The Monster

• Austrália The Monster

Kathy (Zoe Kazan) je mladá žena, ktorá spolu s dcérou Lizzy po zrážke s divokou zverou havaruje. Byť zaseknutý vo vlastnom aute uprostred hlbokých hôr nie je žiadnou výhrou. Obzvlášť, keď sa v blízkosti pohybuje "tvor", pre ktorého je akákoľvek bytosť iba obyčajnou korisťou. Už tak dosť komplikovaný vzťah medzi matkou a dcérou podstúpi skúšku ich vzájomnej náklonnosti, ktorá preukáže až neočakávane silné rodičovské puto, o ktorom ani jedna z nich netušila.
(*CARNIFEX*)

Frajer42 odpad!

Spoilery! Blbost jsme se spolusledovatelkou čekali, tento snímek však překonal všechny moje negativní předsudky. Celkem mě překvapuje, že se najdou uživatelé, které v tomto snímku našli zalíbení. V úvodních vteřinách divák sleduje rozpolcenou rodinu a panující nevraživost mezi matkou a dcerou. Copak bude asi následovat. Krizová situace a obrovské skamarádění a zapomenutí na dávné neshody. Usmíření přišlo dříve než jsem očekával. Kamarádkami se stali po první nehodě. Už jsem se tak těšil pouze na The Monster. Do momentu, než jsem jej uviděl. Katastrofa! Strach byla poslední emoce, kterou tahle příšerka mohla vyvolat. Příšerka nebyla ovšem nejošklivější. Bryan Bertino bořil hororové stereotypy a obsadil do hlavní role neskutečně ohavnou Zoe Kazan. Snímek ještě více dokurvil častým výskytem absolutně debilních a nezajímavých flashbacků, kterým se maximálně dařilo pohřbít jakýkoli počáteční náznak atmosféry filmu. Závěr se zneškodněním monstra pomocí zapalovače a spreju byl vrcholem veškeré trapnosti. Alespoň, že měla máma smrt rovnou s kremací. Jeden z nejhorších pokusů o horor, jaký jsem za poslední dobu viděl. Bryan Bertino by se měl na filmařinu vysrat. ()

misterz

Musím uznať, svoju atmosféru to malo. Opustená cesta, všade samý les, v lese striehne bubák a v aute sú dve vystrašené babenky... no čo už si viac v horore, ktorý ťaží predovšetkým z napätia a atmosféry, želať? Len škoda, že výbornú atmosféru sústavne narúšali flashbacky do minulosti oboch hrdiniek, o tom, ako si navzájom nerozumeli. To sa sem nehodilo a len to narúšalo budovanie atmosféry. Väčšinou keď začínala hustnúť prišiel nejaký takýto výlet mimo realitu, čo zbytočne dávalo priestor na vydýchnutie. Samotný bubák mohol byť tiež lepšie urobený, ale zase nebola to ani žiadna katastrofa, minimálne zvuky, ktoré sa šírili okolo neho boli fajn. Priemer. 60/100 ()

corpsy

Rámcový príbeh o vzťahu matky a dcéry je zaujímavejší, ako ,,vedľajšia,, línia boja s titulným bubákom. A keďže sa prelínanie minulosti so súčasnosťou aj napriek primeranej minutáži vôbec nevlečie a navzájom skvelo dopĺňa, s kľudným svedomím to označím za jeden z najlepších ,,dramatických,, hororov desaťročia. Mínusy vidím jedine vo výzore a trikovom spracovaní Monštra a v závere, kde sa s malej, ufňukanej a vystresovanej dievčinky stane Ellen Ripleyová. ()

pornogrind

Za tip na tenhle film vděčím uživateli Daiker za což mu tímto děkuju. Že nepůjde o film, kterej bude disponovat vysokým bodycountem a gore je jasný už podle obsahu. Lesy, déšť, tma a nestvůra. Tohle je spíš o hereckých výkonech dvou hlavních představitelek, napětí a atmosféře. Trochu rušivým elementem pro mě byly ty flashbacky do minulosti. Myslím si, že vše se dalo stihnout v úvodní půlhodince. Co se týče samotnýho monstra asi až tak originální není ale určitě neurazí. The Monster hodnotím slušnými 3hvězdami. ()

Quint

Trailer navnadí na typickou lekací žánrovku, ale skutečnost je jiná. V monster hororech obvykle bývají v centru dění jejich monstra, zatímco okolní postavy a vztahy mezi nimi tvoří jen bezbarvou omáčku. Tady naopak v popředí stojí dramatický vztah mezi uvěřitelně vykreslenými a přesvědčivě zahranými postavami a hororová linka se odehrává jen na pozadí. Monstrum (čistě anonymní – nevíme, co je zač a odkud se vzalo) pouze reflektuje znepokojivý vztah matky alkoholičky s její rozbouřenou dospívající dcerou a slouží čistě jako katalyzátor k tomu, aby si obě postavy uvědomily, jak se k sobě chovají. A zatímco vztahový vývoj hlavních postav funguje na jedničku, tak jejich reakce na okolní dění šustí papírem, až běda. Monstrum, které lze zahnat pouhou baterkou, se snaží odlákat zbytečně komplikovaným způsobem jen proto, aby prošly kýženým emočním vývojem. Hororová linka tak sama o sobě nepůsobí moc přesvědčivě, chybí jí nápad, větší napětí a logika. Přesto si po celou dobu drží slušnou atmosféru. Staromódní hororové fandy navíc potěší comeback „chlápka v gumovém kostýmu“ (rozuměj žádné CGI), což místy filmu přidává na autenticitě. Ale jen tehdy, kdy je monstrum vidět pouze v náznacích. Když pak vyleze víc na světlo, tak je znatelně gumové. A vypadá dost oldschoolově (trochu jak ten rohatý pes, do kterého se přemění Sigourney Weaver v Krotitelích duchů). ()

• Film bol prvotne pomenovaný ako "There Are Monsters". (R...)