Bitka v ústí Šeldy

• Česko Bitva v ústí Šeldy (viac)

Je rok 1944 a 2. svetová vojna sa pomaly chýli ku koncu. Kým Červená armáda už oslobodzovala strednú a východnú Európu, západní spojenci sa pokúsili o sériu vlastných operácií. Jednou z nich bola bitka v ústí rieky Šeldy. Práve tu sa vo víre historických udalostí ocitli britský pilot, holandský mladík, bojujúci za nacistické Nemecko a členka holandského odboja. (RTVS)

drackula

Holanďanka, ktorá čaká na oslobodenie, britský pilot a holandský dobrovoľník v službách Wehrmachtu sú hlavné postavy filmu, ktorý sa pozrel na trochu zabudnutú etapu oslobodzovania Európy. Bojové scény boli na úrovni, atmosféra hutná a civilné pasáže uveriteľné. Až na pár zdĺhavejších scén, nemám čo by som vytkol. 80% Netflix ()

Lischai

Na to, že je to evropský film, to vypadá vlastně docela fajn. Ale bohužel se tu místy uhýbá takové televizní filmovosti na úkor realističnosti. Budete si říkat "proč tam leze?", "proč se neschová?", "proč mu to říká!" Postavy s tajnými dokumenty v kabelce chodí sem a tam přes checkpointy, paragáni v nepřátelském území přes noc chlastají a zapalují ohně, nikdo nestaví hlídky a Američan, který se dostane ke kanadské jednotce, vyfasuje jejich uniformu. Nechci být zlej, ale libovolné dva díly Band of Brothers o válce řeknou víc než tohle. ()

C0r0ner

Ještě čtyři, protože o nějaké bitvě v ústí Šeldy jsem doteď neměl ponětí a rád vždy koukám na něco nového. Film jako takový však byl celkem natahaný a příběhy holky a nácka v něm vlastně být nemusely, nicméně zase když došlo na bojovou akci, tak byla špičková..., takže dohromady ten lehký nadprůměr. 70% ()

TheSpearCZ

Bitva v ústí Šeldy, neboli The Forgotten Battle je v reálu opravdu zapomenutou nebo alespoň často opomínanou bitvou, a tím pádem jsem za každý takový válečný kousek podle skutečných událostí jen a jen rád, ale tady nemůžu říct, že bych z toho úplně skákal radostí. Rozhodně nemám na zpracování co vytknout, líbilo se mi to vyprávění ze tří úhlů, ale neoslní to tak, jak by mělo. Konec měl mít na diváka větší dopad. Takže takové na půl plynu, ale zhlédnutí nelituju. Čisté 3* ()

Arsenal83

Plne súhlasím s Trevorom. Bojové scény ja síce nemusím, ale tento nenápadný film ponúka naozaj dobrý zážitok a príbehy v pozadí a tým sa stáva naozaj jedným z najlepších kúskov na Netflixe. Aj mne sa páčila tá ukážka, že na oboch stranách sa našli ľudia takí, aj onakí. Prisluhovači systému a ľudia, ktorým sa to vyslovene bridilo, lenže nátlak a doba nepustí. Som rád, že sa tu dal priestor zabudnutej udalosti, ktorá mala na priebeh vojny ale veľký vplyv. Prináša zároveň nádej, že sa o druhej svetovej vojne nemusí točiť stále to isté. Tých osudov a príbehov bolo tak veľa, že je z čoho vyberať. ()

• Jedná se o druhý film z druhé světové války, ve kterém se objevil Tom Felton. Prvním je válečný snímek Against the Sun (2015), který popisuje boj o přežití tří vojáků, kteří v roce 1942 havarují s torpédovým bombardérem v Tichém oceánu a hledají japonské ponorky. (Johnny.ARN)
  • Zvukový design filmu byl rozsáhlý: průměrný holandský celovečerní film té doby obsahoval asi 500–600 samostatných zvukových stop, zatímco tento film jich má více než 1 700. Některé zvuky obstaral Charles Maynes, který byl střihačem zvukových efektů u filmu Hvězdná pěchota (1997) a zvukovým designérem u filmu Dopisy z Iwo Jimy (2006). Zvuk ruského tanku T-34 musel být také zakoupen, protože existovala pouze jedna jeho dobrá nahrávka. (Johnny.ARN)
  • Kluzáky krátce používaly ke komunikaci s vlečnými letouny vysílačku, ale jak je vidět ve filmu, kromě hmotnosti a spolehlivosti to není nejjasnější způsob komunikace a představuje riziko odhalení nepřítelem. Dlouho před operacemi z roku 1944, které jsou ve filmu ukázány, vedl mezi kluzákem a vlečným letadlem další tenký drát, který sloužil k ovládání interkomunikujícího telefonu, po němž se bezpečně a soukromě dorozumívali. (Johnny.ARN)