Vianočná hviezda

(TV film)
  • Česko O vánoční hvězdě (viac)
TV spot

Hviezdu Svitušku, ktorá tvorí pár s obdivovaným Síriusom, jedného dňa zrazí žiarlivá hviezda Proxima na zem. Svituška spadne do dediny, kde žije učiteľ Václav, ktorý ju nájde a postará sa o ňu. Svituška má len pár dní na to, aby sa dostala späť na oblohu, inak vyhasne. Spolieha sa na Síriusa, že ju príde zachrániť, ale ten kvôli intrigám Proximy neprichádza. Václav sa chodí každý večer pozerať na princeznú, ktorá sa korčuľuje na zamrznutom jazere a do ktorej je tajne zamilovaný. Keď raz ide Svituška s ním a objaví sa princezná, Svituška, ktorá stráca na sile sa zase rozžiari. To spôsobila sila Václavovej čistej lásky k princeznej. Za jej pomoci bude Václav udržovať Svitušku pri živote, kým sa nevráti na oblohu. (RTVS)

TV spot

Šandík

Klady: slušný vizuál a sem tam povedený vtip. Zápory: Prakticky všechno ostatní. Dej je (i na pohádku) nepravděpodobně napsaný, hloupě polopatický, krajně nepřekvapivý a současně poněkud překombinovaný (nevěřil bych, že to lze). Herci většinou nehrají, jenom tak nivě čučí (snad s výjimkou pro změnu trapně přehrávajícího Ondřeje Sokola). Výsledek je naprosto sterilní a dokonale zapomenutelný. Karel Jandák je vážně špatný režisér a od dob kdy točil Rafťáky či Snowborďáky se navíc zjevně vůbec nic nenaučil... Celkový dojem: 55% ()

Enšpígl

Já si určitě cením faktu, že při sledování pohádky o Vánoční hvězdě jsem měl dojem, že koukám na českou pohádku a nikoli snahu o americký paskvil. Druhá věc, která mě vysloveně nadchla, že Vojta Kotek má na sobě bohemáckou šálu, za to palec nahoru. Pokud jde o herce, tak Aňa s Terezou převyšují zbytek o mnoho mil. Zvláštním ukázem je německá herečka Leonie Brill, beru to jako ulítbu německé koprodukci, ale nesedla mě, to už mohla být rovnou Marika Šoposká, když jí dabovala, sice 31 let, ale pořád mladá a nežně vypadající děvucha. Moc se líbily kostýmy. Jen v nebi jsem si připadal trošku jako u Thora a Ondra Sokol a jeho účes to byla zbytečnost, když už tak měl ty vlasy mít zářívý, aby to ladilo s pojmem nejzářivější hvězda, takhle jsem čekal kdy se zjeví Uma Thurman a bude po něm chtít aby jí naučil hmaty a chvaty, protože Kill Bill. ()

silentname

"O Vánoční Hvězdě" je nová tohtoročná vianočná rozprávka od našich českých susedov. A výsledne ju ohodnotím jednoducho - "Prečo nie?". Na rozprávkové pomery to funguje dobre, no má to aj určité medzery. K tomu sa ale dostanem o niečo neskôr. V prvom rade plusy. Je super, že najprv máme rozprávku, ktoré nám ukáže svet pod vodou a následne tu máme svet na hviezdnej oblohe. Takže počas jedných Vianoc spoznáme 2 svety, ktoré sa do rozprávky celkom dobre hodia. A tento svet je tiež spracovaný veľmi dobre. Tereza Ramba je podľa mňa veľmi presvedčivá a vtipná. Vojtěch Kotek zase pôsobí veľmi dobre ako učiteľ. A s Leonie Brill dokonca majú aj veľmi dobrú chémiu. Okrem toho predabované scénky pôsobia relatívne prirodzene. Možno je tu pár scénok, kde je vidno, že Leonie bola predabovaná, ale nie je toho veľa a väčšinou to pôsobí veľmi prirodzene. Takže oceňujem. Film je kreatívny, je super vidieť čo sa s padlou hviezdou môže stať, ale rovnako aj ako môže opäť zažiariť. Ondřej Sokol ako Sirius je zase podľa mňa veľmi vtipný. Jeho narcistické tendencie proste fungujú. No myslím si, že film ťahajú dole niektoré veci. A pre mňa sú to 2 hlavné veci. V prvom rade Aňa Geislerová ako zloduch. Nemám pocit, že by tie scénky vedela nejako šikovne predať a často pôsobí veľmi neprirodzene. Kedykoľvek sa snaží nejako posúvať príbeh, tak ma to akurát otravuje. Neviem prečo, ale mám pocit, že to nedala dobre. Mohla byť podľa mňa o niečo originálnejšia alebo vtipnejšia. A potom je pravda, že keď sa dostaneme do určitého bodu, film začne byť celkom slušne predvídateľný. Vieme ako to na Zemi dopadne, vieme kto sa s kým dá dokopy a trošku to ubere filmu body. Ale aj tak, myslím si, že aspoň takúto úroveň by si naše české a slovenské vianočné rozprávky mali držať. A budem spokojný. Hodnotenie: B- ()

Brouk

Je módou všechno teď hejtovat a negovat a nic a nikomu není "hoch" a pitvat filmy pomalu už na molekuly.... Já nevím, jak kdo, ale pro mě je film hlavně odpočinková zábava..... A když že se stane, že mě film pohladí na duši, vyloudí úsměv a pozitivně naladí a jako bonus se odehrává v malebném prostředí, jako je tato pohádka..... No co víc si může přát!!!! A nějaké mouchy? Kdo by je řešil...... Já určitě ne.... ()

Dudek

Klasický vánoční prefabrikát, u kterého negativně překvapí retardovanost většiny postav a pozitivně občasně fungující vtipy. Na českou tvorbu je relativně pozitivní i neurážející vizuální stránka. Herecké osazenstvo ale ve většině rolích předvádí svůj standard. Je až zarážející, že většina českých herců jako by stále hrála stále jen sama sebe. Předpokládal bych, že v dnešní době by mohla mít česká televize při natáčení svých filmů trochu větší ambice než jen do plytkého námětu nacpat postavy určené jedinou vlastností, která je založena na tom, do jaké pozice je tvůrci potřebují dostat. Nicméně ten nápad samotný rozhodně není úplně špatný a několik dílčích momentů se mi i v podstatě líbilo. Jako celek je to snesitelné, ale jen těžko zapamatovatelné. Lepší než o vtipnou hlášku by bylo usilovat o silnou scénu. ()

• Ondřej Sokol prohlásil, že tolik hvězd pohromadě jako v tomto filmu není možné jinde vidět. (SONY_)
  • Karel Janák v rozhovoru uvedl, že pohádka O vánoční hvězdě se oproti jeho předchozím pohádkám odlišuje tím, že zde nejsou klasické pohádkové bytosti jako čarodějnice, vodníci či čerti, ale že se vydali přímo do světa hvězd. (SONY_)