Montse navonok pôsobí ako skromná, tichá žena v domácnosti, ktorá sa vo svojom príbytku venuje šitiu dámskych šiat na zákazku. Po smrti matky, ktorá umrela pri pôrode, sa s ňou osud nejedenkrát nemilo zahral. Okrem toho, že trpí závažnou fóbiou, kvôli ktorej nikdy neopúšťa priestory bytu, celú svoju mladosť obetovala výchove mladšej sestry El Niňi. Napriek tomu, že sú jej spôsoby prísne, obe sestry spolu vychádzajú pomerne dobre. Teda až do okamihu, kedy sa predo dvermi neobjaví elegantný muž v núdzi, ktorý sa pre Montse nečakane stáva osobnou prioritou. (*CARNIFEX*)

darkrobyk

Zpočátku tuctové psychologické drama se pozvolna promění ve variaci na Misery nechce zemřít. Současný španělský film je pro mne vždy velmi nevyzpytatelný - buď směřuje k odpadu, nebo mě mile překvapí. Soužití dvou dospělých sester (mladší právě slaví 18.narozeniny) bez rodičů není jednoduché, zvláště když divák postupně zjišťuje, jaké noční můry z dětství ta starší v sobě ukrývá. Pro neznalého je škoda cokoliv prozrazovat, snad jen že na krev dojde. A osobně si myslím, že tvůrci šli na hranici a nenechali se strhnout do zbytečného masomlejnu, který by filmu spíše uškodil. ()

SOLOM.

Španělská tvorba patří dlouhodobě mezi moje oblíbené, takže jsem se po zhlédnutí traileru na tento kousek docela těšil. Montse je sama o sobě dosti komplikovanou postavou, nicméně velmi dobře zahranou a vy vlastně ani nevíte, jestli jí máte litovat, nebo nenávidět. Její postupná proměna ze zatrpklé ženy s narušenou psychikou v běsnící psychopatku a vražedkyni, byla doslova excelentní. Macarena Gómez se své role zhostila opravdu na výbornou a místy mi z ní skoro až běhal mráz po zádech. Tahle herečka sice vzhledově rozhodně nepatří mezi kdovíjak velké krasavice, ale herecký talent má opravdu od „pánaboha“. Rozhodně si mou pozornost získala mnohem více, než její filmová sestra – taková šedá myška na scéně. Tvůrcům se podařilo navodit opravdu nepříjemnou atmosféru, která po poněkud nudnější cca první půlhodině začne nabírat na obrátkách a vyvrcholí v jednu velkou osobní tragédii. Slza mi sice neukápla, ale nemůžu říct, že bych odcházel se zrovna dobrými pocity (tím myslím hlavně fakt, že i po emoční stránce nakonec tak nějak naleznete trochu cestu k pochopení a soucitu s tímhle bláznem – zvláště po odhalení celé pravdy). Ruku k dílu přiložit velkou měrou i další skvělý herec Luis Tosar v roli otce, který rovněž předvedl slušný výkon, přestože tu zas až tolik prostoru nedostal. No a pak samozřejmě vaší pozornosti nesmí uniknout ani finální půlhodina, která je nejen pěkně krvavá, ale i atmosféra dostává pořádné grády. Jen je velká škoda, že se hodně důležitých momentů odehraje mimo záběr kamer. Musarañas vidím jako lepší průměrnou záležitost, která si dozajista zaslouží vaší pozornost. Zpočátku však musíte mít velkou trpělivost, za kterou budete následně odměněni. Za výkon Macareny Gómez dám ještě o deset procent navíc, než jsem měl původně v plánu. Protože její výkon byl opravdu pozoruhodný. 70% ()

eLeR

53 minút som bola presvedčená, že dám filmu 3 hviezdy aj napriek famóznemu výkonu Macareny Gómez, na ktorú sa výborne pozeralo. A potom to začalo ... nestačila som sa čudovať, aká skvelá krajčírka je Montse a aké má výborné nápady. Atmosféra a herecké výkony naozaj slušné a príbeh zaujímavý o to viac, že sa to odohrávalo v jednom byte. ()

misterz

Španieli sa opäť raz predviedli a prišli s vynikajúcim hororovým thrillerom. Dve ženy zavreté v jednom byte, z ktorých jedna vôbec nevychádza von a k tomu jedno desivé rodinné tajomstvo.... Len škoda, že pointu úplne zbytočne a neuvážene prezradili autori už hneď na začiatku, celkový dojem tak mohol byť ešte lepší, žiadne mystérium ani dráždivé otázky ohľadom záhady sa teda nekonali. Na druhú stranu sa mi však pozdávala postupná gradácia napätia a atmosféry, ktorá fungovala hlavne vďaka po psychologickej stránke výborne prepracovanej postave Montse a nadpriemernému výkonu herečky, ktorá ju hrala. Ku koncu sa divák dočká aj niečo málo gore, takže u mňa veľká spokojnosť. 75/100 ()

eraserhead666

A tohle je oříšek, do kterého mlátím paličkou na maso jak vzteklý a on pořád ne a ne puknout. Příběh je svým způsobem hrozně jednoduchý, tuctový, předvídatelný a vlastně nijak překvapující či zajímavý. Ale... Je tu to obrovské ale, jehož hlavním jménem je Macarena Gómez, která na sebe strhla veškerou pozornost. Ujala se své postavy tak skvěle, že ač jí samotnou máte hrozně rádi, a já mám, dokáže se vým na okamžik znechutit. Záriveň jí (tu postavu) nakoken budete i chápat. Tohle je něco neskutečného, Macarena tady smazává veškeré pochyby o jejím herectví, které byste kdy mohli mít. Filmu hodně pomáhá i silný retro nádech (obzvláště to bije do očí u Caroliny Bang, když ji máte naposled zažitou jako sexy čarodějnici na motorce). Opravdu zvláštní film, se zvláštní atmosférou, výbornými hereckými výkony, jen trochu slabším příběhem. 3.5* ()

• Natáčanie filmu trvalo len 22 dní.
    (Marceloo)