Černý Mercedes

Predloha:

Janusz Majewski (kniha)

Scenár:

Janusz Majewski

Maria Dębska, Aleksandar Milićević, Artur Żmijewski, Andrzej Zieliński, Łukasz Sikora, Sonia Bohosiewicz, Andrzej Mastalerz, Izabela Dąbrowska (viac)

Vlivný varšavský právník se ujme své bývalé studentky, židovky Anety, a poskytne jí identitu své uprchlé manželky. Pracuje v ilegalitě, ale ve snaze zakrýt svou skutečnou činnost se spřátelí s důstojníkem SS. Když je Aneta zavražděna, vyšetřování se ujímá kriminální rada a pomalu rozplétá řetězec nešťastných událostí, které stály život několika lidí... (TV Prima)

Arsenal83

Čierny mercedes je trochu drahší. Drahší nielen ako tento film, ale aj ako samotná Maria dubová, v origináli Dębska, ktorá ukazuje posteľné pózy a bobra skutočne veľmi lacno. Na kvalite filmu tiež nepridal fakt, že niektoré postavy povedia určité repliky v poľštine, a potom prechádzajú plynule do okupačnej nemčiny, lenže majú dabing a úplne iný hlas. Inak ako retro krimi thriller obstojné. ()

verbal

Veskrze originální, svižná, napínavá a parádně natočená i zahraná pšontkovská krimiválka s přehledem ukočírovaná téměř stoletým frajerem, která má kromě negrů snad úplně všechno – židy, nežidy, heteronacisty, homonacisty, tranzistory, odbojáře, kolaboranty, masouna, úchyla, horkožaludového romantického milovníka i Lindu. Parádní počin, kterému někteří zdejší mongololidé, co mají zjevný problém najít vlastní prdel, aby si z ní mohli vytáhnout hlavu, tudíž nezvládají více než jednu časovou rovinu či dialogy nevydávající svvvvist a vžžžžžum, hystericky a naprosto nespravedlivě dokurvili rejtynk. Čili plnotučnou čtyřku zvyšuji na polotučnou pětku v rámci projektu na záchranu soudného hodnocení filmů s názvem „Vyvaž toho blahoslaveného rozumbradáče na protilehlé petriho misce“. ()

Morholt

Majewski částečně vsadil na osvědčenou kartu holocaustu, ale s tím se nechtěl spokojit a tak do kriminální linky zapletl homosexuály, transvestity a já nevim co všechno. Vznikl z toho poněkud nepřehledný mišmaš, ve kterém se sice dá s trochu snahy zorientovat, ale to by se k tomu člověk musel donutit. Moc tomu nepřidává ani nepovedená válečná atmosféra, kterou dokreslují uměle naaranžované scény, aby divák náhodou nezapomněl, kdy a kde se film odehrává. Jediné, co se povedlo, je casting. Ale i tady mám pocit, že roli vyšetřovatele měl hrát Boguslaw Linda a ne na můj vkus příliš prkenný Andzej Zieliński.  Alespoň že Maria Debska byla krásná a nebála se to ukázat. Tentokrát mě Poláci nepotěšili. 40% ()

kenkaku

Tento film potřebuje srovnat obecné hodnocení (61% jako fakt???). Lituji, že jsem ho viděl. S příslibem krimi za období WWII a ještě ve Varšavě. To znělo fajn. Co se ale rozpoutalo, bylo zvěrstvo. Jednu chvíli jsem přemýšlel, jestli jde o parodii nebo se film stále bere vážně. Film obsahuje obrovské množství zcela irelevantních scén. př. pipka se jde schovat na půdu, kde je splachovací záchod (?!). tak si na něj odskočí a... nic. prostě střih a jede se dál. Hlavně, že každý fetišista co ujíždí na urolagnii si přišel na své. Nebo ten úchyl s dalekohledem na balkóně. Ty jeho kecy to bylo opravdu něco. ˇuchylný tramvaják? jistě... Je libo homo-nácka? Není problém. To vše zamíchané do zmateného vyprávění kdy se skáče v čase tam a zpět jen tak. Aby nebyla nuda asi... Opravdu lituji, že jsem viděl. ()

NinonL

Poláky považuji za filmové mistry, jakých je ve světě málo. Tato válečná kriminálka byla ale, podle mého názoru, trochu příliš překombinovaná. S každou novou scénou vycházely na povrch další skutečnosti, další osoby, další důkazy, až z toho byl docela zmatek. Takže za mně ne, už si tento film nikdy více nepustím. ()

• Film sa natáčal vo Varšave, vo Wroclawi a v Tatrách. (Arsenal83)