Sama nocou tmou

• Česko Sama nocí tmou (viac)

Po Zkaženém městě, domově pasáků, dealerů a prostitutek, se po nocích toulá mladá osamělá upírka a podle vlastních měřítek nastoluje pořádek. Až nečekané setkání s Perským Jamesem Deanem vytrhne Dívku z její osamělé a smutné rutiny. Mladý muž je totiž snad posledním obyvatelem tohoto města, který si uvědomuje rozdíl mezi dobrem a zlem. Vizuálně výrazný celovečerní debut íránské režisérky Any Lily Amirpour vznikl v americké produkci a vyniká působivou ponurou atmosférou, svérázným humorem i promyšlenými odkazy na symboly západní popkultury. Mluví se o něm jako o prvním íránském upírském westernu a odráží režisérčinu zálibu v brakových žánrech. Výsledkem je chytrý a těžko zařaditelný žánrový mix, který nezapře inspiraci hororovými filmy, westernem, komiksem a íránskou novou vlnou. Slovy režisérky, je to jako kdyby spolu Sergio Leone a David Lynch měli malého íránského rockera a hlídat jim ho přišel Nosferatu. (Aerofilms)

Chlupis

"Hello to Czechoslovakia," zazněl video vzkaz od Any Lily Amirpour před projekcí filmu. To, co následovalo pak, bylo ale naneštěstí ještě mnohem tragičtější. Rozumím inspiracím od Leoneho, přes Jarmusche až po Lynchovu Eraserhead, A Girl Walks Home Alone at Night ale naneštěstí nepobralo nic od svých velkých vzorů. Pocta se skládá s až studentským neumětelstvím a póza střídá pózu, bez jakéhokoliv náznaku nadsázky, nadhledu nebo sebereflexe. Všichni zúčastnění jsou očividně přesvědčeni o velkém umění doprovázeném sound designem, který svou prvoplánovostí společně s drtivou většinou hudebního podkladu není ani tak děsivý, jako spíš zcela děsný. Je škoda, že režijní zoufalství a moderní videoklipovou vatu se nepodařilo odhalit i v širším kontextu a režisérku čeká spolupráce s jednou z nejtalentovanějších producentek současnosti Megan Ellison (The Master, Her, Foxcatcher,...) pod společností ANNAPURNA Pictures. Takovou příležitost by si zasloužili jiní a lepší. ()

Slarque

Americký nezávislý film má mnoho podob, a tohle je jedna z nich. Existenciální romance o dvou ztracených duších ve Zkaženém městě. V pár zábavných scénách jsou vydařené variace na hororová klišé, ale zařazovat do téhle kategorie samotný snímek mi připadá nemístné. A že mají postavy drobek exotičtější vzhled a dialogy jsou v perštině, to je jen takové drobné ozvláštnění. Největší slabinou je těch pár pasáží, kde to vypadalo, že autorka nedrží nitky svého příběhu pevně v rukou. Jinak sympatický počin. ()

pornogrind

Moje druhé setkání s režisérkou Anou Lily Amirpour. U filmu " The Bad Batch " jsem napsal, že jde o nesourodej mix žánrů. Stejně tak je tomu i u tohohle snímku. Jenže tady to kupodivu na rozdíl od " The Bad Batch " fungovalo. Zaškatulkovat tenhle film je nemožné. Každopádně se ale nejedná o horor. I přesto se celým filmem táhne taková podivná, temná atmosféra. Velkým plusem filmu je určitě černobílej look, herci, skvěle zvolená hudba ( stejně jako u The Bad Batch ) a nesmím zapomenout na dobrou práci kameramana. I přes moji nečekanou spokojenost bych byl s doporučováním tohohle snímku opatrnej. Myslím si, že tenhle film moc lidem nesedne. Kdo čeká horor bude zklamanej na plný čáře. PS. Zpočátku jsem si myslel že pasák Saeed je Ninja z kapely " Die Antwoord. Později jsem poznal, že jde o jakousi jeho kopii. A nakonec se tady v zajímavostech dozvídám, že se A. L. Amirpour při navrhování vizáže pasáka inspirovala právě frontmanem kapely " Die Antwoord ". ()

slunicko2

Íránský film vždy překvapí. 1) 34letá scénáristka a režisérka Ana Lily Amirpourová označila svůj žánrově nezařaditelný debut za první íránský upíří špagetový western. No nevím... 2) Režisérku samu můžeme vidět ve filmu hned třikrát: a) hraje postavu Shirin, dívky s makeupem kostry na párty, b) místo Sheily Vandové jezdí na skateboardu a c) na malém plakátu dívky s vánočním světlem. 3) Film je íránský, ale s Islámskou republikou Írán nemá nic společného. Byl natočen ve Spojených státech s účastí původem íránských herců, kteří žijí v USA či v Německu (Marandi), scénář a režie je od v Anglii narozené a v USA žijící Peršanky, štáb a lidi okolo jsou Američané. A je to znát. 4) Zaujal mě 30letý velmi přitažlivý Arash Marandi (Araš) a 32letý Dominic Rains (pasák Saíd). 5) Výstižný koment: Bloody13***. ()

Jansen

Vizuálně působivé, každý záběr je dokonale vycizelovaný. Bohužel se ale někde na pozadí kouřících továren a v hloubkách temných průchodů ztratil koncept filmu. Jednotlivé záběry se tak spíše přebíjí, než aby tvořily celek. Navíc také veci ako scénár má Ana Lily Amirpour, jako "ambiciózní autorka artového filmu", zrejme úplne v pyči. Postavy moc nemluví, ke každému slovu se dlouho odhodlávají (ano, znak mnoha artových filmů) a když konečně něco vypustí z úst, působí to iritujícím a zbytečným dojmem. Nevím, jestli jsem se na to moc soustředil, ale ke konci mi to přišlo až vtipné. Celkově film působí asi tak skutečně jako iránské město v kalifornské poušti. Slovy režisérky, je to jako kdyby spolu Sergio Leone a David Lynch měli malého íránského rockera a hlídat jim ho přišel Nosferatu. ()

• Ve filmu hrají herci, kteří se v Íránu narodili, nebo tam mají předky. (M.B)
  • Jedním z producentů filmu je i Elijah Wood, který je velký hororový fanda a jím založená produkční společnost SpectreVision se zaměřuje na umělečtěji pojaté filmy s hororovými motivy. (Rob Roy)
  • Film byl zvolen druhým nejlepším filmem roku 2014 serverem Indiewire a o jeho režisérce mluví Indiewire jako o „nejhustší režisérce současnosti"." (Zdroj: Aerofilms)

Kinokavárna na Rock for People

Kinokavárna na Rock for People

30.06.2015

Oscarové filmy, kultovní české seriály, přehlídku tvorby mladých nadějí českých filmových škol, originální Kinokavárnu s vybraným filmovým menu od Aerofilms a nádavkem diskuze s tvůrci. Festival Rock… (viac)

Jim Carrey kanibalem

Jim Carrey kanibalem

20.03.2015

Jméno Ana Lily Amirpour vám asi nic neříká, už brzy by se to ale mohlo změnit. Mladá režisérka, která loni debutovala upírským hororem Sama nocí tmou, patří mezi nejsledovanější nové tváře. A její… (viac)