Uprchl vězeň... 38,000 stop nad zemí! Šerif Pete Nessip doprovází, věhlasného počítačového podvodníka, který má ve federálním vězení nastoupit výkon trestu. Během letu na pravidelné lince z Los Angeles ovšem dojde k únosu a vězeň záhadně zmizí. Dokázat to nadřízeným je pro Petea tvrdý oříšek, zvlášť, když sám dlouho nechápe, jak k únosu došlo. Wesley Snipes jako Nessip podniká odvážné seskoky, aby odhalil ve světě parašutismu nebezpečné teroristy. (oficiálny text distribútora)

VanTom

Nakonec ucházející devadesátkové akční béčko (ve své době možná s ambicemi áčka), jehož schematickou zápletku hodně pozvedlo neprofláklé (a po skvělém 'Bodu zlomu' také patřičně módní) prostředí adrenalinového skydivingu. Je dnes už hloupé a trikově úsměvné, ale odvážné kaskadérské seskoky se jen tak neomrzí. ()

honajz

Akce, akce, akce. Kdo to nemá rád, ať se tomuhle DVD radši vyhne. Střílečky, mlátičky, drsňácká klišé, profláklé vtipné poznámky, účelové scény. Ale jelikož vám ražisér moudře nedá čas na přemýšlení, budete mít po celou dobu pocit, že je to skvělá zábava. Tentokrát víc než kdy jindy varuji před jakýmkoli jiným zvukem, než originálním. Pokud si film pustíte dabovaný a na nějaké staré malé televizi, připravíte se o 90 % toho, co je na Zóně dopadu dobrého - tj. o zvukovou a obrazovou složku. Tu vám zabezpečí pouze dobrá aparatura. Pak by vám totiž mohl zbýt jen film se sice zajímavým námětem, leč dokola omílající dialogy ve stylu průměrných akčních seriálů. Zloduši unesou policií eskortovaného počítačového génia z dopravního letadla. Zní to divně, ale chlapíci jsou zkušení parašutisté, takže pro ně není problém vyskočit z Boeingu 747 letícího ve velké výšce. Během únosu ale zahyne jeden ze sourozenců - policistů. Přeživší polda chce padouchy dopadnout a bratra pomstít. Ovšem ví, že se musí nenápadně vmísit mezi parašutistickou komunitu, a pátrat tam. A hezky rychle, protože díky unesenému počítačovému guru se zloduši mohou dostat do databáze tajných konfidentů FBI, a pohodlně je likvidovat. Jak už bylo řečeno, 90 % filmu stojí na kvalitním technickém zpracování. Naštěstí nám DVD technologie dokáže zprostředkovat nevšední zážitek z kina, který mám osobně stále v živé paměti, byť už je to 7 let. Originální zvuk na disku je opravdu skvělý. Totéž se dá bez obalu říci o obrazu. (Mimochodem nezávidím Polákům, jejich dabing je mono! Náš je aspoň v Surroundu.) Někdy se vydavateli podaří tuto výbornou a užitečnou vlastnost dévédéčka úspěšně ignorovat. Skoro na jedničku se to tentokrát podařilo Paramountu. Kdyby na disk nepřidal filmovou upoutávku, bylo by to takřka dokonalé. Navíc zase chybějí české titulky. Film 3/5 - Akční snímek postavený hlavně na výborném obrazu a zvuku DVD 1/5 - Pouze trailer ()

marvin1

z filmů, kombinujících sportovní prostředí s kriminální zápletkou asi to nejlepší. poutavě natočený, energické prostředí, super casting a evidentně to dobře šlo i bez Willisů, Stalonů nebo Travoltů. Má to příběh, má to dynamiku, napětí i dobře postavenou hudbu. Bavíme se o roku 1994, kdy se u nás tvořila Jízda nebo Akumulátor 1...navíc, jako bonus, takovou prdelku jako Yancy Butler taky hned tak nějaký nepřinese. Až na tu hodně špatně udělanou scénu pádu a skoku z budovy - od Badhama standartní kvalita ()

choze

Slabší, ale koukatelná variace na Bod zlomu (ze kterého si to půjčilo Gary Buseyho, pro změnu do záporné role), s tím rozdílem, že zločinci si tentokrát nevydělávají zločinem na svoje adrenalinové sportování, ale sport je součástí jejich modu operandi. Efektními scénami ve vzduchu se sice nešetří, ale nějak mě nebraly, stejně jako nakouknutí do téhle komunity. A Snipes, který už jednou eskortoval vězně letadlem v Přepadení ve vzduchu, sice umí efektně rozbíjet držky, ale tady má de facto jen jednu pořádnou bitku (na záchodcích), byť jednou to natankuje i Yancy Butler. Ve stejném roce jsme se dočkali i dalšího skydivingového akčňáku Nebezpečné pády. ()

sniper18

Dnes už kultový Bod zlomu, ktorý si ale mňa výraznejšie nezískal rozbehol sériu akčných filmov s tématikou extrémnych športovcov a práve Zóna úniku je z tej doby asi ich najlepší predstaviteľ. Síce mám pocit, že mal trochu väčšie ambície, než bol schopný skutočne ponúknuť, režisér, ktorý má na svojom konte niekoľko slávnych filmov, vychádzajúca akčná hviezda Wesley Snipes, skladateľ Hans Zimmer a dostatočný rozpočet, ale vyšla z toho síce nijak zvlášť výnimočná, ale predsa len stále nadštandardná žánrovka. Dejovo mi to síce v priebehu neprišlo až tak zaujímavé, ako to spočiatku vyzerá, ten trochu temnejší štýl z úvodu, kedy sa nahnevaný a suspendovaný agent rozhodne dostať tých, ktorí majú na svedomí jeho brata sa po chvíli úplne vytratí a prejde to skôr do tej odľahčenejšej podoby, ale ani toto nie je zlé, tie vtipnejšie situácie a hlášky mi sadli, takže ma to bavilo aj takto a finále je opäť ešte trochu zaujímavejšie. A dosť za to môže aj dobrý výber postáv, spomínaný Wesley Snipes je očakávane výborný, ale pomáha mu aj sympatická Yancy Butler a jej priatelia a sadol mi aj výber záporákov, aj keď Gary Busey na prvotriedneho parašutistu predsa len nemá vek ani postavu, ale charizmou to utiahne. Akčná stránka je očakávane skôr v kaskadérskom štýle, takže najväčší priestor majú rôzne scény s parašutistami, ale tie sú technicky dosť dobre zvládnuté a aj celkom napínavé, takže sa na ne dobre pozerá. Klasickej akcie tu moc nie je, ale Snipes predsa len predvedie aj niečo zo svojho bojového umenia a má tu pár súbojov. A tak najvic mi sadlo celé finále v klasickom štýle, alebo súboj na toaletách. Režijne a technicky je to až na pár detailov úplne ideálne a síce Zimmer mi tu neprišiel moc výrazný, ale predsa len na pomery žánru je tá hudba celkom obstojná. Takže síce celkovo uprednostňujem skôr klasické akčné filmy, ale aj Zóna úniku má niečo do seba, videl som ju viackrát a stále sa pri nej slušne bavím. 71% ()

• Jedním z případných důvodů, proč nevznikl vztah mezi Petem Nessipem (Wesley Snipes) a Jessií Crossman (Yancy Butler), byl také ten, že role byly původně napsány pro dvojici mužů. (Terva)
  • Film je částečně natočen podle životního příběhu dvou profesionálních parašutistů Tony Griffina a Guye Manose. (Terva)
  • Do role Petra Nessipeho byl původně obsazen Steven Seagal. Jeho požadovaný honorář 15 000 000 amerických dolarů však nebyl akceptován. (Terva)