Ingrid Bergmanová a Cary Grant v americkém špionážním filmu. Brzy po skončení druhé světové války je známý nacistický špion Huberman odsouzen americkým soudem. Jeho dcera Alicia se nemůže zbavit zklamání a pocitu viny z činnosti otce, o níž neměla vůbec tušení. S touhou na vše zapomenout se vrhá do víru života plného divokých večírků a alkoholu. Na jednom z nich se setkává s přitažlivým mužem, který jí není lhostejný. Později zjistí, že T. R. Devlin je americký agent. Alice chce vykoupit provinění svého otce a nabídne Devlinovi, že mu pomůže proniknout do centra německých špionů ukrývajících se v Brazílii. Proto se nakonec provdá za Alexandera Sebastiana, který žije v Rio de Janeiru, a získává díky němu přístup do tajné organizace...
Thriller režiséra Alfreda Hitchcocka zaujme působivým a vynalézavým zpracováním, skvělým scénářem a úžasným vedením kamery (Ted Tetzlaff). Vynikající jsou i herecké výkony Ingrid Bergmanové (Alicia), Caryho Granta (Devlin) a Clauda Rainse (Alexander Sebastian).
Film byl dříve uveden pod názvem Pověstný muž. Nepřesný překlad u nás před lety zavedli filmoví historici Jaroslav Brož a Myrtil Frída ve své knize 666 profilů zahraničních režisérů (A-Z). Ten byl pak postupně přejímán dalšími publicisty a historiky. Česká televize se rozhodla nyní snímek uvést pod názvem, který přesněji odpovídá ději příběhu. (Česká televize)

IQ Tiqe

FIlm by si zasloužil asi víc než 3*, ale nehodnotím přece podle zásluh, ale podle toho, jak e mi líbil. A ač nebyl špatný, byl na mě celkem pomalý a možná trochu vážný, nějaké odlehčení by neškodilo. Podotýkám, že to je jeden z mých prvních film-noir. # [viděno: TV, 2.0] # příběh 7 | hudba 6 | humor 0 | akce 0 | napětí 2 | pustil bych si znovu 5 ()

Webb

Banální příběh s obyčejným nepropracovaným scénářem, který nezachrání ani výborné herecké obsazení a já se u tohoto bezvětrného tempa prostě nudil. Hitchcock umí vybudovat atmosféru a držet diváka v napětí, tady to ale vůbec neplatí. Jako by byl jen režijním sekundantem méně schopného režiséra. Slabota a zklamání. [5,5/10] (RKO, Vanguard) (Čb. /// Produkce: Alfred Hitchcock /// Scénář: Ben Hecht /// Kamera: Ted Tetzlaff /// Hudba: Roy Webb /// Nominace na Oscara: Ben Hecht (scénář), Claude Rains (herec ve vedlejší roli)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE] ()

lesumir

Notorious má perfektní námět, skvělé obsazení, kdy Grant je fakt frajer a Bergmanka kočka, ale případalo mi to jako by se příběh odehrával někde v Himalájích a divák to pozoroval na dně Bajkalu. Velké zklamání a první Noirko, u kterého jsem se doopravdy nudil. Scénář se vůbec nehodil, spousta plochých míst a nechápavých obratů. "Pan Sebastian je romanticky založený, určitě bude chtít dlouhé líbanky. To je pro nás velký problém..." Takže něco o jeho propracování není na místě. Vůbec to nebylo napínavé, poslední scéna ze schodištěm mě nechala chladným a bylo mi jedno jak to dopadne. A tohle se by se Hitchovi stávat nemělo. Čekal jsem špionážní pecku, dostal jsem příběh z červené knihovny. ()

poz3n

Napodruhé absolutní nadšení. Notorious je takový jeden velký "Hitchcock touch", který vyjma všech těch geniálních režijních momentů a legendárního MacGuffina, nabízí i nezvykle vrstevnatý ponor do emocí obou hlavních postav. U podobných filmů se mi málokdy stane, abych se s postavami natolik ztotožnil, že se o jejich osud opravdu bojím. Film má navíc svižné tempo, poměrně krátkou stopáž, takže absolutně nenudí. Cinefilní masterpiece a snad i možná TOP 5 Hitch (a když ne, tak TOP 10 zcela jistě). 9/10 ()

belldandy

Špionážní film o napravené bad girl, zlých fašistech a o, jak už to ve špionážních filmech chodí, plánech v plánech jiných plánů. Ta hodná Ingrid Bergmanová tu hraje femme fatal. Ona ovšem prostě neumí být potvora a tak jí tu roli opravdu těžko uvěříte. Nejlepší Hitchcockův film to pro mě sice není (vede Psycho, Okno do dvora, Vertigo i třeba taková Marnie), ale přesto je to pořád kvalitní hitchcockovská podívaná a to znamená skutečně hodně ... Ty čtyři hvězdičky platí jen v rámci Hitchcockova díla, jiný režisér by za takové dílo mohl klidně dostat všech pět. (Pokud náhodou zrovna nemáte co dělat, tady nebízím jednu svou starou glosu, která se tohoto filmu dotýká.) ()

• Alfred Hitchcock a Ben Hecht se radil s nositelem Nobelovy ceny Dr. Robertem Millikanem jak udělat atomovou bombu. On však odmítal odpoveď, nicméně oba utvrdil, že hlavní přísada, tedy uran, se může hodit do lahve s vínem. (Kulmon)
  • Režisér Alfred Hitchcock sa dostal na zoznam sledovaných osôb CIA po tom, čo vo filme využil ako jeden z hlavných elementov príbehu použitie uránu. (srbak)
  • Producent David O. Selznick prodal práva na film Pověstný muž studiu RKO Pictures, aby zalepil část rozpočtu předraženého snímku Souboj na slunci (1946). RKO Pictures koupilo práva za 800 tisíc dolarů navíc s 50% podílem ze zisku. (Trainspotter)