Serenity: Ticho pred búrkou

• Slovensko Ticho pred búrkou (viac)

Všetky tajomstvá raz vyplávajú na povrch. Baker (Matthew McConaughey) má toho dosť za sebou. Svoje životné rany si hojí v pokoji a horúčave rajského exotického ostrova kdesi v Karibiku. Živí sa tu ako rybársky sprievodca, má svoju loď s názvom „Serenity“, v dedine má domček aj milenku (Diane Lane) a nepeknú minulosť zapíja v bare. Ticho jeho života prelomí ako blesk z jasného neba jeho bývalá žena Karen (Anne Hathaway). A prinesie búrku. Znenazdajky sa objaví a zúfalo požaduje od Bakera, aby zabil jej súčasného násilníckeho manžela. V mene ich spoločného syna, aj v mene jedného milióna dolárov ako odmeny, má vziať jej manžela na rybársku výpravu a uprostred oceánu ho hodiť žralokom. Baker najprv odmieta, ale pokojné vody karibského raja sú už nenávratne sčerené. Výčitky a strach o syna ho začnú ešte viac prenasledovať a začne o návrhu premýšľať. Následná vlna vášní, udalostí a zvratov odhalí aj tie najskrytejšie tajomstvá. (Bontonfilm SK)

Ellmariachi

Přiznám se, že mě zde nebavilo absolutně nic. McConaughey, respektive jeho postava mě docela vytáčela. A to takový ty lehce arogantní týpky můžu. Anne je jedna z nejhezčích hereček, ale ve finále jsem zjistil, že v tomhle filmu mě prostě nijak nebere. No a příběh? V momentě kdy to začne být zajímavé se začne poodkrývat pointa. No a když jsem začal hádat v čem to celé spočívá, přál jsem si ať se pletu, protože takovou blbost by snad nenatočili. Jenže vole natočili. 25 procent za neskutečnou slátaninu. ()

kingik

Originální vystavění mámení (divácké) mysli. Jen ten bouřkový mrak, co zakryl odhalené partie hlavní ženské hvězdy filmu, kazí (erotický) dojem. Copak o to, kapitán rybářské lodi, kotvící na klidném tropickém ostrově, si vnad Anne Hathaway užil dosytosti, ostatně výsledkem je odrostlý synek, génius vysedávající věčně u počítače, kterého spolu mají, ovšem jejich láskyplné chvilky už dávno vzaly za své. Kapitán si změnil jméno, žije na ostrově v utajení, je posedlý kapitální rybou, která jeho prutu stále uniká, a nyní ho až sem vysledovala jeho atraktivní bývalá choť, aby pro ni vykonal službičku - má rafinovaně zabít jejího násilnického manžela. A dál už se nesluší z děje příliš prozrazovat, celé to totiž mrskne vlnou od (zdánlivě) erotického thrilleru do úplně jiných vod, částečně rafinovaných a neprostupných, takže pozor na ponor. Režisér Steven Knight vezme diváka do hodně hluboké vody, která je i místy hodně studená, ovšem má osvěžující proudění a plaví se na ní atraktivní herecká posádka - Matthew McConaughey, Anne Hathaway a Jason Clarke. Když už nic jiného, s nimi máte jistotu, že to bude stát za to. A stát to bude, Anne Hathaway nahodí takový svůdný kukuč i blond vlas, že si podmaní pánské publikum. Zrychlený tep film nevyvolá, dlouho kličkuje mezi několika žánry, které se vzájemně prolínají, ne vždy se to daří, koexistence thrilleru s erotickým zabarvením a mysteriozní scifi je poměrně rarita, která kupodivu je funkční v kontextu závěrečného rozuzlení/neboli twist jak hovado. Steven Knight je pilný pisálek scénářů, může si tedy dovolit experimentálně se pohybovat napříč žánry a tak trochu zapomenout na komerční úspěch svého díla. Nahodil udičku kvalitní kameře, pěkným lokacím a dobrým áčkovým hercům. Na mě jeho neprozřetelná návnada zabrala. Určitě si ale nemyslím, že každý divák bude schopen plně se podřídit její záludnosti, kterou jí obdařil rybář-scenárista. 7/10 ()

Aljak

Keď som si prečítal to žánrové zaradenie, tak som naozaj nevedel čo od toho vlastne čakať, keďže popis k filmu mi pripadal viacmenej realistický. A v podstate tá realistická rovina Bakerovho života na ostrove tu bola dominantná. Vôbec nechápem, na čo bol dobrý ten scifi-mystery balast ohľadom nejakého paralelného sveta riadeného nadiaľku prostredníctvom nejakej počítačovej hry. Keby radšej to úsilie vložili do toho, aby ten realistický dej na ostrove bol o kus lepší a zaujímavejší, bez toho prihlúpleho scifi rozmeru. Pretože ako základ by film o rybárovi a jeho bývalej žene s novým manželom vcelku poslúžil, a malo to aj potenciál. Nuž, menej je niekedy viac. 2*, sorry Matt! ()

Phietros

Serenity se od začátku prezentuje jako velký lov na nepolapitelného tuňáka kdesi na odlehlém a poklidném ostrově. Ovšem od příjezdu bývalé ženy Bakera se začíná rozplétat kolotoč, který vše změní! Hathaway přijela s nabídkou, při které nabízí 10 milionů za smrt svého muže, který jí a jeho syna terorizuje. Plán je jednoduchý, vyjet na moře na lov ryb, opít jejího muže a nastražit vše jako nehodu přes palubu! Do té chvíle se mi film líbil, ale po zjištění, že je vše jen hra, kterou si vymyslel syn po otcově (Bakerovi) smrti jsem měl opravdu zamotanou hlavu! 55% ()

Foma

Nízké hodnocení na mě někdy působí tak, že film překonává má nízká očekávání :-). Takže tento příjemně překvapil. On není vůbec blbý, je v podstatě dost filosofický, docela i promakaný, jde vlastně o  - bacha spoiler! - popis posmrtných stavů. Ale asi něco takového často od těchto filmů nečekáme, tak to tam ani nevidíme. ()

• Hlavní hrdinové několikrát použijí výraz: „Take him out.“ Je to slovní hříčka. Znamená to jak: „Vezmu ho na projížďku,“ tak i „Sejmu ho.“ (Toshio)
  • Natáčení probíhalo na ostrově Mauricius. (Duoscop)