Zachraňme kozorožce pyrenejského

(festivalový názov)
  • Španielsko Salvar al bucardo (viac)
Španielsko, 2019, 60 min

Réžia:

Pablo Lozano

Scenár:

Pablo Lozano

Lidé jsou fascinováni horskými kozami už věky. Málokdo však tuší, kolik úsilí bylo vloženo do záchrany jednoho poddruhu – vzácného kozorožce pyrenejského. Na konci minulého století se kozorožec pyrenejský ocitl na seznamu ohrožených druhů a jeho čas se nebezpečně nachýlil. Lov i přirozeně nelítostné životní prostředí kozorožců kriticky zredukovalo jejich počty. Mezinárodní tým vědců se chopil iniciativy a začal pracovat na řešení, jež by vzácnému živočichu umožnilo přežít. Pablo Lozano představuje toto úsilí a jeho výsledky v dokumentu, jehož tvorba trvala celkem tři roky. Film zachycuje nejen práci vědců, ale také vášeň, strach a naděje, které je na této záchranné misi provázely. (Academia Film Olomouc)

Stanislaus

(AFO 2019) Každičký den se naše planeta Země musí vyrovnávat se ztrátou nemalého množství živočišných a rostlinných druhů, které se z kriticky ohrožených stávají vyhynulými. Podobně smutný osud potkal i kozorožce pyrenejského, jemuž se tento dokument věnuje. Divák se během šedesáti minut seznámí se skupinkou lidí, kteří se nejprve snaží zmapovat tento druh, aby ho posléze mohli zachránit a zachovat. Matka Příroda jim ale nepřála, a proto bylo nutné sáhnout k možnostem genetického křížení a klonování. Bylo pozorohodné a zároveň velice smutné sledovat zápal a snažení těchto lidí, kteří se všemožnými způsoby snažili zvrátit prakticky neodvratitelný konec, který je však v přírodě na denním pořádku. ()