14+

(festivalový názov)

Na internetu Alexova myš pomalu sklouzne k obrázkům Viky. Nemůže ji dostat z hlavy od chvíle, kdy ji poprvé spatřil s jejími kamarády. Našel si její profil na internetu, a tak má o ní už dost informací. Viky o jeho „slídění" nemá ani tušení. Její škola i bydliště jsou totiž pro Alexe nepřátelským územím, a Viky je tak zcela mimo jeho „rajón". Alex nicméně proklouzne na diskotéku u ní ve škole a sebere odvahu, aby ji požádal o tanec. Ostatní chlapci, naštvaní na vetřelce Alexe, mu nic nedarují a dají mu pořádnou nakládačku. Všechno zlé je však k něčemu dobré, a tak se stane, že Viky a Alex stejně navážou kontakt a chlapcovy city jsou opětovány. Na tajném rande se ti dva, i když poněkud zdráhavě, sblíží. Každé jejich gesto, věta i dotyk jsou pro ně novou zkušeností. Bojí se, že něco pokazí, i když všechno, co dělají, dělají správně. (Zlín Film Festival)

hygienik

14+ (príbeh prvej lásky) je postkomunistická verzia Rómea a Júlie, ktorých pre účely tejto ruskej lyriky nahrádzajú Ľoša a Vika. Depka sála zo sídliska, ale láska tomu dodáva iskry pozitivity. Dej je zdĺhavý a koniec ani zďaleka nie je taký zaujímavý ako u Shakespeara. Takže o nič neprídete, keď si 14+ nepozriete. ()

Vančura

Velmi příjemný filmový objev. Zpočátku mi to trochu připomínalo jiný ruský film Všichni umřou, jen já ne, který jsem před lety viděl ve Varech. Vzato kolem a kolem, příběh o tom, jak kluk potkal holku, je samozřejmě sám o sobě zoufale banální (já osobně ho však shledávám až archetypálně čistý). Zde je však ozvláštněn zasazením do současného Ruska a především tím, že v něm významnou úlohu představují moderní fenomény mobilních telefonů a sociálních sítí. Alex si o své vyhlédnuté krasotince - která internet hojně zásobuje (svému nízkému věku navzdory) fotkami ve spodním prádle, jak dnes duch doby po mladých dívkách ostatně vyžaduje - zjistí vše předem stalkováním jejího profilu, což by ještě tak 10 let před vznikem filmu nebylo možné. Film tak ukazuje, jak se naše současnost v mnohém proměnila, jiné věci však zůstávají stále stejné. Od chvíle, kdy si Alex pozve Viku k sobě domů, aby se poprvé intimně sblížili, už je zcela jedno, v jakém roce se děj odehrává, neboť vše zde jede v odvěkých, důvěrně známých kolejích. Mimochodem hodně mě bavilo, jak kamera v průběhu filmu občas simuluje Alexův zkoumavý pohled, který kupříkladu skončí v jednom dechberoucím záběru v dívčině výstřihu, aby se tam na nekonečně dlouhé vteřiny zastavil a popásl na jejích mladistvých kozinkách. Film mě v tomto ohledu vrátil o mnoho let nazpět a připomněl, jak je to všechno hezké, první láska, první pusa a všechno to, co k tomu patří. Svým způsobem mi ten film byl sympatický i tím, že na mě místy působil poněkud amatérsky, ale v dobrém slova smyslu - jako by to prostě natočil velký srdcař, který si chtěl tím filmem udělat radost, a dal tam všechno, co mu tam dávalo smysl, jako např. hromadu skvělých písniček - soundtrack tohoto filmu je jedna velká pecka. Celkově za mě velké nadšení a svým způsobem částečně i okouzlení z půvabů Uljany Vaskovič - ta maličká je zde trochu neohrabaná, leč nesmírně okouzlující, a už jen kvůli ní stojí film za vidění. ()

Dzeyna

To je rozkošný. Puberťácká první láska v přímém přenosu. První pusa, první sex. Skoro nostalgické řekla bych. Asi jsem už fakt stará. ()

TonyHawk94

Námet Rómea a Júlie po toľkých rokoc sa dá stále originálne natočiť. Skvelý letný (festivalový) počin s brutálnym dôrazom na detaily (dlhé zábery) a zvuky, ktoré dotvárajú genialitu tohto filmu. Dlhé zábery, a povzdychy a chvenie sa hlavných hrdinov dotvárajú reálnu atmosféru prvej lásky s vybláznením sa, doprevádzaním, a najmä - prvým bozkom (táto časť bola azda najgeniálnejšia v celom filme a zachytila situáciu tak skutočne, ako sa len dalo). Creep od Radiohead-u a najmä nádherné veľké modré oči Uljany Vaskovič na feel-good pocite filmu len pridávajú. Za mňa 4*. ()

Aljak

Nebolo to zlé, ale zas ani nijako obzvlášť vynikajúce. Taký obstojný priemer, ktorý mapuje prvý stret s Láskou so všetkým, čo k tomu patrí - od hanblivosti cez ostych až po neobratnosť. Atmosféru tomu dodávajú temné ruské sídliská plné ošarpaných panelákov. Čo sa týka príbehu, tak to malo taký príjemný feeling a musím uznať, že aj postavy boli vcelku sympatické (samozrejme až na partu tupých hooligans). Čo sa mi však páčilo zo všetkého najviac, malo to v sebe veľký kus bežnej reality, a také veci vždy dokážem oceniť :) A aby som nezabudol, tak hudba, ktorá to celé doprevádzala bola fakt že dobrá! ()