Královstvím Slunečních elfů zmítá konflikt a Raylu s Callumem a Ezranem čeká při pátrání po Aaravosově vězení velkolepá cesta po moři i souši. (Netflix)

ondyGAMESTV

Čistá fantazie! Tvůrci se každou jednotlivou sérií v něčem překonávají, a tady to jde od třetí série, k mému překvapení, vidět nejvíce. Tentokrát se nejedná o tradiční příběh, který by akorát stavil základy lepšímu budoucnu (druhá, čtvrtá série), ale o první pokračování, co funguje a jede naplno i samo za sebe. Brutalita a emoce jsou na vzestupu, jako zatím nikdy předtím, přitom poznáváme nové kouty tohoto úžasného světa. Měli jsme tu i pár starých známých a očištění Virena se mi taky fakt líbilo. Z páté série jednoduše nemůžete mít stejný pocit zadostiučinění a velkoleposti jako z té třetí, protože to s ní nekončí. Ale zato zaručeně budete cítit, jak je pětka solidně citově úderná v hromadě podstatných věcí. Nejvíce tam, kde byste to moc nečekali. Propracované vtipy, temná stránka, skvělá výprava. ()

Jeoffrey

Pro mě zatím asi nejslabší série, kdy mi občas připadalo, že se všechno až zbytečně moc vleče a nikdy jsem neměl pocit, že by tu tentokrát šlo o něco opravdu důležitého. Možná to bylo způsobné tím, že jsem seriál sledoval hodně pozdě večer, kdy už jsem byl docela unavený, ale i tak, seriál mě tentokrát ani v závěru nedokázal dostat na takovou tu vlnu, kdy si po konci jedné epizody chcete hned pustit další – vědět co přijde. Nejlepší momenty tak za mě byly návštěva pirátského města a následná naháněčka s Finnegrinem, i když ani to nebylo kdo ví jak zajímavé a těm nejlepším částem celého seriálu (a předchozích sérií) se tahle pasáž vyrovnává jen stěží. Samotný poslední díl, od kterého jsem si sliboval, že přinese důvod, proč budu s očekáváním hledět k pokračování, byl také poměrně velkým zklamáním, podmořský souboj nepůsobil vůbec epicky, spíš docela nudně a občas i lacině (chapadla) a druhá linka je jen opětovným potvrzením toho, že popravování zrádců států mělo v určitých situacích svůj význam (třeba proto, aby nemohli kout další pikle). Ani ty emoce a rozvoj vztahů mezi postavami to pro mě tentokrát příliš netáhnuly. No a že humor tohohle seriálu, který je založený z velké části na dětinském hraní si se slovíčky, není jeho nejsilnější stránkou a občas umí být neskutečně cringe už taky dávno víme… Přesto pořád jde o nadprůměrnou fantasy, která sem tam nahodí nějaké to zajímavé téma, občas přijde i s nějakým hodně dobrým nápadem - něčím, co mile překvapí (tady třeba Finnegrinova loď), ale tentokrát mi prostě drhlo tempo, nic tu pro mě nepůsobilo náležitě silně, epicky nebo důležitě, a proto víc jak 5,5/10 nedám. ()

Kimkong

První půlka úplná nuda. Na konci se začalo něco dít. Hledání knih a někdo mohl umřít. Vícero soubojů dobra se zlem. Ale je to hodně dětský seriál a animace působí poněkud zastarale, pomalu a levně ve srovnání s aktuální konkurencí. ()

• Počas toho, ako má postava Virena halucinácie, môžeme vidieť referenciu na Mestečko Twin Peaks (od r. 1990). Ukáže sa známa červená miestnosť, je počuť ikonickú hudbu a postavy rozprávajú nezrozumiteľným jazykom, rovnako ako v spomínanom seriáli. (Motinski)