V pasci

• Česko V pasti (viac)

Niekoľko dní po Vianociach sa švédsko-nórske nevlastné sestry Ida a Tuva vydali na zimný ponor do odľahlej časti nórskeho pobrežia. Ku koncu ponoru pod vodou Tuvu privalí odlomená skala a uväzní ju. Ida okamžite vypláva nad hladinu, no zistí, že ulomené skaly pochovali ich vybavenie, telefóny a kľúče od auta. Ida a Tuva sú úplne odrezané od akejkoľvek šance na vonkajšiu záchranu. Ida je podrobená skúške charakteru a sily, keď kvôli záchrane svojej nevlastnej sestry musí prekonať samú seba. Kým Ida bojuje o záchranu Tuvy, zistí, že ich sesterské puto nie je také silné, ako sa zdalo. Ukáže sa tiež, že už nejde len o prežitie, ale aj o ich vzájomný vzťah. (Continental film)

Allien.9

Pozor, komentář obsahuje spoilery! Fascinuje mě, kolik lidí tady považuje Idu za totální blbku, i když k tomu není sebemenší důvod. Tak si to shrňme... Během potápění se utrhne skála a Idina sestra Tuva zůstává uvězněná pod velkým kamenem na dně jezera. Voda je ledová, kyslík dochází, telefony jsou na dvě věci. Náhradní kyslíková bomba, ponechaná na souši, je taktéž zavalená kamením. Holýma rukama se s ním nehne, a tak jde do auta pro hever. Protože jsou zavalené i klíčky, rozbije okénko, ale narazí na problém - nemůže otevřít kufr. (Upřímně, jako neřidič nemám tušení, kde/jak se otevírá zamčený kufr a asi bych zkoušela úplně stejné věci). Po pár marných pokusech o otevření kufru hrubou silou se vydává k nedalekému domu pro pomoc. V domě zrovna nikdo není, pouze pes, kterého v sebeobraně zabije kuchyňským nožem. Během prohledávání interiéru si všimne notebooku, nechytí ale signál, a tak popadne páčidlo a zanechá vzkaz majitelům, aby přivolali pomoc. Když kufr konečně vypáčí, hever tam není. (No nenas*alo by vás to?xD) Vrátí se tedy za sestrou a snaží se ji odcizeným páčidlem vysvobodit z pod kamene... Můžu se zeptat, který z výše vypsaných kroků byl nelogický? Přesně tak, žádný.;-) Plusové body za reálnost, mínusové body za unylost a vůbec nejvíce mínusových bodů ze meh konec. Já tě zachráním! - Ne, já tě zachráním! - Ne, já! Bože proč, takhle to zničit... ()

Omnibus

"Setřičko, ty mazlíku, dej mi loknout kyslíku!" Základní stavební kámen zastydlé hollywoodské odnože severské kinematografie aneb sesterská láska i hory přenáší, resp. nadzvedává. Použitelné coby výukové video pro začínající recidivisty, pod názvem: "Jak se dostat do zamčeného auta snadno a rychle", jehož obsah je v kostce: "Ten byl malej, chce to větší šutrák!", bohužel však neobsahující návod jak, sedím-li už uvnitř auta, otevřít jeho kufr. A já bloud myslel, že na to v autech bývá nějakej čudlík... Uměle vyrobený dramatický materiál dále obsahuje nádherné přírodní scenérie, větší než malé množství kyslíku,  odborné pojednání o fyzikálních principech páky, homemade dekompresní zvon a finále, které potěší citlivé divačky i pana Kesona. Obsahuje též zkrácený kurz sebeobrany proti vzteklým čoklům, poslušně hlídajícím barák před drzými zloději. R.I.P. Rex. ()

Marze

Domaci predvidatelne drama. Maly nezavisly film. Jedna za srdce berouci scena. Trochu napeti. Presny popis nebezpeci potapeni. Presvedcive herecke vykony. Skandinsvske scenerie. Cele mi to pripadalo, jako by to napsal pocitac. Nenasel jsem odpovedi na otazky 1) Jak to,ze se potapi uprostred niceho v zime? 2) Proc se vubec potapeli? 3) Proc tento fm narozdil od holywoodskych filmu nema rad psy? ()

bourec

Z jedný strany asi z toho žádnej hit nebyl a nebude. Ovšem kamera v tomhle filmu mě dokázala naprosto očarovat. To že ta starší dcera je trochu nervák, a ta pomoc jí od ruky moc nešla, to je taky fakt. Celkově sem byl napnutej jak kšandy, a snad nikdy sem si u filmu nepřál víc, aby obě přežily. Nečekal sem nic, ale dostal sem slušnej biják. 70%. ()

bobstock

Jedna z nejhorších smrtí je udušením...Minimalistický survival snímek v podstatě jen o dvou postavách žen obou zkušených potapěček, které si vyjedou na trip pod známou skálu. Žádný extra příběh není potřeba, citová devíza postav je určena uštěpačným chováním dvou nevlastních sester. Starší ze sester méně zvládá krizové situace, mladší je naopak velmi od rány. Co oboum chybí k lepším vztahům ukáže až neočekávaná situace pod vodou. Ve chvíli nehody se rozjede slušná intezivní katarze, pocit chybejícího kyslíku, zoufalství a nemožnost pomoci svoji i cizí. 75% ()

• Väčšina scén pod vodou sa nakrúcala v krytom bazéne v Belgicku. Herečky sa však nedali zastupovať dablérkami ani vtedy, keď museli vo februári skočiť do ľadovej vody pri severskom súostroví Lofoten. (krasomama)
  • Na začátku filmu hraje „Happy Christmas Everyone“ od Holly Murraye & Christophera Manna a ve 14. minutě hraje „What Else Is There?“ od Röyksopp. (Duoscop)
  • Pôvodne to mal byť film o horolezcoch, ktorí v polovici náročného výstupu prídu o svoj výstroj. Potom však režisér Joachim Hedén dostal spolu s producentmi originálnejší nápad a hlavné hrdinky poslal pod morskú hladinu. (krasomama)