Monos

(festivalový názov)
  • Česko Monos (viac)

Monos je dechberoucí sága o přežití, odehrávající se v odlehlých horách Jižní Ameriky, zahalených do neprostupné mlhy. Film sleduje skupinu osmi mladých vojáků, chlapců i dívek, s přezdívkami jako Rambo, Šmoula, Bigfoot, Vlk a Bum Bum, kteří dohlížejí na americkou rukojmí Doctoru (Julianne Nicholsonová). Komando dospívajících dětí ve dne podstupuje vojenský výcvik a v noci se oddává radovánkám mládí. Jejich mise je stejně nejasná jako výhled do okolní džungle, a jelikož se velící důstojník do zapadlého koutu Amazonie vypravuje jen občas, vyžadovaná kázeň se začíná drolit. Náhlé rozkazy z centra Organizace mohou fungování prazvláštní jednotky rozvrátit úplně... (Cinemax)

Omnibus

"Cvičená mládež a vymyté mozky - zpičená verbež a duševní trosky." Tak nevím, kdo byl víc vnitřně rozervaný. Jestli ti "Organizací" zneužití nezletilí kluci a holky se samopaly nebo pan scenárista. "Brutálně nabitý audiovizuál" brutálně zabitý divně rozmrcaseným příběhem. Místo nějaké smysluplné dějové linie jen bloudění hustou džunglí - změť listů a pocitů, zraňujících šlahounů a chtíče, bahna a strachu, hustých křovisek a hustého vojenského drilu. Nicméně, jejich zakrslý namakaný velitel byl TOP, měl šťávu a drajv a já z něj husí kůži. Takže nakonec jsem si tu duševní džungli v amazonské džungli se sympatickou mládeží a jednou celkem nadbytečnou doktorkou docela užil. Živočišná Lady ve (organizací a velitelem schváleném) vztahu se zodpovědným Wolfem a jejich divoká svatební noc, Lady v neschváleném vztahu s přitroublým Boom Boomem, hořkosladká ztracená Sweede, primitiv Dog, dezertér Rambo, nešťastné dítě Smurf a zejména Bigfoot (výborný Moises Arias), přesvědčivě zvlčilý zabiják s vymytou hlavou, kterému funkce velitele vlezla tak kvalitně na mozek, že by mohl z fleku dělat pobočníka plukovníku Walter E. Kurtzovi. 70% ()

Gardenboy

Za mňa slabé tri hviezdy. Možno nerozumiem umeniu, možno umenie nerozumie mne :)))))))) . Ale v každom prípade, pri tomto filme som to takmer nevydržal a keby neprišla v "poslednej chvíli" prvá akčná vojnová scéna, tak by som bol odišiel. Potom film nabral väčšie tempo, začal sa aj nejaký zmysluplnejší dej odvíjať a malo to miestami pekelne dobrú atmosféru a prekrásnu kameru/výpravu. Lenže mne to nestačí. Ja chcem, aby veci, ktoré sa tam dejú mali aj zmysel - aj keď skrytý, ale aspoň nejaký. Tu veľa vecí zmysel nemalo a to až tak, že som si hovoril WTF???. Možno to chcelo po mne príliš domýšľania alebo lúštenia alegórií, metafor a podobne, no na to ja bohužial nie som. Za atmosféru, niektoré vynikajúce dramatické a akčné scény diskutabilné 3* ale inak slabota. Asi ten ART skutočne nie je pre mňa. ()

dubinak

Fakt to musím zopakovat po několika lidech, co to tu psali, ale tohle je opravdu takový kolumbijský Pán Much a svojí řemeslnou stránkou se mi hodně rychle vrýval pod kůži. Kdyby to mělo vybroušenější scénář, tak neváhám tomu dát pět hvězd. Bez velkého vysvětlování a s lehounce utlumujícím se závěrem to ode mě ale dostává luxusní čtyři hvězdy, protože takovýmto snímkům říkám audiovizuální orgasmus. Herecké výkony a exotické rysy zdejších dětí jsou navíc uhrančivé a už jen námět je pro české publikum dost atraktivní. Monos uteče jako voda a divákům milujícím trochu té pastvy pro oči a pro uši kápne lehce do noty. Jeden z nejlepších snímů letošních Varů. KVIFF 2019 ()

Martin741

No ved dobre, dobre, odlahle hory Juznej Ameriky vyzeraju kul na prvy pohlad, len ja aj chcem vediet, o ake hory ide. Pravdepodobne Andy, je tam vsak este i Guyanska Vysocina - tiez splna predpoklady pre "odlahle zamlzene hory Juznej Ameriky". Kazdopadne rezisersky len priemer, komando deti pomaly v pralesoch dospieva a ...dalej nic, len chodia z A do B, C, D, E ...... nepochopil som ani aky zmysel mala ich vyprava, oficialny text distributora hovori o tom, ze ciel ich vypravy je nejasny .... 50 % ()

Filmmaniak

Vizuálně působivý, leč chvílemi poněkud manýristický film o teroristickém únosu nahlíženém z perspektivy paramilitární jednotky náctiletých zfanatizovaných vojáků, kteří se po nechtěném zabití dojnice, o niž měli pečovat, a následné sebevraždě velitele oddílu utrhnou ze řetězu. Syrový a fyzický kolumbijský snímek-zážitek exceluje v rámci jednotlivých scén, pojednávajících prostřednictvím sugestivních hereckých výkonů o boji za svobodu hraničícím s bojem o přežití, jako celek ale nepředstavuje nic mimořádně výjimečného či strhujícího - k tomu mu chybí větší drsnost, zásadnější důraz na psychologii postav (neustále dělajících hloupé chyby, které se jim vždy vymstí) a sevřenější příběh, jemuž místy až zbytečně rozvolněná narace příliš nesvědčí. ()

• Rovnako ako dej filmu, tak aj jeho natáčanie prebiehalo na viacerých miestach v Kolumbii, vrátane mesta Medellin či národného parku Chingaza. (MikaelSVK)