Zlatá horda

• Česko Zlatá horda (viac)

Rok 1241. Neporaziteľná mongolská armáda – Zlatá horda vedená chánom Burundom (Tserenbold Tsegmid) postupuje na západ, vyhladzuje všetko, čo jej stojí v ceste, a berie zajatcov. Po dosiahnutí vysokých Karpát sa armáda zastaví na úpätí hôr. V noci sa do tábora vkradne niekoľko miestnych lovcov, bratov Berkutovcov, ktorí väzňov oslobodia. Keď sa to Burunda dozvie, rozzúri sa a rozhodne sa pomstiť zničením miestnych osád. Za týmto účelom nájde medzi miestnymi obyvateľmi zradcu, ktorý mu odhalí tajný priechod v horách. Horskí lovci pod vedením Zachara Berkuta (Robert Patrick) však majú vlastný plán, ako zastaviť nepriateľa raz a navždy. (TV JOJ)

Morholt

Že na to nějaká ta hřivna padla je znát, takže výprava a kostýmy jsou celkem ucházející a T-1000 s Flanaganem a dalšími nejspíš také nebyli zadarmo. Jenže o to je větší škoda, jak to dopadlo. Sejitablajev není nijak schopný vypravěč a budiž mu přičteno ke cti, že to nejspíš sám ví a tak se film snaží zhusta prokládat akcí. Jenže ta je natolik příšerná, že je z ní člověku za režiséra trapně. A vlastně i za střihače a choreografa. Souboj ve vesnici je jeden z nejhorších, co jsem kdy viděl, akce medvěd rozesměje a závěrečný dlouhý střet s Mongoly dokáže vyvolat tak maximálně otazníky v očích. Jestli si něco zapamatuji, tak je to Alison Doody, která se z nejhezčí jonesgirl proměnila ve velice nepěknou věc. Tohle fakt ne. 15% ()

ArsenalEagle

Navnazen Tommy Flanaganem a celkově zajímavým obsazením jsem tomuhle historickému kousku dal šanci. Mám rád podobné filmy, respektive podobná prostředí a události, které ještě nejsou tak moc ohrané. Pravda, film vypadá dobře až do doby, kdy na scénu přijde nacistka s neukojitelnou zálibou v mužské linii doktorů Jonesů, která je jeden velký botox a strašně, fakt strašně bije do očí. Podívaná je to levná, příběhově hodně jednoduchá, až úsměvná nad množstvím nesmyslů. Ve srovnání s ruským Kolovratem až děsivě špatné. Herecky nic moc, zaujal jen Tommy v né úplně příjemné roli a Poppy, ta ale spíš kvůli hezké tvářičce a pár vkusným akrobatickým momentům (pokud tedy bojovou choreografii královny Myroslavy dělala sama), celkově mongolská cháska ušla a body k dobru sesbíral i šílenej Ukrajinec Andrij. ()

Arsenal83

S niektorými efektmi sa tvorcovia veľmi nepohrali, asi nepustil rozpočet. Ten medveď totiž vyzeral už z nadmorskej výšky na úrovní Himalájí ako umelý plyšák. Ale niektoré panorámy prírody vyšli a aj príbeh celkom zaujal, predsa len o Kyjevskej Rusi a mongolských hordách toho až tak napozerané nemám. Na poli historických filmov taký priemerný kúsok. ()

Big Bear

Tak si čtu místní komenty a řada pisatetů tu píše, že ve filmu nebylo lautr nic, že se musí chválit všechno ukrajinský a to teda ne, nebo že to bylo tak pro školáky... Prostě Avatar 2 byl lepčí! :-) I když film jede jen na ose historické události, ale příběh je smyšlený, má určitě svoji výpovědní hodnotu pro toho, kdo si ji enchá vyprávět. Pro Ukrajince a tamní etnika to pak má i nějaký větší rozměr co se týče odboje a obrany země. Ostatní by si z toho mohli vzít alespoň letmý příklad jak fungovala nárazníková zóna Evropy před invazí Mongolů. Kyjevská Rus měla tehdy mnoho knížectví, které se rvali mezi sebou a do toho přišla ještě tahle šikmooká pohroma z Asie ze stepí... Regulérní krvelačné obří hejno kobylek v lidské podobě.  Pokud někdo hodlá kritizovat tehdejší poměry tam, ať se laskavě podívá co se dělo v té době tady. De facto až s nástupem Karla IV. nastalo období kdy se dlouho neválčilo a v zemi byl relativní klid. Ač tehdy samozřejmě nešlo o Ukrajinu, dělo se tam v podstatě to samé co se děje dnes. Obyvatelé zastavovali nápor barbarů z východu, tak jak to později Evropa poznala s invazí Osmanů.  I dnes tam zastavují a snad zastavili invazi barbarů z východu. Tentokráte ruSSů z ruSSka. Ta zem má na to asi smůlu a my buďme rádi, že vedle nás je takovýto nárazníkový pás a že jím nejsme my. Film smrděl chudým rozpočtem, ale kupodivu to bylo znát spíše na digitálních efektech než na jednotlivých scénách. Samozřejmě tam byla kupa historických nepřesností např. v oděvech, ale běžný divák to nezachytí. Tak jako řada západních historických filmů si film sebe nese hlavní vady (pro mne) v podobě vymydlených lidiček s naondulovanými vlasy bez lupů, v čistých vyžehlených hadrech... Jasně, spíte v polozemnicích, mnohdy s dobytkem, běháte celý den v bahně na poli  či po cestičkách ve vsi občas pohozenými pískem nebo otrubami (to když už to hodně čvachtalo a bylo to hodně i na tehdejšího člověka), v domech s otevřenými ohništi kde svítilo lecčíms od svic po různé oleje a loje, které pochopitelně při hoření kouřily...... To jistě byli všichni učesaní, voňaví a čisťouncí! Já si zemědělský lid třináctého století představuji krapet jinak a to dokonce i co se týče hygieny šlechty a vojáků. Do filmu sice nikdo neměl potřebu cpát herce afrického původu, nicméně je tam opět další šílená nemoc soudobých historických filmů a tím je vždy emancipovaná ženská postava. Krom toho, že vládne silou a uměním jako muž, mnohdy velí k útoku apod... Mno. Modří samozřejmě už vědí jak na tom byly ženy ve středověku. Hlavním posláním ženy bylo buď mateřství v manželství, anebo panenství ve službě Bohu. Tečka. Jediná kdo tohle narušila byla v patnáctém století Johanka z Arku a jak dopadla ví i občas někteří dnešní středoškoláci s maturitou! Bohužel režiséři si tohle neumí odpustit a scénáristé jakbysmet. Neříkám, že lučištnice Myroslava nebyla fešná a že by i mně možná trefila šípem do srdce... Ale historicky jaksi to nebyl ten pravý šálek vývaru z mateřídoušky... mno... Koukat se na to dalo, já jsem za tyhle filmy rád. Pokud nejsou úplně blbé a to tohle nebylo, pak mi občas trochu osvětlí, nebo lehce vizuálně přiblíží děje z časů a míst, které mi nejsou úplně známé. Takže proč ne? Dávám za 3 ze dřeva vyřezané amulety. * * * () (menej) (viac)

beso74

Nič v zlom, ale obsah k tomuto filmu je fakt príšerný, ešte šťastie, že samotný film až tak veľkou katastrofou nie je. Nie je nič nezvyčajné, že ak sa krajina ocitá v ťažkej dobe, siahajú filmoví tvorcovia po námetoch z národnej histórie podstatne častejšie ako inokedy. Samozrejme, Ukrajina nemôže byť výnimkou. A tak sa rozhodla natočiť (s americkou pomocou, na tu sa istý čas spolieha vo všeličo možnom i nemožnom) dobový akčný (pseudohistorický) film zasadený do 13. storočia do čias tatarského vpádu. Aby sa to všetko medzinárodne predalo, zaistila sa účasť zopár relatívne známych ksichtov a vyše 100 miliónov ukrajinských hrivien (4.5 mil. dolárov). Dej je zasadený do Haličsko-volyňského kráľovstva (jeho iné meno - Ruské, sa z pochopiteľných dôvodov obchádza) krátko po rozpade Kyjevskej Rusi. Skupinka ukrajinských horalov (chýba tu len MEL GIBSON) sa bráni prenikaniu Zlatej hordy. A navzdory historickej realite ju aj zastaví. Plusom sú prekrásne zábery Karpatskej prírody, zatiaľ čo bojové scény sú zvládnuté štandardne. Najhoršie na tom celom asi ostáva tá vata medzi akciou a samozrejme, nejaké tie detaily - do oči bijúca práca plastického chirurga (Alison Doody nerobí dobré meno svojmu plasťakovi) či vybielené zuby. Ako je zvykom, dochádza aj k hojnej citácii z iných známych historických a fantasy eposoch - začiatok - scéna lovu ako keby vystrihnutá z Posledného mohykána, bitka v úžľabine - 300, iné scény ako keby pochádzali z nepublikovaného materiálu z Pána prsteňov či Statočné srdce. Slabší priemer, potáca sa to niekde okolo 50%. Avšak, keďže som rád za ka6dý historický film, prihodím tu tretiu hviezdičku. P.S. v románe má Zachar 90 rokov a stále sa dokáže oháňať mečom, to mohlo byť celkom zaujímavé... ()

• Okrem ukrajinskej metropoly Kyjev sa natáčalo aj na západe krajiny v Zakarpatskej oblasti. (MikaelSVK)