Kalifornia

Novinár Brian Kessler, ktorý sa zaoberá problematikou sériových vrahov, a jeho priateľka, fotografka Carrie, cestujú naprieč krajinou, aby nazbierali informácie pre svoju novú knihu. Spoločnosť im robia ich noví známi Early a jeho priateľka Adele. Čoskoro sa ukáže, že za informáciami o vrahoch a ich zločinoch nebudú musieť cestovať tak ďaleko, ako si pôvodne mysleli... (RTVS)

dopitak

Skvělý dabing Dany Morávkové, které bylo do Snídaně s Novou, pohřebáckých rychloseriálů a vůbec všeho ostatního balastu škoda, u dabingu měla zůstat. Tvrdý až tarrantinovský námět, který Dominic Sena a debilní scénárista z nepochopitelného důvodu dotáhli do klasicky hollywoodského ad absurdum konce. Udělal bych "českou cut version" a celou závěrečnou rádoby akční a napínavou rvačku vyhodil, protože když se postavy začnou chovat jako idioti jenom aby se divákovi mohlo naservírovat o pár minut víc, stojí tvůrci za starou belu a jejich produkt taky. V jednu chvíli jsem si nebyl jistý, jestli Earlyho činy nejsou jen výplodem spisovatelské fantazie, vždyť Brian je vypravěčem příběhu. Škoda toho konce, za který tentokrát trestám ztrátou dvou stupňů, bez nich má film jasný 4*. ()

cheyene

Kalifornie není nikterak originálním snímkem, ovšem potěší zejména svým hereckým obsazením - Brad Pitt si svoji postavu patřičně vychutnal - a atmosférou. Příběh příjemně graduje a směřuje k předvídatelnému konci. Mix krimi, thrilleru a road movie vyšel tvůrcům velmi dobře a s přivřenýma očima jim dám 4*. ()

shantim

Charaktery postav jsou sice poměrně jasné a konflikt mezi nimi se dá očekávat, ale například David Duchovny svou roli jen tak odehrává bez špetky invence a podobně i jeho filmová partnerka, představovaná Michelle Forbes, nepodává nijak uchvacující výkon. Scénář je ovšem velmi zdařilý a konflikt vyvolaný psychicky narušeným člověkem bez zábran neboli "totálním magorem" v podání Brada Pitta, je zdařilou ukázkou napětí mezi sociálními vrstvami. 70% hvězdiček ()

castor

V té době oslnil nejen diváky, ale hlavně producenty. Mohl se zachovat jako devět z deseti herců a koketovat s nějakou diváckou superjistotou. Těžko. Brad Pitt, nový idol ženských srdcí, sáhl léta páně 1993 po smažkoidní postavě v černočerně prokleštěné gangsterce Pravdivá romance i po roli masového vraha ve velmi atmosférické a ponuré Kalifornii. V obou případech za jeho razantní změnu image oba palce nahoru!! V případě Kalifornie pak zaujme i lehce retardovaná vrahova přítelkyně Juliette Lewis, která miluje kaktusy, své naivní představy a nechává se řezat, protože si to prý zaslouží. Připojí se k dvojici, která se vydává na místa hromadných vražd a která se snaží pochopit nekontrolovatelné šílenství vrahů, netušíc, že ti dva na zadním sedadle, kteří mají údajně namířeno stejným směrem a kteří jim mají přispět na cestovní výdaje, jsou těmi, kterými jsou „fascinovaní“. Pittova postava tu zabíjí v tichosti, s netečností zvířete, lhostejně. Mě osobně by přesto potěšilo, kdyby tehdy poměrně zajímavý Dominic Sena spolu se scénáristou provokovali ještě o krapet víc. I tak ale dobré.. ()

lennyd

Brian Kessler (David Duchovny) je novinář, kterému se podařilo jednou napsat dobrý článek, a hned má nabídku na celou knihu. Tuto knihu chce věnovat analýze sériových vrahů - proto se chce se svou přítelkyní Carrie (Michelle Forbes) vydat na cestu po místech, kdy došlo k nějakým vraždám, a zároveň splnit její sen o cestě do Kalifornie. Protože ale cesta je drahá, zkusí najít na tuto dlouhou cestu spolujezde. Ozve se jim Early (Brad Pitt) se svojí naivní přítelkyní Adele (Juliette Lewis), kteří musí urychleně zmizet. Brian ani netuší, že bude moci jednoho sériového vraha sledovat úplně zblízka, a že se sám může stát i obětí ... Po první půl hodině jsem zívajíce chtěl odejít, protože na takovou blbost režisérovi neskočím. Ale zůstal jsem a dokoukal do konce, a udělal jsem dobře. Jak film rozvíjel charaktery jednotlivých postav, stále víc si mne získával. Hlavně naprosto úžasný Brad Pitt a k němu dokonale kontrastní Juliette Lewis - fakt si nedovedu představit někoho jiného v jejich rolích. Trošku překomplikovaný konec mi už dobrý pocit zkazit nemohl... ()

• Film má aj svoju komiksovú adaptáciu, o ktorú sa postaral americký spisovateľ Chuck Dickson a umelec Duncan Fergedo a nesie rovnaký názov ako film. Adaptácia však nebola nikdy dokončená. (apocalyptik)