Od ťažkého detstva v Poľsku cez mladosť pod slnkom v Nice až po kariéru letca v Afrike počas 2. svetovej vojny... Romain Gary prežil výnimočný život. Za túto húževnatosť, ktorá ho viedla k tomu, aby prežil tisíc životov, aby sa stal veľkým človekom a slávnym spisovateľom, však vďačí svojej matke Nine. Práve šialená láska tejto zaujímavej a excentrickej matky z neho urobí jedného z najvýznamnejších románopiscov 20. storočia, ktorého život bude plný nečakaných zvratov, vášní a tajomstiev. Táto bezhraničná materinská láska však bude aj jeho doživotným bremenom... (Film Europe)

Kamas

Spisovatele Romaina Garyho mi už před lety doporučil můj francouzský kamarád, jehož knihy se těší ve Francii velké oblibě a úctě. Předlohu jsem nečetla, ale o to víc jsem ráda, že jsem shlédla tento autobiografický film, plný laskavého humoru i dojímavých scén, vyprávěný formou pomalu se linoucích vzpomínek na dětství a život spisovatele v období 20-tých až 40-tých let, s nostalgickou a poetickou kamerou. Role ctižádostivé a houževnaté matky se bravurně chopila Charlotte Gainsbourg a myslím, že by to byla noční můra všech teenagerů na světě :), jelikož její výchovné metody a až fanatická oddanost byly někdy hodně přes čáru, zároveň málokterá matka asi zažije tak silné pouto, úctu a neutuchající lásku svého syna, tak jak jí popsal Gary a skvěle vyjádřil Pierre Niney (Yves Saint Laurent) i jeho mladší kolega. Pokud bych měla filmu něco malého vytknout, byla by to asi delší stopáž a zkratkovitý konec, kterému by buď slušelo dostat více prostoru nebo bych ho stáhla úplně. I přesto ve mně film zanechal milý, hřejivý a laskavý pocit a myšlenkami se k němu stále vracím.. ()

Malarkey

Romain Gary mi do dnešní doby nebyl vůbec znám. Přiznávám se na plnou hubu. Jeho příběh ale jak kdyby vypadl z pera Leonarda Medka a jeho Dobrodruha. To, co si totiž zažil, to kdekdo nezažije za tři životy. Takže sesumírovat to do jednoho filmu je dost úctyhodné a musím říct, že nebyla chvíle, kdy bych se nudil. Joo, tehdejší doba psala mnoho příběhů. Mnoho neuvěřitelných příběhů. A jeden z nich si zde vysloužil i své memento, které by si zasloužilo větši pozornost. Charlotte Gainsbourg je fantastická a její "syn" Pierre Niney hrající hlavní roli bonvivána Romana určitě nebyl pozadu. Hodně zajímavý film. ()

PTuranyi

Veľmi dobrý životopisný film, ktorý spočiatku nezáživné rozprávanie o detstve spisovateľa Romana Kacewa postupne premení na dramatický záver  s katarzným finále. Miestami až autopsychoanalytický príbeh chlapca drveného matkinými ambíciami a velikášskymi projekciami, ktoré ako časovanú bombu vkladá do osudov svojho syna. Výborná produkcia postupne skladá leporelo Romana zmietaného medzi túžbou žiť svoj život posvojom a oddanej poslušnosti matke na jednej strane a zkostnej materskej lásky na druhej. Tým, že romanov dospelý život má dramatickejší priebeh, získava aj film väčší spád a emocionálnejší priebeh. Herci hrajú výborne a hoci Pierre Niney nie je taký skúsený ako Charlotte Gainsbourg, postavu Romana stvárňuje vynikajúco. 75% ()

angel74

„Mateřskou láskou vám život za úsvitu dává slib, který nikdy nedodrží. Pak jíte do smrti už jen zastudena. Když vás po takové lásce nějaká žena přivine k sobě, je to už jenom soustrast. Krásné paže vás objímají kolem krku, něžné rty vám vyznávají lásku, ale vás neošálí. Dostali jste se k prameni příliš brzy a všechno jste už vypili.” - Eric Barbier výtečně převedl autobiografický román spisovatele a válečného hrdiny Romaina Garyho do filmové podoby a úžasná Charlotte Gainsbourg svým brilantním hereckým výkonem doslova vdechla jeho matce život. Ovšem nutno podotknout, že Pierre Niney se s rolí jejího milovaného syna popasoval také skvěle. Moc jsem si užívala humorný nadhled, s jakým byl tento silný lidský příběh odvyprávěn. (85%) ()

kolemjdouc

konečně po dlouhé době vidím Gainsbourg v roli které ji sedla.Znám ji jen z filmů ze sex drasťáren.Tady excelovala.Od začátku do konce mě film uchvátil výkony herců a hlavně scénářem.Skvělá režie a kamera.A kvituji že byly titulky.Hlas francouzského vypravěče by těžko někdo od nás nadaboval.A chlapci v roli Romana od útlého dětství až do dospelosti byli výjimeční..Po dlouhé době musím k filmu přidělit jen superlativy. ()

• Při přípravě postavy Niny přiznala herečka Charlotte Gainsbourg, že se inspirovala svojí babičkou, která byla ruské národnosti. (aporve)
  • Filmovalo sa od 31. marca do 8. júla 2016 v Taliansku, Maroku, Belgicku a Maďarsku. (MikaelSVK)