Tajomstvo domu s hodinami

• Česko Čarodějovy hodiny (viac)

Keď sa 10-ročný Lewis (Owen Vaccaro) dozvie, že sa musí presťahovať k svojmu strýkovi, netuší aké magické dobrodružstvo ho čaká. Jeho novým domovom sa stane rozľahlé starodávne sídlo, v ktorom, ako čoskoro zistí, sa dejú veľmi čudné veci. Strýko (Jack Black) a jeho susedka (Cate Blanchett) sú totiž čarodejníci a už dlho sa snažia rozlúštiť tajomstvo strašidelných hodín, tikajúcich v stenách domu. Podarí sa im s Lewisovou pomocou hodiny zastaviť a odvrátiť tak apokalypsu, ktorú kedysi dávno naplánoval jeden zlý čarodejník? (Forum Film SK)

drake31

The House with a Clock in Its Walls je solídnym filmom, ktorý sa s ľahkosťou môže stať klasikou dnešnej mládeže. Meno Eli Roth bolo pre mňa prekvapením počas úvodných titulkov keďže som nemal tušenia, že práve on sa zhostil réžie tohoto filmu, ktorý je mierený predovšetkým pre mladistvých. A mám pocit, že práve on dodal tomuto filmu nutnú dávku energie a hororu, ktorá vystraší mladších divákov a pobaví tých starších. Mojou najobľúbenejšiu súčasťou filmu je bezosporu Cate Blanchett, ktorá je absolútne fantastická - čo je samozrejmosťou - no nečakal som, že sa jej (alebo komukoľvek inému) podarí v tomto filme zaslziť mi oči. Cast celkovo, je skvelo zvolený, a predvádza dobré výkony, no na Cate sa nikto nechytá, a tá si v mojich očiach kradne film pre seba. Príbeh až tak mnoho nového neponúka, no má niekoľko lekcií či myšlienok z ktorého sa mládež môže poučiť bez toho aby boli prílišne očividné a otravné. Pravdepodobne, mojou jedinou a nie tak vážnou výčitkou voči tomuto filmu je fakt, že na film v ktorom sú hodiny podstatnou súčasťou, hudba tikanie až tak nevyužíva - čo som tak trochu očakával z trailerov. Inak, film funguje ako hodinky, nenudí, ubieha s ľahkosťou a ponúka dostatok čarov a mágie aby očaril. Solídna réžia a herecké výkony posúvajú The House with a Clock in Its Walls do sekcie kvalitných filmov, a to som veru nečakal predtým ako som usadol do sedačky. 3.5* ()

PKD

Jak prohlásil nash. otravná nuda a kopa ještě dalších věcí. Ano, lze souhlasiti s tím, že pokud je vám 5 let, waw efekt se dostaví. Pokud je vám 10 a víc, nemáte šanci. Vyblitý těstovitý chlapeček, který Asu Butterfieldovi či Freddymu Highmooreovi (když byl ještě dítě) nesahá ani po paty a který mě neskutečně sr...s těmi ´´brýlemi´´ ve kterých vypadal jako sveřepý svářeč z Poldi Kladno, nebo pilot dvojplošníku, byl na nic. Jack Black se absolutně nehodí, nehodil a nikdy hoditi nebude do tohoto typu filmů a nechápu, kdo a čím, přesvědčil Kejt Blanšetovou... Jediné, co bych vyzdihnul, jest interiér domu a ty (blijící) dýně. Ty měli míti hl. role. Agent Cooper jako záporná postava zde má minimum prostoru, tak si ho moc neužijete, což je škoda, páč má asi jako jediný nějaký potenciál, vyvolati v divákovi něco jiného, než lehký spánek. Je též fascinující, že při rozpočtu 42 melounů (čekal jsem o dost více) to vidělalo přes 130. Tohle se může stát jen v USA, v zemi neomezených možností. Sranda taky je, že jde o adaptaci 1. z 12! románů ze 70.let a dosti pochybuji, že dojde (jako v př. Řady Nešťastných Příhod) časem na kompletní sérii, z níchž ta 5. má opravdu zajímavý název. A taky nikomu očividně nestála za těch skoro 50 let za filmovou verzi, až ´´nyní´´ a to v době kompletního Pottera, který se mi při sledování vybavoval nejvíce, je už jaksi s křížkem po funuse. Došlo tu k jisté převodní kastraci, kdy se kniha/série pro mládež a to zdůrazňuji, rozkydla na dětskou poudačku pro nejmenší, což předloha/y tedy rozhodně nejsou. Berte to jako takového H.Pottera 25 let před ním a ten rozhodně není a nebyl sérií dětských knih. A ano, též mi tento počin těžce připadá, jako by ho snad vygeneroval nějaký program či souč. verze A.I. Tohle totiž nebavilo nikoho, od rež. a kameramana, po herce. Jediný výtvarník dekorací si vyhrál, jak jsem již výše zmínil. No, jak píší zahr. kritici, promarněná příležitost a to tento film vystihuje ve výsledku, nejlépe. P.s. 1.kniha byla použita jako základ pro tv anthologii z r.79 s Vincentem Pricem a jsem si jist (přesto, že jsem ji neviděl) že bude o 100% lepší, než toto. Minimálně. Tohle měl natočiti Tim Burton, páč má vždy obsazení na úrovni tj. vhodně zvolené. Jak někoho napadlo, že šílenec z Hostelu dokáže ukočírovati fantasy, která ve svém základě ani fantasy jako takovou není, je další z mnoha mystérií vesmíru. ()

filmfanouch

Jack Black je kujón- tato komediální hvězda, která za rok oslaví 50. narozeniny se definitivně zapsala do historie filmů a i když to před pár lety vypadalo na vyhaslou hvězdu, v poslední letech se Black opět dostal do formy a minulý rok se dokonce povedl v podařeném stand-alone pokračování Jumanji. A nyní se ozývá s Čarodějovými hodinami. Čarodějovy hodiny jsou určitě zajímavá věc. Režíruje Eli Roth, pro kterého se vlastně jedná o první film pro celou rodinu a kromě Blacka ve filmu hraje i perfektní Cate Blanchett. I přesto, že se ale jedná o film na který pravděpodobně může vyrazit celá rodina, je pořád výrazně temnější a více jde do psychicky postav než je zvykem. K Čarodějovým hodinám mám ve skutečnosti hrozně moc výhrad ale zároveň spoustu pozitivních bodů. Rozhodnu se to tedy sepsat co nejvíce srozumitelně: Casting ve vedení Jacka Blacka a Cate Blanchett je výborný a především chválím hlavního klučinu Owena Vaccara, který dokázal uhrát pár silných scén, kde většina ostatních dětských herců selhává. Celkem cool je poté Kyle MacLachan v roli záporáka, který dokáže už jenom svým zjevem vyvolat husí kůži. Eli Roth režíruje a i když má k dokonalému režisérovi pořád daleko, jeho režie je zajímavá. Film se odehrává v 50. letech a ta dobová atmosféra je velice fajn. Hudbu skládal celkem neznámý Nathan Barr a je to škoda, jelikož jeho soundtrack k Čarodějovým hodinám se nádherně poslouchá a bude znít v uších ještě dlouho po shlédnutí filmu. Je to na jednu stranu vlastně roztomilý film, na druhou stranu ale občas nažene celkem pochmurnou náladu a nebojí se takových témat jako fyzická šikana nebo popasování se se ztrátou blízkého. Trošku složitější je to s humorem: Jack Black pořád dokáže většinu hlášek prodat, většina vtípků je ale celkem infantilních a navíc se celkem začnou opakovat (running joke s travnatým lvem, který sere na dvorek není vtipný ani jednou). Efekty jsou většinou celkem slabší a i když je pár magických scén opravdu vizuálně zajímavých, občas byli pravým opakem a už jsem modlil ať se přejde na nějakou dialogovou scénu. A poslední výtka: Občas mi přišlo, že se film vleče, především až v nějaké poslední půl hodině, kde dojde k několika pár WTF rozhodnutím a jednomu velice podivnému CGI batoleti. Přesto všechno jsou Čarodějovy hodiny fajn. A když se takhle rozhoduji mezi 3 a 4 hvězdou, zatím tomu klidně ty 4 s odřenýma ušima dám. Očekávání jsem měl totiž nízko a dostal jsem solidní fantasy, kterou sice táhnou nahoru především Black a Blanchett, ale zároveň mohla dopadnout o mnoho hůř. ()

lykan9

Přesto, že je Jack Black skvělým komikem a i v Čarodějových hodinách byl jeho výkon skvělý, tak film samotný je nesmírně nudný. Kromě zmíněného Blacka film nic nenabízí. Bohužel je to již poněkolikáté, co Black sáhl vedle a doufám, že konečně objeví v něčem, čemu budu moci dát více hvězd. Opravdu nechápu, jak hororový guru Eli Roth mohl na točit takovou nudu. ()

tron

„Tak čo ty v tých okuliaroch, pohni si.“ Pravdupovediac, mňa vôbec neprekvapuje, že to natočil Eli Roth (Hostel). Pohodový rodinný film plný znesiteľných trikov a najmä príjemnej atmosféry, parádnej výpravy (dom) a sympatických hercov v čele s Jackom Blackom, pričom tentokrát mi sadla aj mnou osobne inak nie príliš vyhľadávaná Cate Blanchett. Scenár ma každopádne v druhej polovici skôr nebavil, než bavil a najmä to bolo vo finále možno už až príliš pretrikované (ale satanské dyne boli fajn – „Nebojte sa, majú mäkké zuby, nemôžu nám ublížiť.“). Palec hore za basketbalovú scénu. ()

• Fiktívny Dom s hodinami bol založený na skutočnom dome s názvom Cronin Mansion, ktorý sa nachádza v rodnom meste autora knižnej predlohy Johna Bellaira. Mesto taktiež poslúžilo ako základ pre fiktívne mesto New Zebedee. (Astonko)