Bestie

• USA The Beast (viac)

Rota Ruských T-55 zrovná afgánsku dedinu zo zemou, práve keď sú všetci mudžahídski bojovníci mimo dediny a rusi nemajú v ceste väčší odpor. Po príchode bojovníkov do dediny na čele s predstaviteľom Sandokana (Kabir Bedi) sa rozhodnú tanky prenasledovať. Pre ich veľké potešenie posledný z tankov, tank veliteľa roty odbočí nesprávnym smerom. Mudžahídi posilnený vierou v zničenie tanku ruským RPG sú mu neustále v pätách. (andykovac)

Rapikk

Absolutně jednoduchý příběh o jednom ztraceném sovětském tanku, který je pronásledován skupinkou Talibanců. Jelikož jde o americký film o sovětské okupaci Afghánistánu, očekával jsem silnou proti-ruskou propagandu. Ta se tam sice objevila, ale kupodivu pouze krátce na konci filmu: "Chtěl jsem být dobrým vojákem. Ale nemůžu být dobrým vojákem, pokud jsem ve špatné válce. Vždyť my se zde teď chováme jako fašisti." Celý film se zaměřuje zejména na psychologickou reakci postav na prostředí nehostinného Afghánistánu a na minimalistické detaily války, ať již šlo o scénu s otrávenou studní nebo se zvířaty na radaru. Afghánistán je skutečně divným, trpkým a krutým místem na světě, a přesně tak to Beast of War podává. Bez cenzury a s hrůzostrašnou upřímností. ()

fefee

Veľmi zaujímavý vojnový film, miestami až presvedčivo pôsobiaci avšak v zápätí spadá stále a znova do akéhosi tv klišé žánru. Nízkorozpočet tu smrdí na sto honov, a monotónny dej celého filmu s nevýraznými hercami a štipkou naivity nebolo úplne to pravé. Pozornosť si ale rozhodne zaslúži, už aj z dôvodu natočenia snímku tak trocha z druhej strany vojny. ("Proafgánsky" vojnový film som veru ešte nevidel). ()

noriaki

V dobách kdy měli Američané mudžáhedíny ještě rádi o nich natočili válečné drama The Beast of War. Psal se rok 1988, Sovětská okupace Afgánistánu se dávno proměnila v nekonečnou gerilovou válku a USA toho pochopitelně využili k získání morální převahy. Proto jsem čekal patosem přetékající propagandu o hrdinných Afgáncích a prohnilých Sovětech, ale dostal jsem překvapivě slušný film, který si až na pár zaškobrtnutí a lehce moralizující dialog na konci zachovává nadhled a kritický odstup. Obě strany mají své dobré i špatné momenty, Rusové pochopitelně spíš inklinují k temné straně, ale i tak se alespoň s částí z nich dá sympatizovat. Nečekejte žádné epické bojové scény, či dechberoucí herecké výkony, snímek stojí na atmosféře beznaděje a na maximální přirozenosti postav i akce. Jedinou velkou výtku směřuji na nepřítomnost ruštiny. Chápu že v osmdesátkách se to nenosilo, ale dnes už je "dabing" cizích vojáků obrovský handicap. ()

Daddko odpad!

Typická Hollywoodská CYPOVINA. V obsahu " Rota" ruských T-55, nech počítam ako počítam boli to 3 tanky čo je čata. T-55 majú hladkú hlaveň spevnenú na konci, spevnenú v strede majú T-72. Z tanku vyskakujú 5 vojaci, to je počet osádky v T-34 známy zo 4 tankisti a pes. Ktosi v komentári píše že sa jedná o tank TO-55. Asi na základe toho, že naháňaný tank chrlí planeň v 360° otáčke. Ale potom by musel mať vedľa hlavne zabudovaný plamenomet ATO-200 ktorý v celom filme nevidno.. Nechápem prečo tam nie sú T-72 zavedené v ruskej armáde od 1973. Dej filmu: starý bojovák -veliteľ sa po úspešnej akcii rozhodne zajazdiť si rely Afganistan, v ktorom prevláda rovina ako v Maďarsku. Prenasleduje ho skupina dušmanov čo by netrafila slona ani z 2 krokov a horda vrieskajúcich brušných tanečníc. Tank sa nedarí zlikvidovať, nakoniec ho zničia dámy odstrelom balvanov (na chrbtoch pri naháňačke nič nemajú). DOPORUČUJEM ZNALCOM MILITARY ktorí sa majú chuť pobaviť. Inak nepozerať. ()

Enšpígl

Já osobně mám trošku se sovětskejma tankistama v Afgánu problém. Buď mě a nebo scénaristovi něco uniklo, protože jsem nechopil, proč rusáčkové nenavázali radiové spojení buď se zbylou tankovou kolonou a nebo nepožádali základnu o leteckou podporu, když viděli, že za nima peláší grupička vousatejch. A i kdyby, několikrát viděli, že vousatý jsou řádově v jednotkách, to by fakt byl pro vycvičený vojáky s takovou střeleckou převahou takovej problém je sejmout ? Je patrný, že film dělali amíci, takže z rusáků udělali jen utíkající vojensky nemyslící maso, je to trapný, ale už jsem si zvyk, že pro amíků existuje jen jediná armáda, která ovládá strategickou obranu a to ta jejich. I přes poměrně velkou kritiku však hodnotím Bestii docela kladně neboť jasně ukazuje, že na všech válčících stranách existujou ti dobří a ti špatní. Samozřejmě čím víc se stává situace sovětů složitá a čím víc se začíná velitel tanku projevovat jako ultrakretén, tím víc se film odklání od válčení a přiklání k psychičnu, což bylo jen a jen dobře. ()

• Slová, ktoré vyslovujú povstalci, Badal a Nanawatai znamenajú pomsta a zľutovanie. (beso74)
  • Tanky T-55 vo filme boli izraelskej modifikácie, ktoré Izrael ukoristil počas rôznych vojen v minulosti iným arabským armádam. Tie dokonca neskôr zažili aj skutočné boje v rukách Izraelu, najmä počas Jomkipurskej vojny v roku 1973. (Real Tom Hardy)
  • Ve scéna po průjezdu průsmykem, kdy posádka T-55 hledá svou pozici na mapě, má tank 351 na čelním pancíři návarek s šestimístným číslem 130545. O 5 minut později ve scéně u otrávené studny má tank hrající T-55 č. 351 na čelním pancíři přivařeně číslo 180300. Tento druhý tank s tímto číslem odehraje zbytek příběhu. (mikulin)