Macchie solari

• Austrália Autopsy (viac)

Simona Sana (Mimsy Farmer) je mladá potoložka, která pracuje v římské márnici. Itálie je v této době zasažena nebývalou vlnou sebevražd, které odborníci přisuzují k neuvěřitelným letním vedrům a částečnému pomatení lidí. Jedna oběť sebevraždy je také sestra mladého kněze Paula Lenoxe (Barry Primus). Po důkladném ohledání dívčina těla zjišťují, že sebevražda byla jen fingovaná a jeho sestra byla zavražděna. Simona s Paulem se dostanou na stopu záhadnému zabijákovi a pravdě o tajemných sebevraždách. (Chatterer)

Gorehound

Toto giallo je trochu ťachší oriešok. Totižto, spočiatku sa film tvári pomerne nesympaticky, rozhádzane, s narušenými postavami a zlomenou hrdinkou. No a takým aj je, naviac gore používa najmä na vyvedenie diváka z miery, hlavme tá výstava samovrážd v Ríme, mŕtvoly v márnici atď. Ale... V tej priamočiarej, živelnej duši filmu niečo je! Podfarbuje to krásna Morriconeho hudba, odohráva sa v nádhernom Ríme a je proste od začiatku do konca zaujímavý. Neustale sa niečo deje a je výborne zahraný a natočený, aj napriek nesympatickým postavám. Najskôr tak trochu klame telom, a podsúva divákovom skôr takú psycho atmosféru, nakoniec sa ale vytasí s pomerne komplexným a zaujimavým príbehom a rozuzlenim v pozadí toho všetkého. Mimsy Farmer je tu svojim zvláštnym spôsobom sexy, je to také netypické giallo... Ale zanechá svoj osobitý feeling. Preto niekde medzi troma a štyrmi stars. Zvláštny, svojim spôsobom nezabudnuteľný film. ()

tenebrae86

Mysteriózní giallo/horor s velmi sympatickou Mimsy Farmer v hlavní roli. Tempo filmu je velmi pomalé, příběh je spletitý, ale srozumitelný a děj mě ani chvíli nenudil. K tomu dobří herci, kvalitní režie i technické zpracování, krásná kamera, temně zneklidňující soundtrack Ennia Morriconeho a ponurá atmosféra z prostředí sebevražd, morbidního umění a patologie. Doporučuji nejen giallo fanouškům. ()

giallo

Macchie Solari (v překladu sluneční skvrny) je velmi netypické giallo nejen svým názvem, ale i svým obsahem. Vše je zahaleno totiž "mysteriózním hávem", kdy erupce na slunci nutí lidi páchat sebevraždy a do tohoto zvláštního období se přimotá mladá lékařka se svoji diplomovou prací v márnici. Ta v ní postupně rozmotává záhadnou smrt milenky svého otce, dál bych raději již nespoileroval. Námět je proto velmi zajímavý a neotřelý a posunuje tak tento žánr do svěžích vod. Na druhou stranu scénář nakládá s hlavními postavami dost nezdařile a jejich chování je často dost zarážející a stává se, že se prostě některé postavy objeví na úplně nesmyslném místě. V rámci žánru bych jistě vyzdvihl dusnou atmosféru a výborný konec filmu, který hezky rozplete celé to klubíčko, které do té doby nedává moc smysl. V rámci tvorby Armando Cripina určitě jeho nejlepší film i giallo. 3* ()

Karlos80

Zmatený, spletitý, atypický, a velmi nekontrolovatelný film, není to ani čistokrevný horor, ani 100% giallo, ale celkově jde opět o jeden ze stylovějších a "NEJ" taliánských bizarních kousků, občas nutno podotknout, trochu obtížných ke sledování. SPOILER : Film je převážně situovaný do prostředí nemocnice (márnice), kde pracuje mladá soudní patoložka (píšící zároveň diplomku o sebevraždách a vraždách), která se snaží vypořádat s mimořádnou pracovní zátěží, kdy začíná mít halucinace, že se mrtví vrací zpět k životu, tento její stav má na svědomí zdánlivě neslýchaný nárůst hromadných sebevražd, které jsou zapříčiněny vlnou ohromných veder v Římě, za kterými zřejmě stojí neblaze proslulé erupce na slunci. Je tomu ale skutečně tak? Konec SPOILERU. "MACCHIE SOLARI" má složitější děj i zápletku, ale jinak docela dobrou dusivou a morbidní atmosféru, perfektní surrealistický nádech, a pár slušně děsivých a násilných momentů (spolu s některými odpudivými obrazy), které občas přibývají na intenzitivě, viz především všechny scény z márnice (perfektní halucinační scéna v laboratoři s roztrhanými mrtvolami a lá zombie) špatný nebyl ani úvodní velmi zajímavý a originální sestřih náhodných sebevražd, ale celkově i přes klasickou standardní výplň (nahota-sex), s dobrým mixem využití mnoha různých prvků, to zase není nic k čemu bych se později třeba rád vrátil, těch důvodů je tady víc (viz třeba menší napětí a vzrušení), a to i přes to, že se tu najde několik zajímavých a překvapivých částí, a film i přes 100 minut čistého času, ani moc nenudí, a dovede si udržet poměrně dobře divákův zájem. Hlavně tedy na začátku, kdy to vše vypadá velmi slibně a nadějně, pak film jakoby ztratil dech, a až na konci, kdy se celá ta hádanka pěkně uspokojivě vyřešila, s velkým množstvím různých dějových zvratů mezitím, jsem byl opět docela spokojen. Ocenit ale musím luxusní kameru, a opět skvělého Morriconeho (mrazivého a evokativního). Z herců mě tentokrát nezaujal nikdo, všechny charaktery ve filmu byli spíše nesympatické, ale vyzdvihl bych výkon Ernesta Colliho ("TORSO") zaměstnance márnice. Doporučeno především zkušenějším hororovým fanouškům a nadšencům, kteří znají jistě i první, mnohem kvalitnější Crispinovo giallo "L'etrusco uccide ancora", ale také například všem co se zajímají o parapsychologii. Zajímavý filmík určitě. ()

Bloody13

Není to úplně klasické giallo, protože chybí několik důležitých atributů (maskovaný killer, kožené rukavice, ostrý vražedný nástroj), i když pátrání po vrahově identitě samozřejmě nechybí. Neobvyklým, ale příjemným námětem o slunečních erupcích, které mají za následek vysoký nárůst sebevražd, se citelně liší od svých bratříčků a sestřiček, tudíž vám tenhle snímek utkví v paměti o něco déle, než ostatní. Macchie solari navíc vyniká zneklidňující "pískající" hudbou a dusnou atmosférou, která někde uprostřed sice poleví, ale závěr opět šlape jako Federerovy hodinky. Samozřejmě si neodpustim poznámku o kozičkách. Ano, jsou tu, a ukáže je nám hlavní hrdinka v podání Mimsy Farmer. ()