Parta zlodějů vedená Gregory Peckem přepadne banku a utíká před vojáky. Ve snaze uniknout jim si to namíří rovnou do pouště, kam se vojáci neodváží. Po vyčerpávající cestě se dostanou do rozbořeného města. Vědomí, že kolem jsou indiáni, někde v patách vojáci, jim na klidu nepřidá. Jak se ukazuje, město má obyvatele, starého muže a dívku - zlatokopy. A na ženskou a na zlato z nich slyší každý. (PavelR)

classic

Drsný bandita z Divokého západu James Dawson, prezývaný svojimi kumpánmi ako : „Pružný” , uteká pred armádou, potom, čo prepadli banku, a tak šiestich kone zavedú cez púšť do mŕtveho mestečka : “YELLOW SKY” , kde sú už iba dvaja z jeho obyvateľov, t.j. DEDO, a jeho atraktívna vnučka Constance Mae, ktorí vôbec nie sú nadšení z toho, keď uvidia prichádzať týchto chamtivých hrdlorezov. Síce majú so sebou i lup v podobe prachov z tejto finančnej inštitúcie, ale kto má veľa, chce mať ešte viac. Poobzerajú sa tu po ZLATE, ktoré chcú mať pod svojou kontrolou, ale háčik je v tom, že ak je týmto dvom život milý, sklonia hlavu, a podradia sa ich požiadavkám... Po krásnej žene sa všetci v kuse pozerajú, a ani sa im nie je, čo čudovať, lebo ich svojou postavou, pohybom a sexeappealom neustále provokuje, a vtedy sa mlátia medzi sebou. Už na prvý pohľad to je veľká cica. Psychologický nádych sa dostaví, pretože sa na tomto území zdržiavajú, sú viac-menej uzavretí, a napätie by sa dalo doslova krájať, a pred dvermi klopú Indiáni... / Pištoľník Dawson je dokonalý protipól právnika Atticusa Fincha, a musím skonštatovať, že majstrovské, chameleónske herectvo Gregoryho Pecka je extra presvedčivé, dokáže perfektne stelesniť prvotného hajzla, alebo dobráka, ktorý by dal aj tú svoju poslednú košeľu. Režisér Wellman bravúrne vytvára fascinujúcu atmosféru, ktorú by mohol aj budúci stratég Ingmar Bergman závidieť ! S kamerou Joea MacDonalda ide hockde, umiestni ju do takých kútov, od ktorých by ste to teda vôbec nečakali, a ja mu tým pádom za to ďakujem ! Anne Baxter je kočka všetkými desiatimi ! ()

špaček421

Zajímavý western se skvělým začátkem, dobrým prostředkem a koncem, který je bohužel poplatný době vzniku. Ze začátku se sice nevyskytují žádné kladné nebo přinejmenším sympatické postavy, dokonce i Gregory Peck je padouch, jenže mohl zůstat Gregory Peck ve filmu z r. 1948 celou dobu padouchem? Jeho přerod i motivace jsou poněkud nevěrohodné a příliš rychlé. Oproti tomu Richard Widmark ho ve své záporné roli převyšuje, jenže je poněkud v pozadí. Hlavní hrdinka je nesympatická nána, lépe o ní pomlčet. Naštěstí film není ani trochu romantický a jediné, co všechny postavy (kromě dědečka) na hrdince zajímá, je sex, což je v téhle době poněkud nezvyklé. Jinak ale se jedná o vcelku slušný western se skvělou atmosférou, kdy je z filmu cítit prach z pouštního městečka. Až na ten konec ve stylu "padouch nebo hrdina, my jsme jedna rodina" dobrý. ()

fragre

Vynikající začátek - přepadení, útěk, přechod pouště a příjezd do pitoreskního města duchů na konci světa, to nemá chybu. I ta skutečnost, že Gregory Peck zde hraje postavu plnovousem zarostlého desperáda, který není zrovna morálně citlivý, slibovalo hodně zajímavý film. Bohužel, jak se banda zarazila ve Žlutém nebi, zarazil se i děj, který rychle zapadl do až příliš vyšlapané brázdy (no, možná v r. 1948 ještě tak vyšlapaná nebyla). Zajímavý je jen R. Widmark v roli zkrachovaného kapitalisty, kterého obstarání provozního kapitálu určeného k opětnému získání ztracené sociální pozice zaujímá natolik, že potlačuje i sexuální puzení. Holt, to je ta protestantská etika. Dosti nevěryhodný obrat G. Pecka k standartnímu vzorňákovi bez chyby (a plnovousu) celý film doráží, a nezachrání to ani ta sličná amazonka. Škoda, škoda. ()

RHK

Netuctový černobílý western s mým oblíbencem Gregory Peckem v hlavní roli charakterního šéfa bandy lupičů v téměř opuštěném zlatokopeckém městečku Yellow Sky. Byl natočen režisérem Wellmanem - mj. autorem filmu Wings historicky prvního oceněného Oscarem za nejlepší film. Tento snímek Žluté nebe se sice do dějin filmu výrazněji nezapsal, přesto za něj dostal režisér Wellman zvláštní cenu poroty ve švýcarském Locarnu a scénárista Trotti zase cenu za nejlépe napsaný americký western. Napětí, boj a vášně, co chtít více. Pouze na tu dobu nezbytný happy-end mi trochu pokazil dojem. Ukázka: http://www.youtube.com/watch?v=1--uM9McCd4 ()

cheyene

Čahoun, Dlouhán, Mrož, Malý pivo, Býčí roh a Frája. Na druhé straně pak dívka Mike a její dědeček. To jsou ústřední postavy toho zajímavého starého westernu, který i přes své značné stáří, má stále co nabídnout. Za zmínku stojí rozhodně prostředí, v němž se děj odehrává, hudba, příběh, ale také výborná atmosféra, která je vynikající zejména po příchodu do městečka Žluté nebe, kde je úplně cítit prach, vichr pustiny, sucho a horko či noční chlad. Dominantou této bohem zapomenuté končiny světa je pramen s vodou a zlatý důl, který se stane roznětkou pro vypuknutí finální části příběhu, v němž se najde i místo pro čest, zradu, napětí či romantiku. Pro mě bylo oněch 98 minut rozhodně příjemnou podívanou vhodnou pro oddech. ()

• Během natáčení si Gregory Peck zlomil po pádu z koně kotník. (Mol)