to je málo, nech si pre doplnenie faktov dá ešte spomínaný dokument. ()

kajas

Pokud si výsledek nebývalé záchranné akce z Thajska v létě roku 2018 nepamatujete, zkuste si ho před projekcí nezjišťovat, protože byste přišli o překvapení a zážitek z celého filmu. A že je tohle drama napínavé jak kšandy, i když trvá dvě a půl hodiny, na to vemte jed. Má totiž velmi zkušeného režiséra životopisných dramat na motivy skutečných událostí a v hlavních rolích amerických záchranářů áčkové hvězdy Vigga Mortensena a Colina Farrella. Pánové na sebe ale vůbec nestrhávají pozornost, podávají sympaticky civilní výkon a nechávají hlavně vyniknout atmosféru stísněné (protože zatopené) jeskyně a napětí vyplývajícího z boje o život třinácti uvězněných. V podstatě takový hraný dokument, velmi dobře napsaný i zahraný, i když emoce z projekce vyprchají docela rychle. ()

higuain

Hodnocení v tomhle případě nelže a Ron Howard i v téhle dekádě natočil masterpiece. Jemu když už jednou za čas přijde pod ruku kvalitní scénář založený na skutečných událostech, a to v zásadě jakýchkoliv, je z toho téměř vždy precizní záležitost. Thirteen Lives není výjimkou, je to excelentní procedurální záchranářské drama, kde se dvě a půl hodiny tají dech i přes to, že od začátku víte, jak to dopadne. V rámci možností hraného filmu to asi nešlo natočit civilněji a věrněji skutečnosti. PS: Nic pro klaustrofobiky. ()

radektejkal

Na tenhle film jsem se původně dívat nechtěl, ale jako bývalý speleolog jsem nakonec neměl volbu. Když jsem začínal v Býčí skále, byl ještě živý příběh Šlechta/Zahradníček z Amatérské jeskyně, už to bude 53 let. Zde jsem ani tak neobdivoval práci profesionálů, přestože "přepravní uspání" hochů bylo asi na hraně. Spíš fyzická odolnost hochů, v jeskyni byli 10 dnů (?) pouze v trenýrkách a tričku. Jaká tam byla teplota, 10, 12° C? O psychické odolnosti nemluvě, v tom ale měli zřejmě před námi výhodu meditace. Ale nakonec byli všichni šťastni; v takových případech to bývá vždycky (mé štěstí je ale zakaleno osudem těch, kteří si kamenné rozsedlině lokli poslední hlt vzduchu). Ještě k té anestezii: šlo nejen o fyzické znehybnění, toho by šlo dosáhnout i mechanicky, ale současně i o znehybnění psychické. ()

sofiapetra

Silný skutečný příběh, skvělé zpracování, nehysterické emoce, logické napětí (dost pomohlo, že jsem si z médií už nepamatovala, jak to vlastně dopadlo) a jako bonus Viggo s Colinem, kteří si zase jednou mohli střihnout role pořádných mužských hrdinů! ()

easaque

5* V době skutečných události jsem si asi jako všichni všímal, co se děje v Thajsku, ale až tento film mě dokázal ozřejmit všechny konsekvence, co se děly. A kdybych si nepamatoval. jak to dopadlo, tak bych byl asi celou dobu v mnohem větším napětí a nervozitě. Takže musím tímto autory i protagonisty pochválit za civilní a nepřehnaný emocionální přístup, který mě dokázal udržet v pozornosti a delší stopáž vůbec nevadila. Provedení i herecké obsazení bylo na výborné úrovni a takhle si představuju natočené filmy podle skutečnosti. Jen takto se totiž dokáže vyzdvihnout obyčejné lidské hrdinství. Za to všechno si plný počet hvězdiček zaslouží a doporučuji všem divákům. [ PŘÍBĚH: 3 /// SMYSL: 3 /// ATMOSFÉRA: 3 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 3 /// CASTING: 3 (3*MAX) ] ()

M.i.k.e

po výborném dokumentu přichází klasická filmová adpatace a nutno uznat, že se opravdu povedla. Ron Howard je tu evidentně ve svém živlu a přichází s tím co umí nejlépe - přesným a funkčním řemeslem, které se opírá o skutečnou událost a všechny dílky skládačky zapadají kam mají. Celá událost je nám přinášena bez příkras a zbytečného patosu primárně očima záchranářů v čele s dvojicí Mortensen, Farrell. Samotného průběhu událostí se pak drží jak jen to jde a i když dopředu známe výsledek, na působivosti to snímku nijak neubírá. Tohle by si zasloužilo velké plátno a ne "jen" stream na Amazon prime...80% ()

Lischai

I když si pamatujete, jak to dopadne, je to adrenalinová a klaustrofobická jízda od začátku do konce. Přesah nečekejte, ale jinak je to skvělé řemeslo od A do Z, u kterého se dobře zavzpomíná na tu insane záchranou operaci. Jako perličku se podělím, že kamarád je lékař a byl na kurzu extrémní medicíny, kde přednášel ten anesteziolog co ho hraje Joel Edgerton, a prý říkal, že fakt čekali, že jim tam umřou všichni. ()

Aljak

Prvotne sa mi do tohto filmu príliš nechcelo, obával som sa prehnaného pátosu a hrdinskej suverenity, ako to zvykne pri podobných záchranaských filmoch bývať. Ale keď som videl to hodnotenie a samé chvály, tak som sa do toho pustil. A dobre som spravil! Film bol vynikajúci, absolútne strhujúci a pôsobil absolútne prirodzene, so všetkými (bez)nádejami, nástrahami a vysokými očakávaniami pri dosť skeptickej predpovedi. Trochu mi chýbalo zachytenie tejto skupinky 13 ľudí v čase, keď zostali v jaskyni uväznení, a vlastne sa k ním dostaneme až po pár dňoch spoločne s elitnými potápačmi. Ale nevadí, ostatné bolo vysoko nadpriemerné - Ron Howard zachytil tento príbeh znamenito. Vynikajúca bola aj výprava, scenérie, a taktiež dialógy. A samozrejme, veľký vplyv na výsledok má aj skvelé herecké obsadenie. Vo svojej podstate tam bolo kopu dojatia a sentimentu, no ten kontrast s tvrdou realitou a skepticizmom ohľadom záchrannej akcie, to veľmi dobre vyrovnal. Za mňa rozhodne 5* ()

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

24.12.2022

Warneři uzavřeli dohodu s MGM

Warneři uzavřeli dohodu s MGM

15.08.2022

Studia MGM a Warner Bros. Pictures uzavřela novou několikaletou smlouvu, podle níž v budoucnu přeberou Warneři zodpovědnost nad mezinárodní (tedy mimo USA) filmovou distribucí MGM. To mělo doposud… (viac)