Šakunecu Kabaddi

• Japonsko 灼熱カバディ (viac)

Tatsuya Yoigoshi je studentem prvního ročníku na vyšší střední škole a bývalé eso fotbalového klubu na své nižší střední. Ovšem jeho předchozí zkušenosti s týmovými sporty nebyly zrovna nejlepší, a tak se nyní rozhodl, že se sportu bude vyhýbat a místo toho se bude věnovat internetovému streamování, kde však není vůbec populární. Jeho předchozí sportovní výsledky jsou však mezi spolužáky dobře známé, a tak se ho i zdejší fotbalový klub pokouší zlanařit do svého týmu. Tatsuya se tomu však úspěšně vyhýbá. Jednoho dne je ale osloven mladým nováčkem z týmu, který se věnuje indickému populárnímu kontaktnímu sportu známému jako Kabaddi. Tatsuya má původně z tohoto sportu legraci, ale souhlasí, že se přijde podívat na trénink, pokud mu pak dají zdejší členové definitivně pokoj. Ovšem poměrně brzy ho tahle zajímavá a docela tvrdá hra osloví a když mu navíc zdejší zástupce kapitána řekne, že mu může pomoct i s jeho streamovací kariérou, tak se chlapec rozhodne dát Kabaddi šanci. (Jeoffrey)

Jeoffrey

Kabaddi je zajímavý sport a Shakunetsu Kabaddi je docela dobře zvládnuté sportovní anime. O Kabaddi jsem toho ze začátku moc nevěděl, slyšel jsem o něm maximálně v rámci některých komediálních anime, kde si z tohoto sportu ovšem většinou dělali legraci. Tedy jsem byl zvědavý, co to vlastně to Kabaddi je a byl poměrně hodně šokován, že já ten sport vlastně znám. Už jsem se tu kdysi zmínil, že jsem v mládí byl několik let ve Skautu a tam jsem minimálně 3x hráli jistou kolektivní hru s naprosto shodnými pravidly, akorát ten kdo šel zrovna na nepřátelské území, musel s jedním dechem pořád dokola říkat "Hu-tu-tu-tu...". Takže když mi ukazovali, co to je Kabbadi, tak jsem si rychle uvědomoval, že je mi to tak nějak blízké a i když nejsem fanoušek "manly" kolektivních sportů, tady jsem dokázal bez problémů vydržet. Zvláštní je, že jsem si tenhle zážitek zapamatoval hlavně proto, že mi tehdy přišlo divné a docela trapné říkat pořád Hu-tu-tu-tu a že to jedním dechem spolu s fyzickou zátěží byla docela fuška... Ale zpět k seriálu. Ze začátku je to takové sympaticky odlehčené, autoři vědí, že Kabbadi je pro mnohé spíš vtipem než sportem, který by měl zaslouženou vážnost. Ovšem spolu s hlavní postavou se náš názor mění a rychle nám je vysvětleno, že stejně jako většina kontaktních sportů, tohle není žádná legrace. Seznamujeme se s postavami, které jsou sice sympatické, ale většinou docela jednoduché, poznáváme jejich sílu i slabiny a tmelíme tým. A zde se s přibývajícími díly ukazuje, proč je tohle anime dle mého docela dobře zvládnuté. Seriál umí najít rovnováhu mezi vyzdvihováním jednotlivců a kladením důrazu na týmovou práci. Sice tu někteří hodně vyčnívají, ale zároveň věříte v týmového ducha. Autoři dokáží strhnout pozornost v určitou chvíli i na některou z vedlejších postav, ukázat její vnitřní boj a vysvětlit přínos pro tým. Navíc oni tohle vše do jisté míry zvládají i s charaktery ze soupeřova týmu. Atmosféra celého díla se tak postupně mění ze zábavného začátku do vážnějších poloh, kde dominují vzájemné zápasy, které jsou docela napínavé i když to zatím nejsou tak vypjatá dramata, jaké v kategorii sportovních seriálů předvádělo třeba Haikyu!! Navíc za sebe třeba ještě teď přemýšlím, jestli ta zdejší typická animace, kdy někdo získá bod s hlasitým "struggle", je cool nebo pitomá. Každopádně můj dojem ze sledování šel s přibývající díly nahoru, Kabbadi mě celkově zaujalo, postavy jsem si z velké části oblíbil a chtěl bych sledovat další díly, proto přidávám Shakunetsu Kabaddi do své kategorie "líbilo se" s výsledným dojmem kolem 68%. ()

Horrendous52

Šakunecu Kabaddi je rozhodně... rozhodně zajímavé anime. Ani ne díky postavám, které mi přišly vcelku obyčejné, ale spíš výběrem samostatného sportu, protože nevím jak vy, ale pro mě bylo přímo nemožné, brát ony probírané taktiky vážně. Zkrátka mi příběh nepřišel nijak extra strhující a hraní kabaddi bylo... bylo taky rozhodně zajímavé. Na druhou stranu to bylo docela i příjemné. Ve družině jsme hráli mnoho her na podobný způsob, ale nikdy ne vyloženě kabbadi. Člověk tedy sledoval úvodní díly, kde se vše vysvětlovalo a měl neustálý pocit, že něco podobného už někde viděl či zažil. Ve sledujícím se tak mohlo probudit ledacos. Ve mně se například otevřela pandořina skříňka z prvního stupně základní školy, o což zrovna má maličkost moc nestála. Pokud mluvíme o příběhu či postavách, tak nemůžu říct nic víc než, že se o průkopový kousek nejedná. Kresba není nijak vyloženě škaredá, ačkoliv mi přišla průměrná až v některých místech podprůměrná. Na druhou stranu tam bylo pár momentů, kdy byla scéna nebo grimasy postav více jak dobré a celkově tím tak dokázaly ledacos zachránit. Animace byla hezky plynulá, přestože taky měla své slabší chvíle. Humor taky nebyl nejhořsí. A nebudu lhát, mé oko spatřilo pouze šest epizod, takže může být možné, že mé hodnocení nebude přesné a že zrovna v sedmé epizodě došlo k průlomu, kdy se příběh náramně zlepšil, ale takový dojem na mě Šakunecu Kabaddi mělo po celé polovině série. Za mě slušných 65%. Neurazí, nenadchne, ale zabavit? To by zvladnout mohlo. ()