Carnivale

• USA Carnivàle
Dráma / Thriller / Mysteriózny
USA, (2003–2005), 20 h 17 min (Minutáž: 44–56 min)

Hudba:

Jeff Beal

Michael J. Anderson, Nick Stahl, Adrienne Barbeau, Patrick Bauchau, Debra Christofferson, Tim DeKay, Cynthia Ettinger, John Fleck, Carla Gallo, Toby Huss (viac)

Strhující drama odehrávající se ve 30. letech v poušti Velkých rovin.  1934. Pouštní kraj Velkých rovin v Oklahomě. Tohle je poslední velký magický věk. V čase obrovských písečných bouří, děsivého sucha, záplav a epidemií – znamení božího hněvu a předpovědí Apokalypsy – začíná konečné účtování mezi dobrem a zlem. Bitva se odehrává v samém srdci říše zvaná Amerika. A až skončí, lidstvo navždy pochopí, proč se stal zázrak. Dvanáct dílů tohoto dramatického seriálu se odehrává při putování cirkusu pouštní krajinou v Oklahomě a sleduje osudy tajemného osmnáctiletého uprchlíka se skrytými schopnostmi a charismatického misionáře, jejichž cesty se zkříží. Je to doba, kdy je zlo na vzestupu po celém světě, protože velká ekonomická i sociální krize napáchala nenapravitelné škody. Po matčině smrti se Ben Hawkinson, který utekl od gangu, hledaného pro vraždu, přidá k cirkusu. Vede jej tajemný impresário zvaný „Šéf“. Ve společnosti vyděděnců Hawkins náhodou objeví své nadpřirozené schopnosti. Mezitím je metodista Justin Crowe, pastor v kalifornském městečku Mitern, sužován apokalyptickými sny a vizemi. On sám také vládne dlouho potlačovanými mimořádnými schopnostmi. Ben a bratr Justin, oba vytrženi ze svých životů, zjišťují, že svět, který znali, je znovu uvržen do pradávného konfliktu mezi Světlem a Temnotou a oni jsou v této bitvě hlavními hráči. V hlavních rolích hrají: Nick Stahl (V ložnici, Terminátor 3), Clancy Brown (Vykoupení z věznice Sahwshank), Michael J. Anderson (Twin Peaks), Adrienne Barbeau (Útěk z New Yorku), Patrick Bauchau (Cela) a další. (oficiálny text distribútora)

Belbo

Slepenec všeho možného, který jsem pro lásku k mému volnému času odmítl po třech čtvrtinách dokoukat. Zajímavé téma, pěkné znělka a totální shroucení dramaturgického konceptu: čas příběhu pofidérní, doba a lokace nevyužity, přičemž tvoří pouze špinavou kulisu, o vlastní krizi zavadíme pohledem na bezdomovce nebo chudáky, většina postav na prd, tempo, které není pomalé, ale nudné (vlastně není co točit), kněz, který prozře a stane se zlem, mystika? fakt? no prostě sračka jak hrom. Nechápu proč jsem měl potřeb začít s druhou serií. Byla stejně impotentní jako ta první navíc opepřené kapkou sexu a to mají králičkové rédi. ()

adamo_znk

Carnivale po dojetí dvou sérií vidím jako jedinečný seriál filmové kvality který nemá obdoby. Na jedné straně tu máme celou skvadru úchylných charakterů putujících s karnevalem v čele s trpaslíkem Samsonem (skvělý Michael J. Anderson) a samozřejmě hlavním hrdinou Benem Hawkingsem, na druhé starně tu máme naprosto geniálního bratra Justina Crowea v podání Clancyho Browna (životní role) a jeho frigidní milující ale zvrácenou sestru Iris. Oběma těmito příběhy se line nadpřirozená mýtická a svým způsobem biblická epopej o boji dobra a zla, kde s napětím sledujeme vývoj událostí a objasnění záhad a netrpělivě čekáme na vyvrcholení, protože co se má stát to se stane ! Takových seriálnů už se moc netočí. Prostě a jasně, tohle mysteriózní, duchařské, nábožensky fanatické, buranské, mytologické a hlavně řádně ujeté putování, je fakt bomba. ()

bouncer

Po první sérii mám z tohoto seriálu zvláštní pocit. Hraje si na neobyčejně tajemný, ale nepřijde mi že úplně vhodným způsobem. Těch tajemství a nejasností seriál servíruje až mnoho na to, jakým pomalým tempem je odkrývá. Navíc člověk má pocit jako by se na obrazovce vlastně nic nedělo (i když se toho děje dost). Srovnání s Twin Peaks není mco namístě, i když je pravda, že není mnoho podobných seriálů... Očekával jsem lepší podívanou, ale určitě se jedná o zajímavý počin mezi seriály. ()

Sonnik

Into each generation is born a creature of light and a creature of darkness. Seriál ala David Lynch. Plný "freaků" (nejradší mám Samsona) a opravdu psycho pasáží, který má opravdu stylového záporáka. Dvě dějové linky, které se k sobě nebezpečně blíží po čas cesty Cirkusu po amerických pouštích, který k sobě jen tak náhodou přibere Bena Hawkinse. Ten není jen tak obyčejný klučina ve stylových laclačích. Mezi tím v Kalifornii rozjíždí démonický kněz bratr Justin Crowe svůj kult osobnosti. Tito dva se MUSÍ utkat, jak jsem někde četl, v epické bitvě mezi DOBREM a ZLEM. "Let´s shake some dust" S01- S02 - 100% ()

alchac

Výtečný seriál, který bych si býval hned po zhlédnutí lupnul do toptenky. Vnímavější z případných čtenářů nicméně již díky užitému podmiňovacímu způsobu tuší podminování nějakým tím "ale." Inu, je tomu vskutku tak. Ona svinská vodíkovka jest bohužel neřádsky zakopaná až v posledních cca 5ti minutách posledního dílu seriálu (resp. přesněji řečeno posledního dílu druhé řady, aby náhodou můj komentář neztratil na aktuálnosti v případě, že by někdy někoho napadlo tento brutálně zmrzačený skvost exhumovat), což mě tedy přiznám se konsternovalo, až téměř epicky nasralo. Dokonce si troufám říct, že jde o to nejodpornější finální zabití dojmu z celého serajlu, se kterým jsem se kdy setkal a doufám, že vejde jako odstrašující příklad do učebnic pro studenty proktologie. Dále mírně brojleruji, takže kdo se chce dočkat stejně překvapivého znechucení jako já, nechť nyní vyzvrátí svého zraka někam jinam. V pranýřované poslední epizodě nepřekvapivě dojde ke konfrontaci záporného a kladného hrdiny, ke které série směřovala od svého prvopočátku. Na tom by samozřejmě nebylo nic výjimečného, kdyby ovšem po oné konfrontaci autoři její výsledek v podstatě naprosto neznegovali, čímž de fuckto vrátili děj do časového bodu nula. A ani to by ještě nebyl sám o sobě ten největší průser, kdyby ona konfrontace nebyla celou dobu prezentována jako generační vyvrcholení boje Dobra se Zlem, které tam věštil ze své aktuální porce halušek pomalu každý, kdo měl do prdele díru. Takto, i kdyby autoři nakrásně počítali s další sérií, totiž z předchozího úplně všeho udělali totální snůšku blábolů a planého exhibicionismu. No tleskám o sebe pytlíky na zvracení. Rada na závěr - poslední díl dokoukejte cca do poloviny, pak to vypněte a konec si následně raději domyslete sami. I přes tento hanopis (a silně černoprdelnický odér) totiž dle mě jde o silně nadprůměrnou seriálovou záležitost (proto také hodnotím čtyřhvězdou), kdyby ovšem - viz výše. ()

• Seriál vyhrál roku 2004 cenu Artios Award za Nejlepší casting pro TV seriál. (PußyMagnet)
  • Vzhledem k audiokomentáři u DVD se ruský voják (Michael Massee) jmenuje Lucius Belyakov. (PußyMagnet)
  • Ve třetí epizodě vyškrtne Varlyn při prohlížení pomníku mrtvých horníků všechna jména ze seznamu kromě dvou: Henry Scudder a Kenneth Requa. Kenneth je asistent post-produkce seriálu. (PußyMagnet)