V polovině 90. let minulého století nepřipomínal Dublin obyčejné město, ale spíše válečnou zónu, ve které svádělo několik mocných drogových kartelů krvavé boje o nadvládu nad trhem s narkotiky. Jejich největším a nejnebezpečnějším nepřítelem však nebyla policie, ale odvážná novinářka Veronica Guerin (Cate Blanchett), která na stránkách novin detailně odhalovala pozadí drogových praktik. Díky svému nezměrnému úsilí o rozkrytí zločinecké sítě se pro obyvatele Irska stala národní hrdinkou. Tento silný a emocionální snímek, který je založen na skutečné události, nabízí jedinečný pohled do pozadí jednoho z důležitých aspektů irského konfliktu a zároveň je portrétem žurnalistky, která hledání pravdy obětovala vše. (oficiálny text distribútora)

Isherwood

Velkolepý producent, velkolepých snímků, které oplývají velkolepými rozpočty, Jerry Bruckheimer, se pustil do vod civilního snímku. Ať už byl ale život Veronicy Guerin, jejíž jméno mi nic neříká, jakýkoliv, tak rozhodně se v něm odehrálo více zajímavých událostí, než kolik nám jich páni tvůrci představili. Režiséru Joelu Schumacherovi pak tedy nelze vytýkat, že alespoň minimální stopáže dosahuje pomocí zbytečných (scéna s irským pobudou Colina Farrella), samoúčelných (na city útočící procházka mezi fetujícími dětmi) a zbytečně natahovaných (celý konec je podán zpomaleně) scén. Schumacher filmu nevědomky navíc podkopne nohy hned na začátku, kam umístil konec, který měl být o minimálně pět vteřin delší. Utahaným dojmem pak působí herecký výkon Cate Blanchett v hlavní roli, který navíc stahuje míru jakékoliv záživnosti téměř na nulu. Jako dokument dostačující, ale jako filmové drama o lidském odhodlání podprůměr. PS: Další úchvatná hudební kompozice Harryho Gregsona-Williamse. ()

castor

Investigativních novinářů už tady pár bylo, s mnohými to nedopadlo nejlíp. Spjatých s ženskými jmény moc není. Populární Veronica Guerin, která se věnovala irskému drogovému podsvětí, doplatila za svou zvídavost životem. Stačil (samoúčelný) pohled na drogové inferno, ve kterém si i ti nejmenší hrají s jehlami, a ucítila velkou příležitost. Tvrdohlavě si jde za svým, odmítá prosby okolí, nevystraší (samozřejmě, že jo, ale jen na čas) ji ani rozbitá ústa a kulka ve stehně. Škoda, že se také samotní tvůrci víc nesnažili. Výsledek je místy nechtěně komický, jindy hloupý i nudný. Je to typický souboj dobra a zla, kdy naše hrdinka sice jezdí v autě jako prase, ale jinak přesně pojmenovává ta bezcitná hovada, která dostávají drogy i mezi děti školou povinné. Všichni okolo Veronicy jsou hodní a starostliví, naprosto oddaní a chápající (dokud to nezačne vřít) a nikdo moc neřeší, že naše novinářka je vlastně egoistická kráva. Scénář je plný klišé, místy je nesmírně plochý a vůbec z něj nesálá napětí nebo živočišnost, se kterou naše hrdinka odhodlaně odhaluje pravdu. Joel Schumacher vždy rád skákal mezi velkými projekty a těmi menšími, tady podléhá látce i všem neduhům, které přináší. Je prostě moc hollywoodský a celý ten špinavý obchod v pozadí prostě obavy nepřináší. Že je tohle humanistické poselství snesitelné, je tak zásluhou hlavně herců. Všem pochopitelně vévodí Cate Blanchett, která je velmi přesvědčivá a i přes její vypočítavost jí vlastně fandíme. Prostě skutečný život po hollywoodsku (s Jerry Bruckheimerem v zádech). ()

Ridick

vynikajuci film reflektujici na riziko bytia zabrdajucim novinarom. jednoznacne vyhrava forma nad obsahom, lebo pri vsetkej ucte k schumacherovi, on nie je vyzrety na ine zanre ako je thriller. to vsak neznamena, ze tento snimok je zly, prave naopak sceny plne napatia podmazane krasnou irskou hudbou a spievankami vo vas vycibria pocit blaha, a ked k tomu priratate vykon cate blanchett par excellence vyjde vam z toho pozohorudny filmovy zazitok. ()

kleopatra

Neznám skutečný osud Veronici Guerin, ale pokud by byl fragment jejího života, kdy se soustředila na problém okolo drog, takový, jak to vidíme v tomto filmu, tak nechápu, jak mohlo mít její snažení nakonec takový efekt. Křehká plavovláska si špacíruje po dublinských slumech plných malých dětí se stříkačkou v ruce a "vyšetřuje", policie tam téměř neexistuje a když, tak nemá páky, takže Veronica přes "svůj zdroj" prachjednoduchým položením prosté otázky, dostává odpověď, vyrazí si za drogovým bossem a řekne:"když mi dáte jména lidí, kteří pro vás prodávají, tak na vás budu v novinách hodná", pak vyrazí k jinému a díví se, že dostane na kokos. Její domácnost připomíná domácnost Erin Brockovich - manžel je máma táta a má pochopení. Takže proč 3*? Za Cate Blanchett, ponurou a působivou irskou atmosféru a minutu s Colinem Farrellem. ()

starbrejkr

O Veronice Guerin jsem poprvé četl v knize Vraždy slavných a už tehdy mě její osud hodně zaujal. Filmové podobě v Schumacherově provedení jsem se tak rozhodně nemohl vyhnout. Jelikož její příběh znám, můžu jen pochválit filmaře za naprosto precizní filmové zpodobnění bez minima odlišností (snad jen že skutečná Veronica byla střelena do kolene, ne do stehna). Její příběh je klasický boj proti větrným mlýnům s tragickým koncem, který má ale nakonec smysl. Kdyby byl snímek smyšlený, nebyl by nijak netradiční a určitě bych nehodnotil tak vysoko, ale s tímhle vědomím nemůžu jinak...je to důkaz, že i skutečný život píše často příběhy jak z filmů. Cate Blanchett je vynikající herečka (určitě jedna z nejlepších ze své generace) a tady hraje zase úplně jinou postavu (úžasné na ní je, že nemá žádný vyhraněný typ) a opět to zvládá excelentně, prostě jí to musím věřit. Co se týče mého osobního názoru, je samotná postava Veronicy Guerin problematická. Jako člověk založený hlavně rodinně bylo pro mě její jednání po všech výstrahách strašně nezodpovědné a kruté ke svým blízkým....Člověk, který jde po něčem takovém by prostě neměl mít rodinu, a proto je to s mým obdivem ke skutené Veronice Guerin problematické....Jednoznačně je to ale pozoruhodná postava a myslím si, že kdyby většina hodnotitelů znala její příběh, musela by hodnotit výš. Se současným hodnocením je to jednoznačně jeden z nejpodhodnocenějším snímků, jaké tu jsou.... ()