Salamanka, léto roku 1936. Slavný spisovatel Miguel de Unamuno se rozhodne veřejně podpořit vojenský převrat v naději, že se tak podaří vyřešit nestabilní situaci ve Španělsku. Levicová vláda jej okamžitě odvolá z funkce děkana salamanské univerzity. Generál Francisco Franco se mezitím se svými vojenskými jednotkami přidá k puči a iniciuje úspěšnou kampaň z jihu, s tajným cílem převzít velení ve válce. Povstání přeroste v krvavý konflikt, mnozí z Unamunových přátel skončí ve vězení a spisovatel začne pochybovat o svém počátečním stanovisku. Když Franco přesune velitelství povstaleckých vojsk do Salamanky, Unamuno ho navštíví v jeho paláci a žádá milost pro své blízké. (Cinemax)

Morholt

Francův nástup k moci je tady jen kulisou pro vnitřní boj, který svádí Miguel de Unamuno. Ten je španělským vlastencem a dobrým křesťanem, ale na výběr má jen mezi komunismem a klerofašismem. A jakkoliv by měla být druhá z ideologií jeho srdci bližší, Franco ho několika větami vyvede z omylu: "Ano, chováme se ke svým nepřátelům křesťansky. Před smrtí jim kněz poskytne zpověď a oni se tak mohou odebrat rovnou do nebe. To naši protivníci nedělají.". Vedle výborných herců stojí za zapamotvání dva výrazné momenty. Tím prvním je zpěv monarchistické hymny, při které máte pocit, že uchopením moci pučisty čekají Španělsko světlé zítřky a tím druhým Unamunoův závěrečný dechberoucí projev. 80% ()

Adramelech

Názory na tento film či spíše na v něm zobrazované období španělských dějin se možná budou lišit podle toho, jestli na věc pohlížíme skrze komunistický, fašistický nebo křesťanský chomout. Z filmu jsem si odnesl poznatek, že politika je svinstvo a náboženství je zlo. A křesťané v politice jsou fakt neštěstí. Zfilmované je to dobře, ale nijak zvlášť mě to nezaujalo. ()

LeChouan

Franco: Remove the flag on the balcony and hoist this one. What's wrong? You don't recognize it? Soldier: Of course, sir. It's the flag of the monarchy. Franco: The bicolored flag. The one we've always had. Paráda. Paráda. Paráda. Ve filmu prožíváme samotný počátek křížové výpravy proti rudým. Mimo jiné i prostřednictvím osobností jako Francisco Franco Bahamonde nebo Josého Astraye (tzv. „Glorioso mutilado“, velitel Španělské cizinecké legie). Setkáváme se s nimi (a s jejich „chlapci“ – vojáky) ve chvíli, kdy se Franco,  velitel španělských jednotek v Maroku, dostává po smrti generála Sanjurja do čela vojenského povstání proti Lidové frontě. Španělští  vojáci se přepravují z Afriky do Španělska; začíná 3-letý boj o budoucnost Španělska. Je zde  linka „frankistů“ , která nabízí spoustu silných momentů (například (SPOILER): výměna vlajky republiky za vlajku imperiálního monarchistického Španělska a společný zpěv národní hymny, záběr z chrámu v Salamance s pro frankisty inspirativním obrazem křesťanského rytíře El Cida, osvobození obránců Toledského Alcázaru, společná modlitba rodiny Francisca Franca). A ano – zajisté – druhá linka – tak ta nabídne korigující, anti-frankistický, korektní portrét nejistého intelektuála, který nejprve podpoří vojenský převrat a poté sledujeme jak modifikuje a modifikuje a modifikuje svůj názor. Nicméně – paráda, paráda, paráda - konečně film, kde se neocitneme v zákopech po boku levičáků. ()

Biopler

Nezaujímavý film, lebo neviem na čo chcel poukázať vlastne - či na starcovo prehodnotenie názoru či na nástup Franca k moci. Dosť dlho film prešľapuje na mieste, nič pútavé v rámci deja, žiadny zvrat až je zrazu koniec. Celé scény si pre seba kradne postava Astrayeho, ktorý zatieni aj obávaného Franca. Výstupy Astrayeho sú tým čo diváka najviac vytrhne zo sledovania strnulej snímky. ()

• Rovnako ako dej filmu, tak aj jeho natáčanie prebiehalo na západe Španielska v meste Salamanca. Malá časť natáčania prebiehala aj v Baskicku. (MikaelSVK)

34. Premios Goya – výsledky

34. Premios Goya – výsledky

26.01.2020

Výroční španělské filmové ceny Goya byly předány v sobotu 25. ledna 2020. Slavnostní ceremoniál, jenž se konal v jihošpanělské Malaze, uváděli stejně jako loni komik a moderátor Andreu Buenafuente a… (viac)