Super-stavby Staroveku - Season 2 (2021) (séria)

Angkor Vat (S02E01)

(epizóda)
  • Veľká Británia Angkor Vat
Francúzsko, 2021, 49 min

Jon Rand (rozprávač)

Hluboko v kambodžské džungli se ukrývá největší náboženský komplex, jaký byl kdy postaven... Chrám Angkor Vat – rozsáhlá, 1500 metrů dlouhá a 1300 metrů široká stavba – byl postaven ve 12. století během pouhých čtyř desetiletí, čímž dodnes fascinuje vědce z celého světa. Spletitou centrální svatyni s pěticí gigantických věží, jež komplexu dodávají impozantní vzhled, obklopuje téměř 200 metrů široký vodní příkop. Díky snímkování ze satelitního, molekulárního a leteckého měřítka mohou nyní archeologové objasnit největší záhady této lokality, zapsané na seznam světového dědictví UNESCO. (Česká televize)

Anianna

První řadu cyklu jsem neviděla, ale opět chválím francouzskou dokumentární tvorbu. O kambodžských chrámech jistě vzniklo hodně dokumentů, ale ten pohled z pozice současných technologií je pro mě velmi velmi přitažlivý. Ty vizualizace a animace! Děkuji tvůrcům za originální přístup. ()

Sidonka

Místo aby nám ukázali samotnou památku, ukazují skvrny na PC a satelitních snímcích a popisují, jakou technikou mohli náboženský komplex vystavět a jak mohl být velký. To základní, jak samotný komplex vypadá v reálu, vidím jen občas na sekundu, když před ním stojí někdo s dronem a kousek stavby jim vykukuje za ramenem. Nemám ráda dokumenty, kde se ukazuje kde co, jen ne to, jak samotný areál vypadá, nejdou dovnitř, ze staveb jak vypadají nyní skoro nic neuvidíte, zato vidíte na PC nakreslené základy, žádné potěšení pro oko to není. Dozvíme se o pravděpodobné technice, záběr na kámen, popis horniny (složení kamene) s vyhloubenou dírou: "Vidíte, a tudy vsunuli klacek a táhli kamen nahoru do patra". Ucelená procházka objektem, natož ukázka soch nebo ukázka jiných předmětů, památek, fragmentů, co skončily úplně jinde v nějakém muzeu, o tom si musím dohledat info jinde. Grafika se omezuje zase jen na základy, ne že by počítač dostavěl chybějící části nebo něco podobného. Mluvit o objektu, který pořádně ani neukážou, jak vypadá, mi přijde nedostatečné. Viděla jsem v knize a je to nádhera, přitom jsem měla k dispozici jen pár fotek. Tohle nešlo dokoukat, skončila jsem v polovině, zaměřili se na z mého hlediska méně podstatné věci, chtěla jsem pořádně vidět samotné stavby a teprve potom, co dokončí běžnou "turistickou" prohlídku, si můžou zkoumat a fabulovat s dronem či bez třeba o skrytých věcech v podzemí. ()