Rozkoš

(festivalový názov)
  • Česko Rozkoš (festivalový názov) (viac)

Sedem rokov po premiére krátkometrážneho filmu Rozkoš na Medzinárodnom týždni kritiky v Cannes nakrútila Ninja Thyberg rovnomenný celovečerný film s podobnou témou. Témou nie je tento príbeh mladučkej Švédky, ktorá sa vydá na americký kontinent, aby prerazila v Los Angeles v neúprosnom pornobiznise, objavný. Nekompromisný je však pohľad debutujúcej režisérky do zákulisia praktík a fungovania tohto odvráteného „zábavného“ priemyslu. Linnea alias Bella Cherry podstupuje len veľmi ťažko stráviteľnú cestu na pomyselný hviezdny Olymp vo filmoch pre dospelých. Názov filmu odkazuje na príjemné zážitky, v danom prípade je to však iba trpká, až bolestná, irónia. Snímka obsahuje viacero silných explicitných scén, ktoré môžu bežného diváka vyrušiť, možno až znechutiť. To je však iba prvý, povrchný pohľad, ktorý by mal byť vyvážený trpezlivosťou a ešte viac empatiou. Je pozoruhodné, že ide o takmer výlučne ženský film. Okrem režisérky a scenáristky sa na ňom výrazne podpísali aj kameramanka Sophie Winqvist, strihačky Olivia Neergaard-Holm a Amalie Westerlin Tjellesen, a predovšetkým v čase nakrúcania 22-ročná debutujúca herečka Sofia Kappel. Výsledkom je trýznivo realistická sociálno-melodramatická snímka. (Art Film Fest)

Omnibus

"Doprdelepráce, šustit se mi nechce..."   Když už toho v práci máte doslova plné brejle, aneb jak je důležité si na konci základky zvolit vhodné povolání, které vás bude bavit a nikoli srát a ve kterém vás nebudou každý den osm hodin jen jebat. Tesař, co pláče u psychiatra kvůli zadřené třísce, potápěč neplavec, hospodská, které vadí, že jí TAM lezou lidi (myšleno do lokálu), nebo outlocitná "dělám všechno" Bella Cherry, které vadí totéž co hospodské, to je jen pár příkladů špatného výběru. Naše čičinka (s prsama po tatínkovi) si totiž pornobranži představovala jak Hurvínek válku, pročež vyrazila do L.A. vybavena jen radami maminky (imho též "hérečky", viz jejich telefonát), růžovými papírovými kapesníčky, ošoupanou VHS-kou Pretty Woman a plakátem Johna Holmese. Očekávala důvěrné dívčí špitání po večerce pod peřinou, pochvalné poplácávání po zadečku od režisérů i spolusouložníků, slávu, uznání, respekt, nějakou tu zkurvenou důvěru a něhu, soustu cool kamarádek a spoustu cool lajků na Instagramu. Dostala spoustu lajků, spoustu facek a plivanců do tváře, tři profi násilníky, jedny chlamydie a žádnou kamarádku. A jako bonus ztratila sebeúctu, sebedůvěru a víru, že její práce je vlastně poslání (!), což byla dost škoda, když už v Eroticshopu měla tu množstevní slevu na anální kolíky. No nekupte to. Bohužel, žádná artová deziluze, pouze obyčejný syndrom vyhoření. Škoda, šlo by z toho sestříhat hned několik působivých, kurevsky božích kraťasů (scéna s beránky na obloze při dabl análu a pod.), ale dohromady to moc nedrželo. Jen tři zplihlé prezervativy se na place povalují. ()

Filmmaniak

Snímek úspěšně láká na atraktivní zákulisí pornoprůmyslu, na hardcore 18+ obrazovou složku a na vykreslení tohoto prostředí z perspektivy ženské začínající aktérky, což zní vyloženě slibně a neotřele a mohlo by to i vybízet k netriviálním diskuzím. V jádru jde ale o již mockrát obehranou klišovitou moralitku se schematickým příběhem o cílevědomé cestě na vrchol za falešnou iluzí amerického snu, při níž hlavní hrdinka postupně obětovává přátele, vlastní důstojnost i část své osobnosti, aby se nakonec stala jednou z těch, jimiž sama opovrhovala. Extrémně fyzický film, jenž ale ve skutečnosti k zákulisí pornoprůmyslu neřekne zas tak moc (na rozdíl třeba od dokumentů typu Rocco), protože nehledě na autentičnost lokací a zobrazovaných praktik a na účinkování reálných porno-osobností si sám podkopává nohy uměle modelovým příběhem. ()

FrankSusta

Všechno je v hajzlu... úplně všechno... ale k tomu asi radši za chvíli. Náročný film co se svéráznosti týče... je to fakt hodně ''svým'' styl a je to jakože fakt hodně festivalový. Zároveň to je jakože fakt hodně explicitní (a musím dát za pravdu uživateli POMO, že vidět to na velkém plátně muselo fakt být zajímavý), ale na druhou stranu, co čekat, když to je doslova film o pornu. Samozřejmě v té samotné stránce, co technické části týče, to je promyšlený film, aby útočil na emoce diváka, to vše promícháno s těmi sexuálním výjevy... jo, hodně festivalový. Největší problém filmu ale tkví v jeho nerozhodnosti a dá se říci že i lpění na postavách. Jak zdůvodnit toto mé tvrzení? Jde konkrétně o to, že se film, hledě na svou až směšně krátkou stopáž, nedokáže úplně rozhodnout, co by chtěl ukázat, před čím třeba vyvarovat, jaké to zákoutí tohohle vlastně zajímavého tématu prozkoumat, až vše jen lehce nakousne, ale nakonec neukáže nic. Mohlo to být úžasné drama, kdyby se ale zaměřili na jednu věc a tu vytěžili do maxima s pár dalšími tématy na pozadí, namísto toho se to plácá kdesi uprostřed a ani do jednoho se nedokáže pořádně ponořit. Já to chápu, je to strašně obsáhlé téma a něco o tom natočit nemusí být jednoduché (ke všemu tím stylem, jakým tohle je), ale coby člověk, kterému jde převážně o film a ne o dokumentární zhoštění (i když, dokumenty taky bývají občas mnohem více zaměřené na jedno specifické téma a kdyžtak kolme poukazují jen tak miochodem na další věci), tak jsem vyprávěním a celkovou úderností zklamán. Takhle to je prostě vlastně jenom jako... jako porno s příběhem, který by měl být tím tažným koněm, ale přes všechen ten vizuální obsah na to jaksi zapomene - takže prostě klasický péčko. A přitom to nakouslo tolik zajímamvých témat, ať už jde o sobní životy, první natáčení a tu trému, extrémy (které mi ale nikdy prostě nepřišli tak extrémní, protože to proběhlo strašně rychle a kvůli takové nerozhodnosti hlavní hrdinky taky ne moc odpudivě), přátelství, sociální lidské hodnoty lidí z průmyslu, vzestup hvězdy, drogy (i když to spíš ne), představa/realita, sebepoškozování (jakože ten černoch), proměna člověka a podobně... a teda ještě rivalita, ale tu chci rozebrat trochu víc. Krom toho, že vás mohu ujistit, že Spiegler girl nejsou holky s pérama (což labužníky asi zklame, já jsem ale rád), tak to bylo další z témat, které mi přišlo absolutně mimo, protože mi přišlo nesmyslné, neopodstatněné a navíc neuzavřené... jako hromada věcí tam. A navíc to dopomáhalo k mému přesvědčení, že ten film nesmyslně lpí na postavách. Což jako by ok, mohlo být zajímavé, kdyby ty postavy byli dobré. Což jako, ony by byly, kdyby ale byly zasazeny někam úplně jinam, kdyby nedocházelo na střety s jinými - jinak dobrými - postavami, které nic nevyvolávají a jenom udržují v rámci kontextu nesmyslnou postavu. To jsou tak moje problémy s tímto filmem... ještě mě tak napadá, že by se rozhodně vyplatilo přirovnání k Hříšným nocím, kde, jak mohu podotknout, je vše zvládnuto dokonale, nejen díky délce, ale i mnohem větší promyšlenosti postav - a ano, taky se tam lpí na postavách, ale jelikož se jedná spíše o drama než pornodokument, dá se toto rozhodnutí pochopit. Když už jsme u těch dokumentů, dělá to pár podobných chyb jako Sex, prachy a internet, a to to, že je to takový povrchní, nenacházející si to místo, které by z toho udělalo ten top, co by ho zvíraznilo a s čím by to bylo spojováno. Ale jinak, tady jsou chvály. Líbí se mi celková odvaha tvůrců toto zrealizovat. Je to hodně ukázkový a hodně umělecký, nebere si to servítky a jede to svým stylem. Je tam několik nápaditých scén a záběrů, ke všemu to dokázalo obsadit aspoň trochu herecky nadané ''herce'' (které ani náhodou neznám) na scény, do kterých se hodili a něco předvedli (zde jim ta doba pomohla), ke všemu je to natočené kamerou, která nevím proč, ale úplně jako kdyby vycházela světlem, barvami a tak z nějakého toho filmečku, ale zároveň dokáže naskočit na vážnou notu. je zkrátka o ni pěkně postaráno. Jinak i myšlenka, co by v příběhu měla být, je vlastně povedená a občas ji lze cítit. Bohužel jich tam narvali moc a zároveň se vytlačují. A to je škoda. No, ale především skuteční herci, kteří měli tu odvahu do toho jít. Sofia Kappel je neuvěřitelná a fakt čumim, co předvedla. Ninja Thyberg si samozřejmě úctu zaslouží taky, protože konečně někdo měl tu odvahu natočit film o pornu tak, jak by měl vypadat a je to strašně silný. Ale bohužel těch vad tam občas bylo tolik, že jsem chtěl i snížit známku. Na úplný konec nehledě. Prostě to je zajímavý film... i tak ale doufám, že někdo konečně někdy natočí film, ve kterém bude to všechno, co chce divák opravdu vidět (jak probíhá konkurz!!!), bude přiměřeně dlouhý (jakože fakt dlouhý) a zmapuje stránky tohohle průmyslu, aby to mělo hlavu a patu. Snahu cením, ale příště chci prosím upgrade. () (menej) (viac)

M.i.k.e

devatenáctiletá švédka se vydává do LA, aby se z ní stala pornohvězda, což v dnešní době kdy je porna všude miliarda a herci a herečky jsou víceméně jen spotřebním zbožím celkem naivní představa. Ona je přesto ochotná udělat prakticky cokoliv.To, že natáčení porna není zrovna sexy ví snad každý, přesto je to ukazováno velmi málo a v tomto ohledu je Pleasure velmi dobré, v některých scénách až nepříjemné a do titulní Rozkoše má sakra daleko. Režisérka se nebojí nahoty a explicitních záběrů,ale o nich tenhle film není.Přes to všechno se ale nemohu zbavit dojmu, že to mohlo být ještě naléhavější a drsnější.Účel nicméně splní...65% ()

Morholt

Pořád nějak nevim, co by mě mělo šokovat. Tenhle film sice dává nahlédnout za oponu pornobranže, ale z mého pohledu je to spíš light verze. Herečka tady totiž vždy může říct ne. Nic jí nelimituje, pokud nepočítám její touhu dostat se do první ligy. Mohla zůstat doma a zvolit úplně jiný zpúsob obživy, ale ona se rozhodla prorazit v nejdrsnějším odvětví filmového průmyslu a teď brečí, že si to představovala jinak. Už z tohoto důvodu jí nedokážu litovat nebo s ní soucítit. Celkově je to dobře natočená a dobře zahraná sonda, která ale hlouběji osloví snad jen někoho, kdo je pornem nedotčený. A to je sakra malý okruh diváctva. 50% ()

• Film měl být původně nasazen s ratingem R do kin distribuční společnosti A24. Film nakonec dostal nejvyšší rating NC-17 a jeho distribuci převzala společnost Neon. (NiWi)
  • Spousta účinkujících ve filmu jsou reální pornoherci, či lidé pohybující se v pornoprůmyslu v Los Angeles. (NiWi)
  • Projekt vzešel z eseje o pornoprůmyslu, kterou režisérka Ninja Thyberg napsala v rámci genderových studií na vysoké škole. Toto téma také prozkoumávala ve svém krátkometrážním snímku Rozkoš (2013), který vyhrál cenu na festivalu v Cannes v roce 2013. (NiWi)