Winona Ryder, Ethan Hawke a Ben Stiller ve smutně romantické komedii o mladé generaci odchované seriálem Melrose Place, o hledání zaměstnání, lásky a smyslu života. Jako jeden z nejlepších absolventů vysoké školy by měla být Lelaina Pierce (Winona Ryder) předurčena k velkým cílům. Místo toho pracuje jako produkční asistentka nesnesitelného moderátora ranní televizní show (John Mahoney). Ve svém volném čase natáčí jízlivý a často až urážející videodokument o svých vrstevnících: promiskuitní spolubydlící Vickie (Janeane Garofalo), o Sammym Steve Zahn), který potlačuje svou přirozenou sexualitu, a o svém nejlepším kamarádovi Trayovi (Ethan Hawke), velmi nadaném rebelovi bez přirozené životní motivace.

Lelaina se seznámí s Michaelem (Stiller), ambiciózním producentem, který chce uvést její dokument v televizi. Lelaina se rázem ocitne uprostřed podivného milostného trojúhelníku. Na jedné straně stojí zajištěný, materialistický Michael a na druhé věčně filozofující, přitažlivý Tray. (oficiálny text distribútora)

Morien

Jakožto sotva opeřené ptáče jsem se čtrnáct let po vzniku podívala kvůli Ethanu Hawkeovi na tento film a potom si jenom s otevřenou pusou řekla: "TOHLE natočil ZOOLANDER?" (Nic ve zlém, miluji oboje.) Velmi krásný film a velmi pohodový soundtrack (mít tak plnou verzi Add it up). A taky už aspoň umím definovat ironii. --- A kdo by to byl řekl, že mi bude stačit dalších osm let a film mi bude připadat natolik naivní, že i navzdory veškeré nostalgii poklesne mé mínění o jeho kvalitě. ()

venca163

"Mami...jsem homosexuál." - "Ooh...synu, existuje nějaká podpůrná skupina, která by mi pomohla vyrovnat se s mojí homofóbií?" Filmy o takovym tom plácání se generace X/Y na pomezí školy a života mam vesměs docela rád. Vzlášť pokud jsou pojatý tak nějak civilně a nejsou přehnaně melodramatický. Sice trochu natvrdo loženej happy enďák, ale zase to dorovnávaj slušný herci a ještě slušnější soundtrack (i když práce s hudbou jako taková byla spíš trochu protivná...stejně jako cinkání příborů o talíře u generický scény "konverzace u jídelního stolu"). (75%) ()

dobytek

Je to takovej film o procitnutí z bezstarostnýho školního života do reality. Hledání práce, shánění peněz, do toho nějaký to řešení vztahů... Ty vztahy se řešily až zbytečně moc a bez toho přiblblýho romantickýho happy endu bych se fakt obešel, ale jinak se mi to docela líbilo. Potěšila mě taky přítomnost mejch oblíbenejch herců Bena Stillera (v poněkud netradiční roli kravaťáka) a Janeane Garofalo (tradičně asociální postava). Jo a v zajímavostech jsem si přečet, že to byl první film, ve kterym se objevila Renée Zellweger, tak jsem čekal, co předvede a ona se tam jen tak mihla asi na 10 sekund a neřekla ani slovo. Prostě debut jak noha :-) 75% ()

Oralfabet

"The answer is... PIZZA!" Film jsem si z velké části dost užíval a taky ke mě, jakožto k třiadvacetiletému muži bez jasné vize budoucnosti, který se stále tak trochu vyrovnává s faktem, že je dospělý, jeho téma celkem promlouvalo. Jo a scéna na benzínce je parádní, a přitom tak jednoduchá, a song My Sharona díky ní teď miluju. Ale bože můj, Ethan Hawke tady hraje asi toho nejnesnesitelnějšího, nejtrapnějšího rádoby deep kreténa, co jsem kdy viděl. Winona to celkem vyvažuje svou nadpozemskou dokonalostí, ale díky závěru bohužel nemůžu jít nad 6/10 ()

rockwoman

"Pár šluků, hrnek kafe, trochu si pokecat. Ty, já a pět dolarů." ...Jsou mladí, neklidní, zmatení, nevyrovnaní, žárliví, neštastní, hledající sama sebe, zamilovaní a tomu se říká bezstarostný život, na který by měl člověk vzpomínat jen s úsměvem na tváři. Nevím jak ostatní, ale já to tak mám. :-) *** Big Mountain - Baby, I Love Your Way *** ()

• Filmári nakrútili veľa exteriérov v Houstone v Texase (vrátane scény na vrchu budovy Two Shell Plaza), kde sa tento film odohráva, ale väčšina interiérov bola natočená v Los Angeles v Kalifornii, pretože tam to bolo lacnejšie. (Pat.Ko)
  • Producenti videli pilotný diel The Ben Stiller Show (1992) a oslovili Bena Stillera, aby tento film režíroval, ale nehral v ňom. Stiller sa dohodol na réžii v roku 1992 a pracoval s Helen Childress na rozvoji scenára deväť až desať mesiacov. Pôvodne Childress v spolupráci s výkonnou producentkou Stacey Sher vytvorila postavy Lelainy Pierce (Winona Ryder) a Troya Dyerho (Ethan Hawke), ale nemohli vymyslieť dôveryhodnú postavu pre dokončenie trojuholníka lásky. Stiller navrhol, že by mohol zahrať tú tretiu osobu. V dôsledku toho sa postava Michaela (Ben Stiller) zmenila z 35-ročného reklamného riaditeľa, ktorý sa snaží uviesť japonské čokoládové tyčinky na americký trh, na televízneho producenta v dvadsiatich rokoch. Zmenili aj štruktúru filmu. Pôvodne mali Vickie Miner (Janeane Garofalo), Sammy Gray (Steve Zahn) a Troy Dyer rozsiahlejšie dejové línie, ale Stiller sa cítil, že ich nemôže plne rozvinúť, a rozhodol sa sústrediť na vzťah medzi Lelainou a Troyom. (Pat.Ko)
  • V roku 1991 dostal producent Michael Shamberg nápad natočiť film o ľuďoch vo veku 20 rokov. Čítal scenár s názvom „Blue Bayou“, ktorý napísala Helen Childress o špekuláciách v roku 1990. Páčilo sa mu to a stretol sa s ňou, kde mu v tom čase rozprávala o svojom živote a priateľoch a ich snahe nájsť si prácu počas recesie v Spojených štátoch. Tri roky písala a prepisovala scenár, čím vytvorila sedemdesiat rôznych návrhov. Childress sa rozhodla využiť svojich priateľov, ich osobnosti a skúsenosti ako základ pre svoj film. (Pat.Ko)