V roku 2010 bolo pri banskom nešťastí v Čile zaživa pochovaných 33 baníkov. Na ich vyslobodení potom celých 69 dní pracoval dňom i nocou záchranný tím, zatiaľ čo ich rodiny i svet čakal na akýkoľvek záblesk nádeje. Napätie rástlo aj v dusnej horúčave 200 poschodí pod zemou, kde čoskoro začali dochádzať zásoby i čas. V strhujúcom príbehu o húževnatosti, viere a triumfe ľudského ducha, ktorý bol nakrútený podľa skutočných udalostí, exceluje v hlavnej úlohe Antonio Banderas. (TV Markíza)

Fiftis

Toto je jeden z úplne najlepších katastrofických filmov celkovo. Ak o tejto katastrofe, ktorá sa stala v roku 2010 nič neviete, tak si to ani nezistite pred zhliadnutím snímky, aby ste boli v napätí, ako to dopadne. Pamätám si akoby to bolo včera, keď to v roku 2010 dávali každý deň v správach. V hlavnej úlohe absolúte famózny Antonio Banderas. Má proste charizmu, ktorá sa tiahne celým filmom. Príbeh som poznal z televízie, vedel som, ako to dopadne a napriek tomu som sa príbehom nechal unášať. Veľmi pekné. O banskom nešťastí v Čílskej Attacame v roku 2010 sa dozvedel celý svet. Rozsah katastrofy a technickú náročnosť záchrany baníkov mi pomohol objasniť až tento film. Ono trafiť malú záchrannú kapsulu v hĺbke 700m relatívne tenkým vrtákom asi naozaj nie je len tak. Film je urobený vierohodne, zaujme nielen technickými detailami, ale aj citlivým popisom pohnútok všetkých postáv príbehu. ()

JohnSmith

Moc pěkné drama. V dole je Banderas výborný a stejně tak i Phillips. Na povrchu pak nejvíc zaujme Binoche. Celkově se hercům podařilo podat výborné výkony a je fajn, že nikdo zbytečně nepřehrává, což ve filmu o lidech s jihoamerickým temperamentem, je docela zázrak. A upřímně, civěl jsem jak puk na scénu s vytahováním prvního z horníků a to se mi fakt už dlouho nestalo. ()

T2

Rozpočet $25miliónovTržby USA $12,192,123Tržby Celosvetovo $24,900,000Tržby za predaj Blu-ray v USA Tržby za predaj DVD v USA ║ zaujímavé obsadenie aj keď nie úplne využité v katastrofickej dráme, ktorá sa drží dosť na uzde, nemá patričný silný rozmach, škoda neponúkne nič na vrch /60%/ ()

zdenny

Asi to nebude klenot světové kinematografie a možná ani klenot mezi katastrofickými filmy. Jde ale o projevení úcty lidem, kteří absolvují kus svého života v nelidských podmínkách, aby uživili své rodiny. Mí známí můj názor na horníky znají. Jsou to prostě blbci, kteří slezou pod zem, aby tam kutali. Který normální člověk by to dělal? Navíc na toto člověk nemusí být velká myslivna. Jenže jde o to, že když dojde k důlnímu neštěstí v normální civilizované zemi, je o všechny dotčené nadstandardně postaráno. Stane-li se něco podobného v zemi jako je Chile, bylo možno vidět ve filmu, jak se k tomu řídící země a firmy staví. Tento film není čistě o síle člověka přežít v prakticky nepřežitelných podmínkách. Je spíše popisný. Ale i tak člověk musí obdivovat schopnost poměrně velké skupiny lidí, žít v takovýchto podmínkách v celkem slušné fyzické i psychické kondici. To je prostě naprosto fenomenální. Samozřejmě si člověk snad ani neumí představit, jaká muka prožíval každý jednotlivec zvlášť, ale to by se pak musel natočit seriál. Já tedy smekám nejen před těmito nechtěnými hrdiny, ale i před všemi, kteří šli za jejich záchranou i ve chvílích, kdy situace byla prakticky beznadějná. Smekám ale i před filmaři, kteří odvedli velký kus poctivé práce. PS: Na závěr si nemohu odpustit dodatek, že si jsem jistý tím, že velkou dávku odvahy dodávala horníkům víra v Boha a společné modlitby. A zejména v dnešní době by si to měli lidé v křesťanských zemích uvědomit. ()

dom156

Film dle skutečné události, kterou mám v živé paměti. U tohoto druhu filmu je nutné dobře vylíčit průběh dané problematiky a také nám pod kůži dostat hlavní hrdiny, abychom s nimi mohli soucítit a fandit jim k záchraně. Bohužel, obě části zde nejsou správně interpretovány. K první části sice máme možnost vidět následky tohoto závalu, ale o příčinách se mluví jen velmi střídmě, a kdo není obeznámen s celou situací, která kolem roku 2010 nastala, nedokáže se vnořit pořádně do celého filmu. A za druhé a to je ten nejdůležitější bod, hlavní protagonisté nejsou ale vůbec sympatáci, kterým by člověk u televize, případně u monitoru držel palce, spíš je to taková sebranka chlápků. Mimochodem pochybuju, že v tom dole bylo 33 herců, možná tak nanejvýš 20. Mně bylo celkem jedno, jestli tam zůstanou či nikoliv. Také problematika tak dlouhého soužití v zavaleném dole s lidmi, které kromě práce skoro neznáš a vývoj jejich charakteru není ve filmu, kromě jedné hádky vůbec řešena. Přitom by to bylo velmi zajímavé a z filmu by se částečně stalo i psychologické drama. Takto dostaneme polotovar a doporučovat průměrný film nebudu. ()

• Exteriéry, respektive vchod do dolu San José, se natáčely na skutečném místě, kde k tragédii došlo. (T-enter)
  • Kvôli príprave na tento film sa španielsky herec Mario Casas nezúčastnil ani slávnostného odovzdávania filmových ocenení Goya. (MikaelSVK)

Sedm statečných s unikátní hudbou

Sedm statečných s unikátní hudbou

21.07.2015

Už tento čtvrtek jde do kin Bojovník, boxerské drama s Jakem Gyllenhaalem, jehož hudbu složil nedávno zesnulý James Horner (Titanic, Avatar). Obecně se mělo za to, že bude posledním Hornerovým… (viac)