Chaplin

Kamera:

Sven Nykvist

Hudba:

John Barry

Robert Downey Jr., Dan Aykroyd, Geraldine Chaplin, Paul Rhys, Anthony Hopkins, John Thaw, Milla Jovovich, Moira Kelly, Kevin Kline, Diane Lane (viac)

Ztvárnit osudy geniálního komika Charlieho Chaplina na filmovém plátně bylo pro slavného režiséra Richarda Attenborougha těžkým oříškem. 88 let života tuláka s buřinkou poskytlo nepřeberné množství materiálu, který by vystačil na dlouhý televizní seriál. Chudé dětství v londýnském East Endu, první úspěchy v kabaretu, rychlá kariéra v němém filmu, život filmové superhvězdy. Ale také problémy s manželkami, mladými dívkami a se zákonem, neslavný odchod z Ameriky, evropský exil a opětovný triumfální návrat do Hollywoodu. I to patří k Chaplinovi. Stejně jako sešmajdané boty, hůlka v ruce a nezbytná buřinka na hlavě krále komiků, dodnes rozesmávajícího milióny vděčných diváků. (oficiálny text distribútora)

RHK

Můj oblíbený Richard Attenborough už natočil i lepší filmy (např. Příliš vzdálený most) a taky vůbec nejlepší životopisný film, co jsem viděl - Gándhí. Přesto mne jeho skvělý Chaplin velmi potěšil, i když jsem nebyl tolik dojat a otřesen jako u Gándhího. Navíc si cením režisérovu odvahu natočit životopis jednoho z největších režisérů a herců všech dob. Trailer (přímý odkaz): http://www.youtube.com/watch?v=xBh_5F3aXTI ()

Ilicka

Famózní Downey v roli komediálního velikána němé éry a příjemná procházka po cestičkách Hollywoodu 20. let. Ač samozřejmě nikdo nemohl prostorem pro rozehrání postavy konkurovat Chaplinovi, tak mě velmi příjemně potěšil Kline v roli idola dobrodruha - Douga Fairbankse. Takhle nějak jsem si toho chlapa představovala, když jsem znova a znova sjížděla Zloděje z Bagdádu ()

Malarkey

Biografický filmů je jak máku, ale těch výborných je po málu oproti tomu, kolik se jich za jeden rok natočí. Známých osobností je totiž stále dost a každá má co do života vždy co nabídnout, nebo se to prostě trošku poupraví, aby divákovo oko žalostně slintalo nad příběhem tak srdcervoucím, že po skončení filmu poteče z obyváku řeka slz a zastaví se až v Hollywoodu, kde se většina příběhu odehrává. Takže po dlouhé době mám možnost vidět příběh někoho, který mě svým životem naprosto uchvátil a tím po Rayi Charlesovi je Charles Chaplin. Výborně zahráno, vtipně, pohotově, tak moc opravdově, že jsem nad tím vším nestíhal žasnout. Prostě jen sledoval život někoho, který si prožil svoje a film tomu jen dodal onu pověstnou novou dimenzi. ()

gogo76

V prvom rade by som rád vyzdvihol hudbu Johna Barryho, pretože hlavným hudobným motívom dokonale zachytil duch grotesiek a zároveň pridal niečo súčasné , čím vytvoril úžasnú skladbu. Veľká škoda, že samotný motív zaznie vo filme iba výnimočne. Obsadenie je naozaj výborné, filmom prebehne množstvo známych tvárí, aj keď v mnohých prípadoch iba v malých úlohách. Samotnému Downeymu úloha Chaplina výborne sadla, ale celkovo si myslím, že ten film vznikol o 10 rokov skôr, akoby sa žiadalo, pretože Downey je v skvelej forme práve teraz. Samotný film je uceleným pohľadom takmer na celý Chaplinov život, od jeho detstva až po jeho usadenie sa v Švajčiarsku a prevzatý oscar za celoživotné dielo. Samozrejme, že nešlo zachytiť všetko, ale tie dôležité udalosti i slávne výroky (vrátane toho „židovského“) film obsahuje a ako celok je výborným životopisným filmom. 80%. ()

Kulmon

Nelehký úkol si vytkli tvůrci tohoto filmu, když se odvážili převést na filmové plátno život a dílo geniálního Charlieho Chaplina. Jeho filmů i myšlenek bylo dost a vybrat z toho se musí velmi pečlivě. Každému fanouškovi zde bude něco chybět, ale aby uspokojil každého, musel by být alespoň pětihodinový. No já bych to zkousnul, pravda :-) Smekám před Robertem Downeym i dalšími. Opravdu výtečně zpracováno. ()

• James Wood natočil svou roli za jediný den. (Kulmon)

Zemřel Richard Attenborough

Zemřel Richard Attenborough

25.08.2014

Devadesátka je požehnaný věk a právě v tolika letech nás opustil významný herec a režisér Richard Attenborough. Rodák z britského hrabství Cambridge se mohl chlubit titulem lord, mnohem víc respektu… (viac)