Na konci sveta

• Česko Na konci světa (viac)

Johnny Saxby je chovateľom oviec v Yorkshire, ktorý si vybíja svoju frustráciu občasným pitím a nezáväzným sexom. Všetko sa zmení až príchodom rumunského migranta Gheorgheho, ktorého zamestnajú ako výpomoc na farme počas jarnej sezóny. Intenzívny vzťah ukáže Johnnymu novú cestu. (ASFK)

Mr.Ripley

Low budget Brokeback Mountain, dalo by se říct. Přesně takhle by dopadla slavná látka, kdyby se jí nechopil Hollywood a nedodal jí své pozlátko a větší míru epičnosti. God's Own Country sice nabízí surové zachycení života na venkově a (pro filmy tohoto ražení) netypický (čti realistický) začátek jedné romance. Spolu s tím se Frances Lee nedokázal vyvarovat ohraným klišé daného žánru, s nimiž si letošní souputník Call Me By Your Name vyhrál lépe. Skvělá kamera, surovost, špinavost a snaha o realističnost mohou být sebevětšími klady, které hravě přebíjí nevýrazný stokrát vylouhovaný čaj, jež (překvapivě) americká, filmová mašinérie zvládla zadaptovat mnohem lépe. Žánrově zpřízněný Call Me By Your Name zůstává nepřekonán. ()

Cimr

Téměř ve všech recenzích, propagačních materiálech, i ve zdejších (dosavadních) komentářích je God´s Own Country popisováno jako "britská Zkrocená hora". A i když podobná přirovnání většinou trochu kulhají, zde to celkem dost sedí. Britská (resp. evropská) artová špinavost vs. americká kýčovitá pohádka. Asi cítíte, že se mi Na konci světa líbilo víc. Téma je sice již několikrát viděné, přesto jde o nenápadně krásný film - v průběhu sledování mi přišel průměrný, po skončení jsem na něj nemohl pár dní přestat myslet a jakmile půjde do distribuce, plánuju si ho dát znovu... Můžeme se ptát, co je na něm tak zajímavého - frustrované hovado se zamiluje do kluka, což ho od základů změní. No a co? Mám ale osobní zážitek z projekce na Letní filmové škole, kdy jsem při vycházení z kina náhodou zaslechl jistou starší paní říkat: ,,Já nemám na gaye ujasněný názor, připadalo mi to vždycky jako taková frajeřinka, snaha být zajímavý... Ale tenhle film mě tak nějak přesvědčil, že láska mezi dvěma muži může být stejně silná jako mezi mužem a ženou..." Kdyby pár diváků přesvědčil podobným způsobem, pak nevznikl zbytečně. PS: Josh O´Connor je podle mě talent, co se vyplatí sledovat! ()

DwayneJohnson

Jednoduchý příběh, úžasná chemie mezi oběma hlavními herci, plus výborné, herecké výkony. Tohle mi dnes bohatě stačilo. Už dlouho se mi tenhle film válel na disku a jsem nakonec moc rád, že jsem ho nesmázl jako mraky jiných a pěkně si ho vychutnal. Pokud ho máte někde taky, neváhejte, rozhodně stojí za to. I s tím koncem, který já bych udělal trošku dramatičtější, ale to vem dneska čert, jinak fakt nemám vůbec co vytknout. ()

Marze

V tomto malém tajemném filmu nenajdete mnoho slov. O'Connor a Secareanu předvedli rozbolavěné představení a jejich romance působila věrohodně. Je to univerzální pohádka o podlehnutí lásce přes to, že je někdo beznadějně zlomený. Režisér a scénárista než začal pracovat ve filmovém oboru vyrostl na farmě práce v hrabství Yorkshire. Atmosféra kombinuje venkovskou zemitost s jímavostí. Britská bezlesá věčně deštivá, vlhká a větrná krajina na mě působila jako vždy nepříjemně. ()

Handle

Ačkoli opravdu nejsem fanda podobných nezávislých filmů, na tohle se koukat dalo. Nějak však stejně netuším, co by mě jako mělo na tomto snímku více zaujmout. Je to takovej ten typickej pomalej artovej LGBT film. Občas hluché místo, občas nějaká ta kontroverzní scéna na vyvážení, ale mě to nějak ze židle nezvedá. Hlavní postava navíc docela na facku, takže jsem absolutně neměl důvod ji nějak fandit. Jako celek obstojný, ale to je všechno. Slabé tři. ()

• Celosvětová premiéra proběhla 23. ledna 2017 na festivalu Sundance v USA. (ČSFD)
  • Obaja hlavní herci pracovali pár týždňov na farme, aby sa pripravili na svoje postavy. (dwdb)
  • Název filmu se objeví až před závěrečnými titulky. (griph)

Přehlídka UK/UH: unikátní filmy a off-program

Přehlídka UK/UH: unikátní filmy a off-program

16.11.2017

Třetí ročník UK/UH: Dnů britského filmu a kultury v Uherském Hradišti se po sekci věnované britskému post-koloniálnímu filmu letos zaměří na The Troubles (česky Nepokoje), jak se označuje severoirský… (viac)

Queer festival Mezipatra oslaví plnoletost

Queer festival Mezipatra oslaví plnoletost

01.11.2017

Norská horrorová romance, lovestory dvou mužů na ovčí farmě nebo životopisný film o muži, co probudil naše sexuální fantazie... I takový bude osmnáctý ročník queer filmového festivalu Mezipatra,… (viac)