Írsky farmár Joseph Donnelly (Tom Cruise) vezme po otcovej smrti spravodlivosť a svoj život do vlastných rúk a rozhodne sa hľadať šťastie v „novom svete“. Na ceste do Ameriky ho sprevádza svojrázna Shannon Christieová (Nicole Kidman), ktorej sa priečilo žiť ako bohatej anglickej dáme so stovkami príkazov, zákazov a obmedzení. V Amerike sa chcú ako stovky iných ľudí pokúsiť získať kus vlastnej pôdy. Ružové sny o zasľúbenej zemi sa však veľmi rýchlo roztrieštia o drsnú realitu. Musia žiť v krutých podmienkach a tvrdou si prácou si zarábať na živobytie i cestu do Oklahomy, kde ešte možno získať pôdu. Navyše Joseph musí často tolerovať povznesenú a nadutú povahu Shannon. Napriek tomu zažívajú krátke okamihy šťastia i prehier. I keď sa však jeden druhému páčia, stále nemôžu nájsť k sebe cestu... (TV Markíza)

tomtomtoma

Jeden z těch typických romanticko-patetických velkofilmů, jehož sledování působí spíše újmu, nežli potěšení, či zábavu, o nějaké intelektuální stravě ani nemluvě. Je to rozvleklé, kýčovité, nevěrohodné, zbytečně melancholické se všemi atributy špatně provedené adaptace romantického bezduchého velkopříběhu o chudém mladíkovi, který si se svou vyvolenou splní svůj sen o vlastním domově a půdě v daleké cizí zemi. Navzdory daným společenským rozdílnostem, navzdory nejednoduchému plnění snu, navzdory všem překážkám, navzdory osudu. Dávný rodinný tradiční sen o své vlastní půdě byl pro Iry na konci 19. století splnitelný pouze v daleké Americe, zemi velkých nadějí, i drsné reality. A tak chudý rváč Joseph Donnelly (Tom Cruise) a dcera bohatého velkostatkáře Shannon Christie (Nicole Kidman) bolestivě a strastiplně směřují za svým společným snem a spojeným životem. Z dalších rolí: Shannonin původní snoubenec Stephen Chase (Thomas Gibson), Shannonini rodiče Daniel (Robert Prosky) a Nora Christie (Barbara Babcock), či velké bostonské zvíře Danty Duff (Cyril Cusack). Velkolepé, monumentální, rozpínavé, únavné, nevěrohodné, až slaboduché. ()

Sarkastic

Podle zdejších komentářů jsem se radši připravil na typickou hollywoodskou průměrnou nudu, ale konalo se milé překvapení. Příběh byl vcelku chytlavý, oba hlavní hrdinové dostatečně sympatičtí nato, abych jim po celou dobu fandil, nenudil jsem se(!) ani na chvíli, romantika nebyla přehnaná, dokonce se zde objevil i náznak humoru, Williamsova hudba byla výborná (stejně tak Enya na konci) a klišé přišlo až v úplném závěru, takže slušné 4*, spokojenost. ()

jasiska

Dnes ma už tento kus až tak neberie ako voľakedy, ale bývali časy, keď som si myslela, že toto je najlepší film na svete. Neviem, či ma to prešlo s viacerými vzhliadnutiami alebo s vývojom môjho filmového vkusu, stále mám však Far and Away veľmi rada a v živote nezabudnem, aké som mala šoky prvýkrát na konci:-) ()

andrii

Tam vytrvale kráčí ten nejmladší. Z ostrovních míst, která se bortí, přes zákoutí, do těch, kde se rodí, ve slunečním oparu... Vítězoslavně vytryskne fontána fantazie, realita domovů. Přitom nezastaví (se), ruce, srdce. Náplně niter. Majitel věčného jitra kvetoucích zahrad, zelených, vzdušných dvorků. Vlajková duše pozemků, nastavená  "Novému svět(l)u." ()

M.i.k.e

klasický devadesátkový velkofilm, který má solidní výpravu, dobrý soundtrack, skvěle fungující chemii mezi Cruisem a Kidman a dobře gradující finále. Přesto jde ale ve výsledku spíš o průměrný kousek, kterému by v prvé řadě nejvíc prospělo kdyby měl minimálně o půl hodiny méně. Sama zápletka s romantickým základem není kdovíjak objevná a skoro dvě a půl hodiny zkrátka neutáhne i když se Howard snaží sebevíc...60% ()

• Režisér Ron Howard nebyl spokojen s reakcí Kidmanové ve scéně, kdy ze zvědavosti nadzvedává misku, zakrývající Josephovy intimní partie. Bez jejího vědomí tak požádal Toma Cruise, aby si svékl spodní prádlo. Teprve poté se u Kidmanové dočkal výrazu, který požadoval. (CrypzzXD)
  • Od Tronu (1982) první americký snímek, který byl natočen na 70mm film. (Lavran)