Třídílná minisérie Des sleduje jeden z nejnechvalněji proslulých případů v historii britského zločinu, který se točí kolem sériového vraha Dennise Nilsena. Seriál, vyprávěný očima tří mužů – Dennise Nilsena (David Tennant), hlavního vyšetřovatele Petera Jaye (Daniel Mays) a spisovatele Briana Masterse (Jason Watkins) – zkoumá, jaké jsou osobní i profesní důsledky setkání s člověkem jako je Nilsen. Mezi lety 1978 a 1983 zavraždil Nilsen ve svém bytě řadu chlapců a mladých mužů. Pět let následně unikal odhalení. 9. února roku 1983 byl však vrchní inspektor Peter Jay vyslán na Cranley Gardens do domu s číslem popisným 23, aby prozkoumal zbytky lidské tkáně a kostí v ucpané kanalizaci. Právě tehdy si policie uvědomila, že má co dočinění s masovým vrahem. (HBO Europe)

andalin

Hodně dobrá minisérie o skutečném masovém vrahovi, který v 80. letech zavraždil údajně až 15 mladých mužů, pár dní si s nimi "hrál" a pak je řezal na kusy. Policie o jeho působení neměla tušení po dobu cca 5 let. Mrazivé. David Tennant hrál postavu Dese samozřejmě perfektně, až se mi z něj kolikrát dělalo špatně. ()

jedna_vrana

Ak vám vyhovuje kombinácia kriminálneho žánru a skúmanie psychológie postáv, táto miniséria by vás mohla osloviť. Divák sa po pár minútach dozvedá, kto je vrah, navyše sériový. Po ďalších pár minútach si pre istotu ešte raz prečíta žáner, či ide o príbeh, ktorý sa naozaj stal. Po ďalšom čase si uvedomí, že Dennis Nilsen nebol len brutálny vrah, ale jeho osobnosti absolútne chýba citová zložka. David Tennant ho zahral bravúrne. Už to samé by stačilo na silný zážitok, na vyšší level ho dostávajú aj ďalšie okolnosti – pátranie po dôkazoch, keď ešte neexistoval rozbor DNA, londýnskymi vyšetrovateľmi a ich ne-spolupráca so Scotland Yard. Kniha o Nilsenovi a postava jej autora, ktorý sa snaží napísať pravdivý príbeh, aj keď mu nerozumie. Zábery zo súdnej siene a logika celého prípadu. Kedy je film dobrý? Keď ho nosíte v hlave ešte dlho po posledných titulkoch. A to sa v tomto prípade deje. ()

Skeksis

David Tennant patrí k mojím najobľúbenejším hercom, a tu to zase podal bravúrne štýlom facka cez hubu. Cool vrah. Aj keď reálny... "Prečo ste to urobili?" "Ja neviem. Myslel som, že mi to poviete vy." - Ten rozhovor ma dorazil:)) Keď budem mať nabudúce upchatý záchod, tak asi zavolám rovno políciu. ()

vyfuk

Des byl docela děs. To nebudu lhát. Dosti zvláštní seriál, který má skoro vše, co já chci a vyhledávám. Historické, kriminální téma zaměřené na nějaký případ jako od Finchera, ale z britského prostředí. Co by mohlo být špatného? No, ve výsledku dramaturgie a nějaký obecný prožitek z této "zábavy" Jste nějak vhozeni do děje, který není nijak extra zajímavě pojatý. Postavy se plácají z místa na místo s cílem dostat může za mříže, který jim to sice nejdřív usnadňuje, pak komplikuje, ale nijak se nezdá, že by se o něco hrálo, nebo by v tom mělo být nějaké napětí. Suché a nijaké. Bohužel. Mohlo to být velké. A je to malý otisk v roce 2020, který se v něm ztratí i přesto, že rok 2020 je katastrofa na všech pozicích. ()

Lischai

Chtěl jsem napsat, že je to "příjemná třídílná jednohubka", ale je to skutečný příběh o týpkovi co rozkuchával lidi a strkal je pod podlahu, tak to asi není vhodná volba slov. V příběhu není moc zvratů ani odhalení a ústřední téma (zda je Des blázen a proč to udělal) mi přišlo že jde hodně po povrchu: všichni se na to ptají, ale nikdo neposkytne odpověď ani nějakou svou teorii. I přes tuhle dramaturgickou výtku má minisérie tak nějak chytlavou režii, že se na to příjemně kouká a tři díly utečou jak nic. Tennant samozřejmě super. ()

• „Des“ je Nilsenova přezdívka, kterou si sám vymyslel a kterou požíval pro označení jeho „temné persony“, která lákala mladíky do svého domu, aby je zabila. (IvcaSammet)