Chaplin

Kamera:

Sven Nykvist

Hudba:

John Barry

Robert Downey Jr., Dan Aykroyd, Geraldine Chaplin, Paul Rhys, Anthony Hopkins, John Thaw, Milla Jovovich, Moira Kelly, Kevin Kline, Diane Lane (viac)

Ztvárnit osudy geniálního komika Charlieho Chaplina na filmovém plátně bylo pro slavného režiséra Richarda Attenborougha těžkým oříškem. 88 let života tuláka s buřinkou poskytlo nepřeberné množství materiálu, který by vystačil na dlouhý televizní seriál. Chudé dětství v londýnském East Endu, první úspěchy v kabaretu, rychlá kariéra v němém filmu, život filmové superhvězdy. Ale také problémy s manželkami, mladými dívkami a se zákonem, neslavný odchod z Ameriky, evropský exil a opětovný triumfální návrat do Hollywoodu. I to patří k Chaplinovi. Stejně jako sešmajdané boty, hůlka v ruce a nezbytná buřinka na hlavě krále komiků, dodnes rozesmávajícího milióny vděčných diváků. (oficiálny text distribútora)

kinej

Richard Attenborough úžasným způsobem uctil památku jednoho z největších mužů filmu. Chaplin je výborný. Robert Downey Jr.předvádí jednu z největších filmových metamorfóz. V mých očích se tak ční jeho Chaplin do hereckých výšin až k Jimu Morrisonovi (Kilmer) a Gándhímu (Kingsley). O tom jak je jeho přerod dokonalý se stačí přesvědčit ve scéně, kdy tancuje s rohlíky. Kdo by Robertovi tenkrát ve chvílích jeho triumfu tipoval, že skončí v Ally MacBealové? Škoda ho tam. Film samotný je výtečný, jen mi přijde chvílemi až přehlcený. Například imaginární scénu zrodu trampa si mohl režisér odpustit. Také je zde možná zbytečně přehvězodváno. Dan Akroyd i Kevin Kline jsou zde nadbyteční. Že by pokusy o Oscara za nejelepší herecký výkon ve vedlejší roli? Trošku to přípomíná hvězdný patos Letce. ()

NinonL

Trochu zklamání. Životopis Ch. Chaplina mi nepřišel moc zajímavý, přestože ve skutečnosti asi byl. Chyba režiséra nebo scénáristy. V Charlieho ženách, manželkách a přitelkyních jsem též měla hokej. Film jsem shlédla na několik pokusů, naráz jsem nevydržela ani jednou. Třeba Chaplinovo ztvárnění Hitlera mi přišlo ve filmu naprosto nevyužito. ()

Greg

"If you want to understand me, watch my movies." Krásný, ale zároveň také velmi smutný a dojemný film o životě jednoho z největších komiků všech dob. Reřisér Attenborough ve filmu krásně ukazuje, že život komika a celosvětově známé hvězdy nebyl vůbec veselý, ale že naopak po smutném dětství neměl lehký život. Je mi jasné, že Chaplin měl velmi složitý život a popsat ho ve dvou a půl hodinovém filmu nebylo vůbec jednoduché – ale myslím, že se to nakonec povedlo. Režie a scénář byly velmi dobré. Nejlepším tahem ale bylo obsazení Roberta Downeyho Jr. do titulní role filmu – nemyslím si, že by ho někdo dokázal zahrát lépe. Zvládl skvěle mimiku, gestikulaci i zobrazení Chaplinovi osobnosti. Dost možná jeho životní role a nejlepší stránka tohoto filmu… Ale výborná byla na filmu i hudba, včetně krásné ústřední melodie. Takže, biografické filmy se někdy mohou zdát pouze jako nudné odvyprávění příběhu jedné osobnosti, ale v tomto případě tomu tak není. Chaplin je pestrý film o zajímavém životě jedné velké osobnosti. Určitě stojí za zhlédnutí, nudit se i přes dlouhou stopáž nebudete. Dávám plné hodnocení a těším se, že se co nejdříve podívám na nějaký film se samotným Chaplinem. ()

JohnnyD

Chaplin trpí prakticky všetkými chybami, ktorými trpia ostatné životopisné filmy. Svoje urobilo aj to, že film nezmyselne zahŕňa celý život Chaplina, čo spôsobuje zlú orientáciu v deji, skratkovitosť a problémy s vizážou Chaplina. Niekde do 50tky to je v pohode, ale 60 a 80 ročný Chaplin vyzerá otrasne. Teda ako 80 ročný vyzerá vynikajúco, ale hneď čo začne rozprávať vidieť latex na tvári (inak brilantného) Downeyho. Film zachraňuje dobová atmosféra a téma Charlieho Chaplina, ktorá proste nezaujímavou nemôže byť. Asi len to a Downey Jr. vytrhávajú film z pazúrov tuctovosti. ()

RHK

Můj oblíbený Richard Attenborough už natočil i lepší filmy (např. Příliš vzdálený most) a taky vůbec nejlepší životopisný film, co jsem viděl - Gándhí. Přesto mne jeho skvělý Chaplin velmi potěšil, i když jsem nebyl tolik dojat a otřesen jako u Gándhího. Navíc si cením režisérovu odvahu natočit životopis jednoho z největších režisérů a herců všech dob. Trailer (přímý odkaz): http://www.youtube.com/watch?v=xBh_5F3aXTI ()

• Bylo natočeno 200 hodin materiálu a původní sestřih filmu měl 4 hodiny. (Karlos80)
  • Geraldine Chaplin hraje ve filmu svou vlastní babičku. (Kulmon)

Zemřel Richard Attenborough

Zemřel Richard Attenborough

25.08.2014

Devadesátka je požehnaný věk a právě v tolika letech nás opustil významný herec a režisér Richard Attenborough. Rodák z britského hrabství Cambridge se mohl chlubit titulem lord, mnohem víc respektu… (viac)