V newyorské kanalizaci se rozmnožili švábi, kteří roznášejí smrtelnou infekci. Doktorka Tylerová však naklonuje jiný druh brouka, ten šváby zneškodní a sám vymírá... zdánlivě. O tři roky později je v chodbách metra objeveno dvacet centimetrů velké mladě brouka neznámého původu. Jeho zkoumáním Tylerová zjistí, že kdysi záchranný klon nevymřel, naopak, jeho mutace zašla až k přizpůsobení se člověku. Když se navíc začnou množit zprávy o lidech záhadně zmizelých v podzemí, je třeba se začít bránit. (oficiálny text distribútora)

Campbell

Jo tak na tomhle jsem jako malý vyrůstal, vždy mě štval pomalý začátek, ale to se časem změnilo a ted jsem si film vychutnal od začátku do konce. JAk tady plno lidí nadává na konec tak mě se líbil, prostě takové příjemné pokoukání, kde del Toro ukázal že zatraceně umí,atmosféra by se dala krájet, a film i přes svojí pomalost nedoákže nudit. Ode mě má Toro palec nahoru. Northam, Sorvino a Abraham jsou ve všech scénách dokonalý. Jen škoda že další díly za moc nestály. ()

tron

"Prečo sa ma pýtate, či som niekedy v živote niečo také videl? Vyzerám ako niekto, kto niečo také niekedy v živote videl?!" Mimic vyvoláva dojem, že niečo také by sa skutočne v našej sivej, drsnej realite mohlo (za určitých okolností) stať. Že by experimenty s lekárskou vedou raz mohli splodiť práve čosi takéto príšerné. A to niečo by majstrovsky používalo mimikry - ako to ostatne množstvo živočíchov úplne bežne každý deň používa v prírode už od pradávna. Guillermovi del Torovi v jeho hollywoodskom debute ide viac o postavy a mrazivo vystupňovanú atmosféru, než o krv. O to viac zamrzí, že v druhej polovici sa na to (možno i vinou producentov, ktorí mu to zostrihali, počas nakrúcania bolo vraj na pľaci vinou Weinsteinovcov dusno) vybodne a o slovo sa začne hlásiť čoraz viac necháťární, krvi, slizu, CGI, masiek, akcie, humusu. Z výborne atmosférického hororu sa tak žiaľ razom stane vyvražďovačka. Ale solídna. Našťastie sa druhá polovica odohráva v úžasných kulisách newyorského bývalého metra desiatky metrov pod zemským povrchom, kam roky rokúce nevstúpila ľudská noha. Palec hore za dobre vybratú partu hercov, ktorí si zjavne rozumeli a chémia medzi nimi je veľmi zábavná (hlavne medzi Brolinom, Duttonom a Northamom, ktorí by si zaslúžili vlastný sitkom). Má to svoje chyby. Fakt to nie je dokonalé. Ale videl som to už asi desaťkrát a dúfam, že to ešte aspoň (minimálne) ďalších desať uvidím, preto privieram krovky nad mínusmi a s prižmúreným tykadlom udeľujem 4*. ()

castor

Mysleli to dobře, ale zase se něco vymklo z rukou. Zmutovaní švábi se totiž v podzemním labyrintu newyorského metra proměnili ve vraždící predátory. Původně k nositelům nákazy (která kosila ve velkém děti) totiž tým s doktorkou Mirou Sorvino vypustil geneticky naklonovaný druh švába, měl se s těmi „zlými“ spářit, způsobit jejich vyhynutí a sám vymřít. O tři roky později se ovšem objeví stopy unikátní DNA, která měla dávno zmizet z povrchu zemského. Jenže v temných koutech podzemní dráhy se nekontrolovatelně množí a rozhodně jim nebudou stačit pouze bezdomovci, kteří v metru přespávají. Zhruba prvních 45 minut stylového kousku z dílny Guillerma del Tora je velmi podařených. New York je řádně depresivní, soundtrack hřímavý, mrazivý pocit vnímáme při každém kouknutí za roh a tvůrci nemají potíž rozsekat i třeba malá děcka. A když se vlastně predátoři objeví v celé své kráse, ani tehdy to není krok stranou. Takže i po letech překvapivě solidní spokojenost. Fajn béčko! ()

Yoshitsune

Tomuhle filmu nemohu nic vyčíst, herci hrají na jedničku, hudba výborně podtrhuje atmosféru a samotná atmosféra by se dala krájet, až tak je hustá a celé je to završené tím, že zde nekompromisně odpadávají postavy. Jen je škoda, že se neuskutečnil onen původní apokalyptický konec, ale i tak si tenhle film zaslouží pět hvězdiček. ()

HAL

Mimic mimikuje ty Vetřelce docela zdatně - del Toro tápe v představení úvodní příběhové omáčky, ale pak se zarputile zakope s malou skupinou postav a spoustou monstrbrouků pod zem do klaustrofobní spleti industriálních chodeb, a rozvine naplno svůj talent který pak ještě víc zúročil v kultovním Blade 2. Možná v Mimicovi ještě tvořil béčkovou bubákovinu, ale řemeslo měl v malíku a film vypadá i po víc než dvaceti letech velmi dobře, na to svícení je radost pohledět a praktické efekty potvor nezestárly ani trochu - hlavně zásluhou režiséra, který kolem nich dokázal vybudovat velice solidní atmosférou. Jen to ty Vetřelce opravdu připomíná až příliš. Což možná bude tím že šlo zpočátku vlastně víc o krátké stylistické cvičení než o celovečerní film. 7/10 ()

• Režisér Guillermo del Toro se vzdal natáčení filmu pod záštitou stuida Weinstein Company, jelikož Bob Weinstein často navštěvoval natáčení a vznášel nesmyslné požadavky, co se týče scénáře. O té doby del Toro s tímto studiem nikdy nespolupracoval. (HellFire)
  • Natáčelo se od 22. září 1996 do 4. ledna 1997 v Torontu (Ontario, Kanada) a Los Angeles (Kalifornie, USA). (BMW12)
  • Scénu, ve které Mira Sorving a Jeremy Northam kráčí chodbou s postelemi plnými nemocných dětí, natáčel jeden z producentů filmu, Ole Bornedal. (HellFire)