Bývalá architektka Bernadette Foxová má zdanlivo všetko - nádherný dom v Seattli, úspešného a oddaného manžela Elgieho a úžasnú dospievajúcu dcéru Bee, ktorá sa práve chystá nastúpiť na internátnu školu. Po rokoch oddanosti rodine sa milujúca matka ocitne v pokušení znovu oživiť svoju dávnu tvorivú vášeň. Vrhne sa do dobrodružstva, ktoré jej naštartuje život a privedie ju k triumfálnemu znovuobjaveniu seba samej. Keď však Bernadette náhle a bez stopy zmizne, nepokojná rodina sa vydá na vzrušujúcu cestu vypátrať, kam matka odišla a čo sa jej stalo. (TV JOJ)

DavidWark

Film patří k Linklaterovým neslabším. Režisér knižní předlohu pozměnil, stěží uvěřitelná dramatická zápletka ale zůstala.. Z Bernadettina manžela dělá úplného trotla, který se nechá manipulovat okolím proti manželce, jako by měl IQ 70, což asi nemá, když prodal software Microsoftu a od počátku filmu nejedná jako nesvéprávný. Cate Blanchett je ovšem famózní, její introvertní agorafobické etudy jsou dokonalé. Ostatní jí jenom přihrávají. Je prima, že tento typ životem vykolejené neurvalé ženy stranící se lidí dostal prostor jako hlavní postava hollywoodského bijáku.. Film ale nedrží moc pohromadě, s hrdinkou těžko se ztotožnit, snad jen pochopit motivaci jejího jednání. A když dcera za vysvědčení chce rodinný výlet na konec světa, protože to použije ve školním projektu a rodiče chápavě svolí - jo, to se hravě vcítí celých dolních tři sta milionů Američanů. Celé je to vycucané z prstu. Příspěvek do zlatého fondu hlášek: "Popularity is overrated." /// P.S.: Pisatelé obsahu filmu zjevně ten film neviděli, jen přeložili nějaké promo ke knižní předloze. Bernadette ve filmu nezmizí nečekaně a žádné nepříjemné skutečnosti z Bernadettiny minulosti celou situaci nemění. (Angelika Film Center, New York, 16.8.2019) ()

ink flo

Cate Blanchett tu předvádí pozitivní aspekt švihlosti, kterou měla v "Blue Jasmine", kdy místo otravnosti převažuje roztomilost a komediálnost. Světoznámá avantgardní architektka se dostane ve svém životě do slepého bodu a kvůli tomu, že přestává tvořit, tak jí to začne rozežírat zevnitř a zároveň způsobovat čím dál větší problémy v interakci s okolím (kromě rodiny vyřizuje většinu věcí přes svou asistentku, o které pak zjistí, že je to scam vedený ruskou mafií :-)). Příběh je fajn, zpracování je celkem fádní, skoro až televizní, a rozhodně pod laťkou obvyklého standardu Richard Linklatera. ()

angel74

Začátek mi moc nesedl, ale pak už se to jen zlepšovalo až k výtečné poslední půlhodince, která opravdu trochu připomíná dobrodružnou pouť Waltera Mittyho. Do té doby mi styl vyprávění krapet evokoval filmovou tvorbu Woddyho Allena. V konečném výsledku se však jedná o další svým způsobem netradiční snímek, z něhož je Richard Linklater cítit na sto honů. Jen tak na okraj, pro hlavní hrdinku stranící se lidí (ve skvělém podání Cate Blanchett) mám pochopení, protože jsem svým založením taky spíš samotářka. (80%) ()

somnar

Fascinující bordel. Krachující Annapurna si na adaptaci populární knihy velikášsky najala ty největší jména, aniž by očividně kdokoliv z nich věděl, co má ve finále vzniknout. Blanchettka tak recykluje svoji Blue Jasmine v něčem, co začne jako satira na předměstský život (s nevyužitou Kristen Wiig), aby to zahnulo ke krimikomedii a skončilo u bizarního terapeutického tripu, který připomene zmatenější a hůř sestříhanou Divočinu. V ideálním světě by to asi chtělo vyprávět o překonávání tvůrčí krize, ale ve vztahu k hlavní postavě je to tak bezradné, že to na její popis musí použít youtube video. Každopádně doporučuju! ()

Rockerman

Režisér Linklater je znám svými neobvyklými projekty. Takovým je bezesporu "dvanáctiletý" film Chlapectví, ale můžeme tam zařadit i milostnou trilogii, jejichž části jsou natáčeny vždy po devíti letech ( Před úsvitem, Před soumrakem a Před půlnocí). I zmizení Bernadette není téma zrovna běžné. Kdysi talentovaná a progresivní architektka se po jednom nezdaru uzavře do sebe, přestane mít ráda lidi a dokonce jim ve své psychické poruše ubližuje. Musí najít sama sebe, aby mohla dál žít. Mě se to líbilo. ()

• V Grónsku, kde se natáčelo, řádil hurikán po dobu 36 hodin – štábu se nechtělo čekat a hurikán natočili a dokonce jej obsadily do filmu. (ČSFD)
  • Film měl mít premiéru v kinech již v březnu 2019, ale byl odložen až na srpen 2019. (dytr_kr)
  • Mark Allen z ABC TV, označil film jako „a masterpiece“, v češtině jako „mistrovské dílo“. (dytr_kr)

Studio United Artists znovu ožívá

Studio United Artists znovu ožívá

06.02.2019

Sto let poté, co legendární tvůrci D. W. Griffith, Mary Pickford, Charlie Chaplin a Douglas Fairbanks založili první distribuční a produkční společnost na podporu nezávislých filmových umělců, studio… (viac)