Třináct životů je film podle skutečné události, kterou sledoval celý svět. Strhující výpověď o záchraně thajského chlapeckého fotbalového týmu, který po přívalovém dešti zůstal uvězněn v zaplavené jeskyni Tham Luang. (Prime Video)

*CARNIFEX*

Pre človeka, ktorý rozhodne nijak nemiluje stiesnené priestory, pričom voda a tma v kombinácii sú pre neho taktiež tabu, "ideálnym filmom" pred spaním. Má to dobrú atmosféru, v rámci "true" príbehov je to viac ako solídna adaptácia prepisu udalostí. ()

Wacoslav1

Bohužel už jenom seriózní nuda. Ani Howard už není co býval a tenhle film sice pracuje s atraktivním tématem a po řemeslné stránce mu nelze nic vytknout, ale hrozně to nudí až uspává celé je to takové neosobní a ke konci se to vleče víc než je zdrávo. Takže co naplat zase mi pustili jinej film než všem ostatním parchanti jedni.40% ()

gogo76

"Pri vedomí sme prenášali iba jedného, pár metrov. Spanikáril a takmer sa utopil..." Mne stačí meno Ron Howard a zhruba o čom to je a viem, že to chcem vidieť, podľa možnosti čo najskôr. Niečo si z tej udalosti pamätám z tv novín, ale nesledoval som to až tak detailne, tých tragédií je vo svete dosť. Každopádne Howard to natočil úplne špičkovo, pri tom množstve komparzu a hercov si uvedomíte, že to natáčanie muselo byť naozaj náročné, o podmienkach v jaskyni ani nehovorím. Hviezdne herecké obsadenie možno trochu naháňalo strach z toho, že film zbytočne dvihnú do nejakých komerčných výšin, vytratí sa komornosť a realistické spracovanie udalosti, ale našťastie nie a bol som fakt veľmi prekvapený ako nenápadne a civilne Viggo Mortensen vo filme zahral a nielen on samozrejme. Záchranná akcia bola skvelo natočená, napínavá, ale ak mi niečo k čistému 100% hodnoteniu chýbalo tak jedna jediná scéna pri ktorej by som nedýchal. Inak všetko bez výhrad. Užívateľ filmfanouch to napísal jasne. Ak by niekto pomýšľal na to, že to natočí lepšie, tak je to úloha takmer isto nemožná... 90%. ()

Xmilden

Možná nejtěžší a nejstatečnější záchranná akce co jsem měl možnost kdy sledovat. Ron Howard zase jednou dokazuje že točit skvělé zážitky ještě rozhodně nezapomněl. O herecké výkony zde skutečně nejde a jako hlavní padouch se zde objevuje počasí. Určitě jasný adept na na film roku. 100% ()

DJ_bart

Imagine chodit večer do 3km hluboký jeskyně – ale co taky čekat když máš IQ 13, což je stejně kolik má 13 hráčů fotbalu. Prostě další z řady "podle skutečné události" generickejch filmů – nic víc či míň. Ron Howard by se na to už měl vykašlat a jít do důchodu, ten člověk už nic kvalitního nenatočí. No a skoro 150 minutová stopáž je fakt přepal.... každopádně Aragorn jako podvodník je ale i tak pořád sexy. ()

Shakers

Ron Howard natočil niekoľko dobrých kúskov (Čistá duša, Rivali) a Thirteen Lives sa môže zaradiť medzi ne. Príbeh o uviaznutých chlapcoch v jaskyni, ktorý sa stal v roku v 2018 ma síce minul, no našťastie o štyri roky prišlo filmové spracovanie, ktoré mi objasnilo túto záchrannú misiu. Herecky je to výborne obsadené, no treba podotknúť, že Mortensen, Farrell a Edgerton nie sú na obrazovke celý čas, ale striedajú si miesto s no name Thajčanmi. Každopádne sú tu ako hlavne postavy a pokiaľ sú vo vode a v jaskyni je to takmer vždy zaujímavé a napínavé. Na to, že je to dosť dlhé (skoro 2 a pol hodiny) a že je to takmer bez príbehu a iba o záchrane ma to bavilo po celý čas. 85% - 4* ()

Pepinec

Kdybych byl encyklopedie filmařskýho řemesla, posháním po světě všechny moje kamarády výtisky a jdeme hromadně zazvonit na Rona Howarda. V životě už bych totiž nechtěl ležet na jiným stole než na jeho, protože jestli tu encyklopedii nenapsal on, tak kdo proboha jinej?!? Famózní filmařina, až mě to skoro nutí napsat, že jsem rád, že kluci do tý jeskyně vlezli... Příběh silnej jako Viggo plešatej, tohle ve mně bude rezonovat ještě hodně dlouho. ()

filmfanouch

Ron Howard je plodný filmař, který svůj celovečerní debut natočil v roce 1977. Za svou kariéru poté prozatím realizoval 27 celovečerních filmů, kdy se nestyděl blockbusterů (Willow, hraný Grinch, adaptace tří knih Dana Browna s Robertem Langdonem v hlavní roli, Solo: Star Wars Story), ale především filmů, které byli natočené dle skutečných událostí. Za Čistou duši o životě matematika Johna Nashe získal Howard Oscara, mezi jeho další památné filmy poté patří například Apollo 13 o stejnojmenném vesmírném programu, Těžká váha o životě zápasníka Jamese J. Braddocka (po Čisté duši další spolupráce s Russellem Crowem) nebo Rivalové o soupeření formulových závodníků Nikyho Laudy a Jamese Hunta. Když poté v roce 2018 došlo na událost známou jako Záchrana z jeskyně Tham Luang, mohlo být tak nějak jasné, že by se této látky mohl chopit Ron Howard. A tak se také skutečně stalo.   Bylo naprosto pochopitelné, že po událostech šáhl Hollywood, kdy už v roce 2019 spatřil světlo světa thajský film The Cave, svého času se poté chystali tři separátní americké produkce. Na další dvě již ovšem nejspíš nedojde nejen díky faktu, že je ohledně nich tak trochu ticho po pěšině, ale především proto, že Howardových Třináct životů nastavuje laťko dost vysoko. Howard se opět projevuje jako filmař, který filmu dává skvěle načrtnutou expozici, společně s kameramanem Sayombhuem Mukdeepromem docenit krásu Thajska a následně realizovat poměrně klaustrofobické drama, kdy se Howardovi opět daří skvěle budovat napětí a to i přes fakt, že člověk tak nějak ví, jak se události vyvíjeli ve skutečném světě.   Délka ve výši 150 minut je především k závěru krapet vražedná, přesto si ovšem film nakonec dokáže svou délku bez problému obhájit. Howard dokáže pracovat s vysokým počtem postav a to i s britským záchranným týmem i vlastníky titulních třinácti životů. Tahle dramatizace skutečné události je i díky silným hereckým výkonům skutečně silná, kdy se musí vychválit nejen Viggo Mortensen, Colin Farrell, Joel Edgerton nebo Tom Bateman jako členové britského záchranného týmu, ale především i představitelé všech 12 chlapců i jejich trenéra.   Soundtrack Benjamina Wallfische se krásně poslouchá a filmu dodává ten správný význam majestátnosti, těžko se poté dá především věřit tomu, že se do konce roku objeví více fascinujících prací se zvukem. Výrazná část filmu se odehrává pod vodou a v jeskyních, kdy je Třináct životů na vysoké audiovizuální úrovni i právě díky solidnímu zvuku. Největší handicap při sledování na Amazon Prime tak lpí v tom, že film vybízí k tomu, aby byl silným zážitkem na velkém plátně, který by ještě více přispěl pocitu té audiovizuální skvostnosti.   Záchrana z jeskyně Tham Luang v roce 2018 obletěla celý svět a na záchraně třinácti životů se podílelo téměř 10 000 lidí, scénář Williama Nicholsona poté dokázal na události vystavět funkční scénář, který nutně nevybízí k citové zaujatosti a to především proto, že námět sám o sobě zůstává stejný díky reálným základům. Film i díky tomu dokáže servírovat horskou dráhu emocí, kdy jen zamrzí, že se ve finále prakticky netočí kolem uvězněných chlapců a trenéra. I přes audiovizuálně vypulírovaný vzhled poté Třináct životů pořád jede tak trochu na jistotu a Howard se projevuje pořád spíše jako šikovný řemeslník, než tvůrce s výrazným rukopisem. V celku ovšem Howard dostál své pověsti ideálního tvůrce na chopení se filmů dle skutečných událostí a minimálně v rámci nominací za zvuk i fantastický střih bude na konci roku Třináct životů nejspíš patřit mezi největší kandidáty na Oscara..   Třináct životů v roce 2022 přichází ještě relativně čerstvě po událostech z roku 2018, rekonstrukce těchto událostí v uchopení Rona Howarda ovšem stojí za to. Nejen díky solidnímu obsazení před kamerou, ale především díky schopnému tvůrčímu týmu za ní. Jestli v Hollywoodu skutečně ještě existuje někdo s ambicemi realizovat další film na stejné události, trumfnutí Howardova filmu se rázem jeví jako mission impossible...... () (menej) (viac)

sheen

Další Howardův majstrštyk. Howard filmy dle skutečných událostí opravdu umí. Ta atmosféra a to napětí bylo husté, člověk si sice pamatuje jak to dopadne ale i tak.... a jak to celé probíhalo i s tím výsledkem je neuvěřitelné. ()

Pilda17

Jedná se o velmi poctivý snímek podle skutečné události. Skvělé herecké obsazení, napětí nechybí, ale trošku tomu kazí na kráse délka, protože děj není úplně vyvážený a místy snímek provází nuda.. 8/10 = 80% ()

Cappuccino

Ak by som nevedel, ako Thirteen Lives skončí, možno by som bol pri pozeraní filmu viac v napätí. Výkony hercov boli skvelé, ale na drámu tohto typu (aspoň pre mňa) príliš minimalistické. Určite by som dal aspoň Mortensenovi a Farrellovi o čosi viac priestoru. Na druhej strane chápem, ak sa práve civilné a veľmi autentické vyobrazenie hlavných hrdinov, ktorých filmári vôbec netlačili do popredia, môže divákom pozdávať. Slušných 8/10, užil som si to, ale po vysokých hodnoteniach z mojej bubliny som čakal, že ma to odpáli viac. ()

Ruut

téměř dokumentální rekonstrukce, kde není žádný velkolepý výbuch, dramatická hudba, střih .. prostě "jen" oslava statečných záchranářů. ()

misterz

Pôsobivý a dojemný príbeh o skupine dobrovoľníkov, ktorí sa v roku 2018 zapojili do dramatickej záchrany dvanástich thajských chlapcov a ich trénera, uväznených v záplavami zatopenom jaskynnom systéme. Film sa zameriava na hrdinské úsilie tímu, ktorý sa pokúšal dostať chlapcov von z nebezpečnej situácie, zatiaľ čo ich rodičia a celý svet pozerali so zatajeným dychom. Aj keď je film predvídateľný a má svoje slabiny v charakterovom rozvoji, jeho neodolateľná ľudskosť a skutočné emócie sú pomerne silné. Zaujímavé boli hlavne zábery pod vodou a vizuálne úchvatné scenérie jaskyne.  Celkovo spokojnosť, na slabší nadpriemer to stačí. 70/100 ()

Goldbeater

Vyobrazení triumfu humanistického úsilí, přesně jak to od Rona Howarda máme rádi. Procedurální a upřímná ansámblová filmařina, již lze jedině cenit. ()

InJo

V podstatě dokonalé řemeslo, které mě ale skoro vůbec nestrhlo. Sám vlastně nevím proč... Nicméně parta neokázalých hrdinů v čele s úchvatným chladnokrevným autistou Mortensenem nekompromisně boduje. 70 % ()

Anderton

Najväčší rest minulého roka sa stáva, pravdepodobne, aj mojim najobľúbenejším filmom uplynulého ročníka. Prečo je tomu tak, že domáci hraný film, ktorý frefrčal aj našimi kinami, bol zmätočný, nezábavný a zaujal iba svojou témou, kdežto hollywoodsky veterán prináša v niektorých smeroch antihollywoodsky veľkofilm a boduje na sto precent. Pokiaľ máte klaustrofóbiu, možno budete mať problém film vôbec dopozerať, ale pre mňa ide o podobný typ zážitku, ako nedávny Fall. Je to na jednej strane veľmi nepríjemné sledovať, na tej druhej ale extrémne napínavé a svojim spôsobom, vzhľadom na žáner, zábavné. Tak teraz môžeme len diskutovať, akej skutočnej udalosti by sa mal zase Howard chopiť, aby priniesol opäť jeden z najintenzívnejších zážitkov roka. Ide o jednu z mála výnimiek, kedy človek vyhral boj s prírodou. ()

Frajer42

V tomhle případě je mimořádně obtížné cokoli vytýkat. Tady totiž máme co do činění s mimořádně vydařeným kouskem filmařiny. Film funguje v naprosto všech kritériích. Téma je nesmírně zajímavé a inspirace dramatickým skutečným příběhem je třešničkou na dortu. Mortensen i Farrel jsou výborní a jejich role jsou velmi výrazné a hlavně zajímavé. O patos tady nezakopnete. Jedná se o velmi věcnou rekonstrukci celého procesu záchrany. Skvěle se zde pracuje s napětím a při průplavech úzkými štěrbinami jeskynního komplexu jsem se několikrát takřka posral strachy. Zvlášť bych vypíchl práci se zvukem, který když se vám pořádně prostorově rozezní v 7.1, tak to je vskutku balzám na uši. Ron Howard mi ve většině případů sedne a já jsem moc rád, že jsem se po velmi dlouhé době mohl s chutí podívat na opravdu povedený áčkový film, ve kterém odmítám pod mikroskopem hledat drobné chyby. Je zázrak v dnešní debilní době narazit na cokoli srovnatelné kvality. [90 %] ()

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

24.12.2022

Warneři uzavřeli dohodu s MGM

Warneři uzavřeli dohodu s MGM

15.08.2022

Studia MGM a Warner Bros. Pictures uzavřela novou několikaletou smlouvu, podle níž v budoucnu přeberou Warneři zodpovědnost nad mezinárodní (tedy mimo USA) filmovou distribucí MGM. To mělo doposud… (viac)