Jeden deň vo Francúzsku

• Česko Jeden den ve Francii (viac)
Francúzsko, 2015, 93 min (Alternatívna 52 min)

Vyberte sa spolu s tvorcami tohto dokumentu na cestu ponad jednu z najvýznamnejších krajín Európy. Spoznajte infraštruktúru, rozmanitosť, hospodárstvo, ale aj život ľudí - tak ako ich zachytáva kamera - v priebehu 24 hodín života tohto štátu. Francúzsko je krajina bohatej histórie i ohromného hospodárskeho rozmachu v súčasnosti. (RTVS)

gabin(a)

Po skvělém Jednom dni v Itálii velké očekávání jednoho dne v mé stejně milované Francii a pak bohužel o to větší zklamání. Nečekala jsem profláknutá klišé, tedy "Prováns" a samou Paříž, ale přece jen mi tam chyběla ta pestrost a větší spád, co byly u Itálie. Přišlo mi, že všechny části byly moc dlouhé a zbytečně podrobné, i když zajímavé. Nejvíc mi vadilo, že to celé bylo takové nefrancouzské, bez šarmu, studené, bez humoru, suché. ()

Autogram

Je sympatické na tomto dokumente, že nie je o kultúrnych pamiatkach a otrepaných turistických miestach. Takže žiadna Eiffelovka, žiadna Mona Lisa ani nič podobné a vlastne skoro žiadny Paríž, ktorý navštívime len okrajovo. Namiesto toho navštívime morskú hladinu, stredisko leteckej prevádzky a počas polovice filmu francúzsky vidiek a jeho poľnohospodárstvo, ktoré je skúmané zo všetkých strán. Turistika sa ale neobíde, pretože ide o turisticky najnavštevovanejšiu krajinu sveta. Zaujímavé sú aj odbočky k energetike, doprave, horským pastierom a ochrane horských masívov pred osídľovaním, takže s dokumentom som veľmi spokojný. Snáď si mohli odpustiť poznámky, že dnes je možné poslať fotografiu z mobilu cez celú zemeguľu, a dokonca aj na juh Francúzska. ()

adelina8

gabin(a) mi mluví z duše, lépe bych to neřekla. Ono je těžké udělat dokument o celé zemi trvající pouhých 90 minut. Lze to uchopit z mnoha směrů a úhlů, někomu zvolená témata sednou, někomu ne. A jsem ráda, že se to netočilo kolem Eifellovky, levandulí a baget. Dokument nakousl některá témata, která bych ráda poznala více do detailů, zároveň se věnoval i věcem, které jsou mimo můj zájem. Proto volím neutrální hodnocení. ()

subic

Francouzi chtěli ukázat světu, že jsou technologicky i vojensky na špici. Řeší stejný problém, i když stále berou 75% elektřiny z jádra, tak ve špičce kde brát? Proto jsou navzájem propojení s okolními státy a elektřinu si navzájem prodávají. Vedle toho pěstují víno a dál se tam děje to, co známe u nás. Velké širé rodné lány o x hektarech a pokud se někde staví superhypermarket, tak se nikdo neptá jako v Německu, jestli se bude parkovat podzemí nebo na střeše. Ne proč, zabere se přeci další a další orná půda, jako u nás. ()