Španělsko koncem 30. let, poslední dny občanské války. Desetiletý Carlos, jehož otec, republikán, byl zabit v boji, je svým poručníkem zanechán v sirotčinci Santa Lucía, depresivní stavbě uprostřed vylidněné krajiny, kam jsou sváženi sirotci po obětech války. Ponuré chodby budovy v sobě skrývají nejen neřestné vztahy dospělých protagonistů - jednonohé ředitelky Carmen, profesora Casarese, mladé učitelky Conchity a agresivního školníka Jacinta -, ale v den svého příjezdu se v nich Carlos setkává i s přízrakem chlapce, který se nepřetržitě snaží navázat s ním kontakt. Z živých pak musí čelit především nejstaršímu ze sirotků, potměšilému a nepřátelskému Jaimemu. Záhy začne mít Carlos podezření, že dětský duch s nejasnými úmysly je duchem bývalého žáka Santiho, který před časem zmizel za záhadných okolností. Santiho duch použije nového obyvatele sirotčince k tomu, aby krutě a nečekaně splatil krvavý dluh svému vrahovi. (oficiálny text distribútora)

Willy Kufalt

Sehraná dětská parta tak trochu ve stylu Foglarových Rychlých šípů, která pátrá po zákoutí vraždy a připravuje zároveň velkou pomstu proti děsivému zlu, je pro mě v rámci hororového žánru vskutku milým překvapením. Ve většině hororů, kde jsem se dosud setkal se skupinkou dětí, šlo totiž naopak skoro vždy o zlá monstra. Některé scény z prosluněné exokity do temného děje přinášejí díky té krásné kameře i punc poetičnosti a hororová atmosféra se střídá s poměrně příjemnými momenty ve společnosti dětských hrdinů i jednoho starého hodného pána. Jen jsem si říkal, škoda, že tvůrci komplet celý snímek nezaměřili jakoby přímo pro mládežnické publikum a byť občas Ďáblova páteř film pro děti a mládež právě dost i připomíná, dojde tu i na pár možná až příliš krvavých scén a hlavně na sexuální scénu, která by ve filmu pro děti a mládež neměla co dělat. I tak jsem mile spokojen, příběh má po většinu doby to správné napětí (byť možná by místy neuškodilo pár zásahů ve střižně navíc), tajemná atmosféra výborným způsobem graduje a ve střetu Carlose se Santim uprostřed noci přináší i jednu z nejstrašidelnějších scén, co jsem zatím ve filmu viděl. Dětští (ne)herci hrají velmi přirozeně a španělský dvojník Michela Serraulta (starý pan profesor) rovněž zajímavým zjevem. Po filmu Ti druzí ze stejného roku je to poslední dobou už podruhé, co mě horor ze španělské kinematografie potěšil. [80%] ()

Madison

Guillermo del Toro je v istých smeroch génius. Aké iné miesto mohlo byť na rozpútanie duchárskej seansy lepšie než stiesnený sirotinec niekde v zapadnutej španielskej púšti s bizarne vykreslenými vzťahmi hlavných hrdinov? Hlavná záporná postava je šitá presne na mieru, niektoré scény desia aj napriek tomu, že námet spadá k treťotriednym brakom, no technické detaily či navodená úzkosť sú dôvody, pre ktoré ma Princ zaujal. Nemôžem sa zbaviť pocitu, že sa režisér mohol trošku viac vyhrajkať so scenárom a dodať mu hlbší rozmer, no odhliadnuc od týchto nedostatkov, som spokojná. ()

tron

„Čo je to vlastne duch? Strašná udalosť, odsúdená na večné opakovanie? Možno len okamih bolesti. Niečo mŕtve, čo sa kde-tu zdá ešte ako živé. Pocit, ktorý sa zastavil v čase. Rozmazaná fotka.“ Bola by chyba, aby vás hnusný obal DVD/VHS a trápny distribučný preklad DEVIL odradil od pozretia jedného z najlepších filmov Guillerma del Tora. Strhujúci, silný, intenzívny, mrazivý, nezabudnuteľný a zvláštny zážitok. Kombinuje plnokrvný horor s plnohodnotnou drámou. Vynikajúca retro európska atmosféra, neobyčajné vizuálne stvárnenie, originálne nápady (embryá v rume, nevybuchnutá bomba na dvore), špičkoví herci, chladné noci. Kus filmárčiny. Nebyť DEVILA, ťažko by o niekoľko rokov neskôr del Toro exceloval FAUNOVÝM LABYRINTOM, ktorý trhá srdce predsa len troška viac (sám del Toro ho dokonca označuje za svojím spôsobom voľné pokračovanie DEVILA, no nie som si istý, ako to myslí). ()

Phobia

Povedený mix horroru a dramatu z válečné doby, který nepostrádá výraznou filozofickou rovinu. Odlehlý sirotčinec dává velký prostor pro vybudování temné atmosféry a očekávání "příchodu něčeho zlého". K dokonalosti mi něco málo chybí, ale přesto nezbývá, než hluboce smeknout před Del Torrem a ostatními, co se na tomto neobvyklém filmu podíleli. 85% ()

Radyo

Opravdu zajímavý a působivý snímek, v němž lze spatřit herecké hvězdy typu Marisy Paredes a Federica Luppiho, ale také neznámé tváře, hlavně mezi chlapci, kteří tvoří hlavní osazenstvo nejen odlehlého statku, ale také samotného filmu. Drama s hororovými prvky, s velmi zajímavým scénářem, jenž celý děj situuje do období španělské občanské války. Vynikající je také kamera a rovněž hudba stojí za zmínku. Snímek, který sice nelze zařadit mezi filmové umění, ale zároveň jej nelze ani šmahem označit za komerci, mě velmi mile překvapil. ()

• Guillermo del Toro pracoval na filmu dlouhých šestnáct let. (TylerGage)
  • Guillermo del Toro napsal scénář při studiu na univerzitě. (Chatterer)
  • Guillermo del Toro označil tento film za svůj nejoblíbenější počin. (Chatterer)