Mladí manželia Zuzana a Andrej sa sťahujú z Bratislavy do Tatier, aby na samote odrezaní od sveta na vlastnej koži otestovali Andrejovo životné dielo – prototyp inteligentného domu. Idylka dokonalého života v réžii modernej technológie sa však čoskoro mení na nočnú moru a boj o život. Revolučný server, ktorý bol vytvorený s cieľom, aby uľahčil životy svojich majiteľov, sa vymkne spod kontroly a nečakane sa obráti proti svojmu stvoriteľovi. Ide len o vrtoch a nedokonalosť testovanej technológie? Alebo riadi dom niekto ďalší? (Continental film)

Tom Hardy

Je hrozně jednoduché dělat si legraci z lability scénáře, ale nemyslím, že by to byl ten úhlavní nepřítel filmu. Je totiž v zásadě jedno, jaké ptákoviny nám předkládá, pokud jsme ochotni jim věřit. Ostatně, stačí vzpomenout na (trošku odbočím, pravda, ale má to svůj důvod) Nepřítele státu, který působil v době uvedení téměř jako sci-fi a nějaký expert (buď CIA nebo NSA) později pobaveně prohlásil, že film měl technologie v pořádku, jen už ukazoval ty hodně zastaralé. Takže čert vem schopnosti Alberta. Může být. Film ale totálně selhává ve vykreslení vlastního světa a divák tím pádem tápe, jak co funguje a nemůže přijmout pravidla hry. Stejně tak nefunguje dramatická vložka (Karel Janák se v thrilleru opravdu nenašel) a příliš nepomáhá ani to, že většina postav působí vrcholně nesympaticky. Bez přehánění můžu říct, že kamarádka hlavní hrdinky působí jako hrozná kráva a kdykoli se vrátila na scénu, prožil jsem menší mrtvici (současně je na té postavě bolestivě patrné, že byl film původně napsán jako komedie). Ze slabého výsledku nemám žádnou radost už proto, že vítám každý český kousek, který se nebojí vstoupit do jiných žánrových vod a Důvěrný nepřítel má náznaky toho, že někdo jiný by s tímhle týmem a rozpočtem mohl zvládnout natočit i dobrou věc. Finální akce je svým neumětelstvím až roztomilá a v tu chvíli už se z filmu stává čirá parodie ("závod" tramvají je jednoznačně top). Menší palec nahoru za pointu, která rozhodně má něco do sebe a za epickou hudbu Ondřeje Brzobohatého. Je sice jak z úplně jiného filmu, ale je fakt dobrá! 30% ()

Spiker01

Celou dobu jsem se musel smát. A vlastně mě ani moc nezajímá, jestli si tvůrci chtěli dělat srandu z utopických klišé nebo přinést sofistikované sci-fi, které ve východní Evropě nemá obdoby. Zvláště když vím, že B je správná možnost. Ano, je to neskonale hloupoučké a naivní jako desetileté děvčátko v nedělní škole, ale Janákova režie je sympatická tím správným způsobem, že mě u filmu udržela bez problému až do konce. Vojta Dy(c)k si vždycky odehraje svůj standard a u Slovenky Marcinkové není na škodu, když se často svléká. Jo a je to strašně pitomé a plné toho nejlepšího CGI. Protože jej neočekáváte a až po filmu zjistíte, že se skutečný barák nachází v Praze. ()

Vančura

Film s neuvěřitelně debilním scénářem - je hrozné, že teoreticky tak skvělý námět byl zpracován tak příšerným způsobem. Ta zázračná "inteligence" domu se na začátku projevuje třeba tak, že umí spouštět žaluzie a reaguje na hlasové ovládání (omg, vždyť to už tady je asi tak sto let), své obyvatelce ve vaně přivodí orgasmus cíleným proudem vody (asi nejtrapnější scéna filmu), a ke konci už pro změnu ovládá i tramvaje, libovolné mobily a vyměňuje si maily s nájemným vrahem (to tam fakt je). Ačkoli jsou hlavní postavy podle všeho za vodou - on je špičkový programátor a ona úspěšná sochařka - ve filmu vlastní pouze jedno auto, a sice obstarožní Chrysler PT Cruiser, který už se skoro 10 let nevyrábí a jehož cena po bazarech se pohybuje v rozmezí 20-90 tisíc - absolutně nechápu, proč se tvůrci rozhodli oběma postavám přidělit tak nepravděpodobné auto. Dyk s ním navíc vůbec nejezdí a neustále se přepravuje taxíkem - podle všeho jenom proto, aby se do filmu mohl prodat product placement Renaultu (btw. je zajímavé, že ačkoli manželé na začátku nemohou najít cestu k domu, jakékoli další postavy tento problém nemají, včetně přiblblé Zuzaniny kamarádky, která tam trefí úplně v pohodě - takových nesmyslů je tam snad bezpočet). Marcinková se ve filmu permanentně prohání ve spodním prádle nebo nahá, a všechny její milostné scény s Dykem jsou trapas - nejvíc asi ta, kdy oba běhají venku, chytne je bouřka, a tak se ona svlíkne a začne si to se svým dokonalým mužíčkem rozdávat pod stromem (za podkresu naprosto příšerné Brzobohatého hudby), zatímco každej normální člověk by koukal, kam se v tu chvíli schovat a promočeně by se klepal zimou. Jindy - po zmíněné scéně ve vaně, kdy si k ní do postele vleze Dyk a chce sex - se od něj odvrátí se slovy ""Prepáč, já som opitá" - stupidita dialogů v tom filmu je kapitola sama pro pro sebe, jeden příklad za všechny, kdy velký programátor Dyk pronese: "A v části 362 je taky chyba. Kdo to dělal? Robo, to jsi dělal ty? Tak se podívej na řádek 18. Díky tomu může dojít k výpadku." To bych si fakt rval vlasy z hlavy, slyšet někoho mlít takové sračky. Už jsem zmínil hrozný soundtrack - Brzobohatého hudba je stejně trapná jako celý děj a fakt mi vadila hodně. Celkově jsem z toho filmu měl pocit, že ho natočil někdo, kdo ví hovno o programování, moderních technologiích i sochařství, proto je to celé tak strašně nepřesvědčivé a trapné, jako nějaký český pokus o thriller amerického střihu, který se zoufale nepovedl. Dodávat k tomu něco dalšího je asi zbytečné, když zjevné nedostatky filmu už dobře popsali jiné přede mnou. UPDATE 10.9.2019 - Na druhé zhlédnutí mě to iritovalo snad ještě více než poprvé, ten film jako by přímo řval do světa, jak je dementní. Líbila se mi tam jen ta Slovenka, jinak je to neuvěřitelná sračka, které není rovno. A hluboce obdivuji, jak výstižně a trefně Kamil Fila vystihl, proč je ten film tak špatný. ()

Gilmour93

Nemá to chytrý dům Alfie vůbec jednoduché. Pošle paničce květiny, ona mu nabídne tykání, on ji vzápětí udělá ve vaně a co na to ona? Druhý den je naštvaná a chce si zase vykat. Tohle by rozhodilo nejeden procesor.. Po řemeslné stránce se to snaží tvářit alespoň evropsky, když už ne světově a pobaví i užití hlasu Tonyho Starka, nicméně s narůstajícími aktivitami malého Skynetu se vše zhoupne do tvůrčího tápání v thrillerové oblasti, logického vzduchoprázdna a nechtěné směšnosti. A mimochodem, nešlo si nevzpomenout na speciální čarodějnický díl Simpsonů, kde se „Ultrahouse 3000“ s medovým hlasem Pierce Brosnana marně pokouší odloudit Marge. Koupelnový gigolo Alfie by si za své empatické rozhraní zasloužil stejný osud. Službu u Patty a Selmy, kde by s odpojenou autodestrukcí a zahalen cigaretovým dýmem plnil roli popelníku.. ()

Lenka.Vilka

Tenhle film má zásadní problém. Nesměli by jste před ním vidět nic na podobné téma. Potom snímek bude doslova žrát. Protože zde jsou jenom tři řešení věci: buď manžel nebo dům nebo uchýl z zvenčí. Keci kolem jsou jenom omáčka. Čili všechno závisí na hereckém výkonu představitelky Zuzany. Takže jo, nebylo to špatné, ale prostě moc dlouhé. Hlavně od momentu, kdy divák pochopí, o co jde, protože se mu to řekne. Ale pro jistotu mám to na konci vysvětlí znovu? Scénář, který diváka buď podceňuje nebo si myslí, že je blbec. ()

• Keď Zuzana (Gabriela Marcinková) spolu s Monikou (Zuzana Porubjaková) unikajú preč od domu autom, v jednotlivých záberoch v Bratislave sa objavujú na miestach, ktoré sú od seba rôzne vzdialené, a tým pádom na seba logicky nenadväzujú. (GTS_PUNK)
  • Film měl být původně komedií. Jiří Mádl dohodil producentům Karla Janáka na místo režiséra a ten po přečtení scénáře řekl, že je škoda si z toho udělat legraci. Poté ho zpracoval do vážnější roviny. (SONY_)
  • „Důvěrný nepřítel byl pro mě malý zázrak. Od prvního přečtení scénáře, který je na česko-slovenské poměry velmi odvážný a originální, přes setkání s režisérem, kameramanem a herci, až po samotnou realizaci. Ta sice nebyla vždy jednoduchá, ale po každém natáčecím dni jsem měla pocit, že vzniká něco výjimečného,“ uvedla Gabriela Marcinková. (SONY_)