Dokumentární film Karel Zeman - filmový dobrodruh je životopisným filmem, který se ohlíží za životem, dílem a významem klasika světového filmu. Zároveň odhaluje inspirativní zdroje jeho tvorby, ohlas ve světě a nahlédne do kuchyně průkopníka filmových triků. Pokud spočteme ceny z festivalů, divácký ohlas v zahraniční distribuci i množství publikací a počet filmových tvůrců, kteří Karla Zemana uvádějí jako inspirační zdroj, dojdeme k závěru, že Karel Zeman je jedním z nejúspěšnějších a nejvíce ceněných českých filmařů ve světě. Karel Zeman byl ve svém oboru naprostým solitérem, stvořil si vlastní svět vycházející čistě ze své imaginace. Všechno se naučil sám, neprošel filmovou školou, není lehce zařaditelný do jakési vlny, období nebo směru. Pro svou vnitřní poezii a upřímnost však jeho filmy nestárnou. Nesmírně pracovitý, vynalézavý a perfekcionistický, stále si však uchovávající dětský pohled na svět. Svět plný tajemství a dobrodružství. (oficiálny text distribútora)

Una111

Zpracování bylo tak trochu rozkouskované, proto nedávám plných 5*, ale stejně jako mladí nahlédli do kuchyně Karla Zemana tím, že vyzkoušeli jeho postupy a zažili radost z výsledků své snahy, tak i mně velmi pomohlo, že jsem se seznámila s tím, jak Karel Zeman tvořil své filmy, jak přepečlivě si připravoval každičký jednotlivý trik ve svých filmech, jak precizně pracoval a jaký smysl pro detail měl. Řekla bych, že měl "filmové oči", vždyť používá čistě filmové prostředky a s jakou bravurou! Tento skromný člověk byl skutečně Pan Režisér! ()

Radek99

Karel Zeman byl filmový génius, o tom netřeba debatovat, z tohoto hlediska je jasné, že se prakticky nedá o tvůrci jeho formátu natočit nezajímavý dokument...tady ovšem tvůrci přicházejí s několika opravdu skvělými nápady - jednak o Zemanově tvorbě nechávají před svou kamerou mluvit přední světové režisérské hvězdy, které se Zemanem spojuje podobná úroveň imaginace i velmi výrazná použitá tvůrčí manýra (Gilliam, Burton...), druhak pak tleskám za nápad znovu rekonstruovat scény ze Zemanových filmů, především pak scénu z Cesty do pravěku a ukázat tak současnému divákovi, jak ji tehdy Karel Zeman natáčel...a dětští herci po 50 letech tomu nápadu dávají velmi lidský rozměr... ()

Chrysopras

Karel Zeman je jistě tvůrcem, který si dokument zaslouží. A nejspíš i mnohem víc. Jeho umění totiž skutečně převyšuje o třídu jeho současníky. Uspěl na poli z nejtěžších, totiž filmech pro děti. A není to jen atribut klukovského dobrodružství, ale i skvosty jako Krabat ( vlastně trochu protiúkol ) nebo JaM s jejich zvláštní atmosférou, která se nesmazatelně otiskla do mé dětské duše. A nebledne nijak výrazně ani po x letech. Snad mi chybělo víc informací z mistrova osobního života a jeho vlastních archivních promluv ( ovšem nevím jestli jsou k dispozici ). Zaujal mě detail, že si rozkresloval scénáře a nemohl jsem si je vzpomenout na F.Vláčila... Snad to není poslední dokument o KZ a vytěží se ještě víc, dokud žijí ještě pamětníci! P.S. Doufám, že vznikne i pořádný dokument o mistru jiného řemesla, který je také zmíněn. Filmová hudba Zdeňka Lišky, toť pokroutka pro nejedno ucho filmového labužníka! ()

darkrobyk

Dokument mi přišel poněkud roztříštěný a vadili mi lidi, co neumí mluvit na kameru (třeba dcera pana Zemana nejen). Na druhou stranu jsem si ho užíval s každou ukázkou mně milých filmů a chválou zahraničních režisérů. Je to pocta jednomu z největších filmařů, který měl štěstí v neštěstí (tedy v blbé době). I tak si myslím, že komunisti mu spoustu krásných filmů zhatili (po roce 1970) - ovšem vznikly jiné nádherné snímky Čarodějův učeň a Pohádka o Honzíkovi a Mařence. Pan Režisér! ()

Radko

Len ten, kto má celoživotný dar detskej hravosti a zvedavosti dýchajúcej prísľubom záhadného dobrodružstva štekliaceho kdesi vo vnútornostiach dokáže vytvárať diela alebo udalosti, ktoré sú cítiť presne týmito záležitosťami. A ktoré sú fantasticky úspešné a natrvalo zapísané v hlavách a mysliach ich obdivovateľov. Pretože sa na nič nehrajú. Pretože sú len vygenerovaním snov a túžob ich tvorcov. Dokument to vystihol. Popri podarenom ukázaní života a diela pána Karla Zemana ukázal aj ďalších takýchto večných šarvancov, šracov či predpubertiakov - Tima Burtona a Terryho Gilliama. ()

• Nejlepší poklonu skládá Zemanovi další režisér Terry Gilliam: „Budu se muset na jeho filmy podívat znovu, abych zjistil, co všechno jsem od něj vlastně ukradl. Mám pocit, že od něj čerpám neustále." (polson)
  • "Na počátku celého projektu byla spolupráce České televize při vzniku Muzea Karla Zemana v Praze, která se rozvinula v mezinárodní projekt, " vzpomíná dramaturg České televize Martin Polák a upřesňuje: „Zkoumali jsme filmové archívy a získali několik hodin ojedinělého filmového materiálu, jehož ukázky dávají divákovi možnost nahlédnout do zákulisí Zemanovy tvorby." (polson)

14. ročník Duhové kuličky ocenil Gangster Ku

14. ročník Duhové kuličky ocenil Gangster Ku

02.06.2016

Ve dnech 30. a 31. května, obohatila program Zlín Film Festivalu 14. ročník konference o filmovém marketingu Duhová kulička. V rámci konference byla také oceněna nejlepší marketingová kampaň k filmu… (viac)