Temný prípad - Série 1

(séria)
Krimi / Dráma / Mysteriózny / Thriller
USA, 2014, 7 h 31 min (Minutáž: 54–59 min)

Tvorcovia:

Nic Pizzolatto

Scenár:

Nic Pizzolatto

Kamera:

Adam Arkapaw

Woody Harrelson, Matthew McConaughey, Michelle Monaghan, Michael Potts, Tory Kittles, Alexandra Daddario, Kevin Dunn, Clarke Peters, Jay O. Sanders (viac)

Detektívi a bývalí partneri Marty Hart (Woody Harrelson) a "Rust" Cohle (Matthew McConaughey) pracovali v polovici 90. rokov na oddelení vrážd v Louisiane. V roku 1995 riešili aj brutálnu vraždu prostitútky, ktorú pravdepodobne spáchal sériový vrah so znepokojujúcimi okultnými sklonmi. Hart, ktorého manželstvo sa rozpadá pod ťarchou pracovného stresu a nevery, a pesimistický samotár Cohle sa vracajú k nevyriešenému prípadu a ich napätý vzťah sa stáva ústrednou témou... Dej seriálu nominovaného na štyri Zlaté glóbusy poháňa vpred spoločná posadnutosť Harta a Cohlea rituálnym vrahom, ale skutočná dráma sa odohráva okolo nestálosti ich vzťahu a charakterov. (HBO Max)

David.Darco

Prvá séria prináša jednu z najzaujímavejších detektívnych zapletiek, aké som vôbec videl. Chémia medzi hlavnými protagonistami, nevyrovnanými osobami z ktorých jeden rodinu stratil a druhý kráča k tomu aby ju stratil. Doplnené o množstvo filozofických úvah a polemizovaní o fungovaní sveta, viery a tak ďalej a tak ďalej. Je sa na čo pozerať, každá epizóda prináša posun a vytvára nové a nové otázky. Nemôžem nič iné len odporučiť všetkými 5timi ()

Tommassi3

Bývalý kameraman Fukunaga skutečně platí za skvělou volbu pro podobný projekt, kde se jako nepamatuji snoubí forma s obsahem.. Famózní mysteriózní neonoir, skvostně napsaný, zrežírovaný a rozhodně i odehraný.. Již úvodní titulková sekvence dává tušit, že tahle seriálová podívaná bude dokonale uhrančivá.. Dlouho jsem nezaregistroval tak živé postavy jako v téhle plnotučné krimi, která docela hlasitě naznačuje, že mezi Fukunagovy vzory patřil Hitchcock s Malickem.. ()

novoten

Stát blízko souboje světla s temnotou se nemusí vyplatit, v případě některých klání to ale neplatí. Ve světě lesa, vidin, parohů, prapodivných obyvatel a Rustyho zabíhavých monologů mi totiž i přes počáteční problémy s naskočením na danou trať bylo moc dobře. To, že si věčně nasupený Harrelson i v nejlepším slova smyslu jetý McConaughey kradou celý Případ pro sebe, je asi jasné každému, kdo o tenhle profil zavadil. Každá promluva či (ne)shoda je dohrána do extratřídy a je to právě pouto hlavní dvojky, díky kterému zůstává po prvním příběhu v hlavě tak pozitivní dozvuk. Čím déle se znají, tím více se odlišují a paradoxně čím rozdílnější jsou, tím jsou navzájem provázanější. Bohužel ve chvílích, kdy se oba naplno věnují vyšetřování vraždy, unikala moje pozornost i vzhledem k pozvolnému tempu všemi směry a nezbývalo než si přát zaslechnout nějakou další neprůhlednou metaforu. Až ve dvou finálních dílech jsem konečně onomu hledání stop přišel na chuť, ale tím spíš bych se na začátku obešel bez poněkud vynuceného střídání časových rovin. Takže ano, je to audiovizuální a herecká bomba, u které zvěsti o výjimečné události z větší části nelhaly. Důvody pro nenadálé zatracování televizní tvorby mimo HBO pro mě ale zůstávají větší záhadou, než jakou byla pro hlavní nesourodou dvojici identita ústředního vraha. ()

Spiker01

17.1 2014 - Ano ohodnotil jsem to příliš brzy a řekl jsem si, že budu průměrovat, nakonec jsem však nemusel a hodnocení jsem ponechal. Nyní (23.3.) jsem s několikatýdenním skluzem konečně první řadu dokoukal. Naprosto chápu nadšení všech, které seriál baví a jsou z něj úplně nadšení, ostatně nepopírám, že se u mě takové chvilky také objevily. Celkově mi ale seriál nepřišel nijak extra kulervoucí. Hned vysvětlím. To, že od prvního dílu seriál pozvolna vypráví jeden velký příběh dvou poldů a nesnaží se nijak extra tlačit na pilu, rozhodně není chyba a ani já to tak neberu. Asi je to moje chyba, protože těch seriálů sleduju opravdu hodně a ty dobré se snažím odlišit právě tím napětím a takovou tou potřebou si ihned pustit další díl, což se u mě dostavilo tentokrát jen občas. Vzpomněl jsem si na druhou řadu Dextera, která mě naprosto uzemnila a něco ve mě zanechala po každém epickém dílu. Zato Temný případ na to jde pěkně zlehka a pozvolně nabaluje jednu případovou vložku na druhou a to velice komorním způsobem, který je vystřídán až velice napínavým finále, což mě prostě malinko zklamalo. Nic to však nemění na tom, že je True Detective naprosto výborně zpracovaný, zrežírovaný a v neposlední řadě skvěle zahraný krimi thriller, který si ten povyk kolem toho bezesporu zaslouží. Matthew McConaughey, Woody Harrelson - bomba prostě oba dva, ani jednoho jsem dosud neviděl v takové herecké poloze a oba to zahráli skvěle; je prostě vidět, že když je dobrý režisérský dohled, tak to prostě jde. Na druhou řadu se těším samozřejmě hodně a zároveň se trošku bojím, bude se totiž jednat o jiný příběh a to je vždycky nejistota, avšak HBO ještě nezklamalo, tak uvidíme. A myslím, že konečně po deseti letech nadešel správný čas na opáčko. ()

venison

S01 - Zase jednou musím smeknout pomyslný klobouk před produkcí HBO! Naprosto senzační a bezchybný seriál s bezkonkurenční atmosférou.. Podobnou pamatuji snad jen ve filmu "Sedm".. Tenhle "temnej případ" je rozhodně zajímavej, ale hlavní pozornost na sebe bezpochyby upoutávají oba hlavní hrdinové - silně geniální, asociální a zdeptaný Matthew McConaughey a poněkud pomalejší bitkař Woody Harrelson.. Na jejich postavách se HBO pěkně vyřádila a díky úžasnému Panu scénáristovi Nicu Pizzolatto (tvůrce dalšího famózního seroše "The Killing") mohli ožít dva nejvymakanější a nejzajímavější charaktery, které pamatuji.. Obrovskou práci odvedli i maskéři - nechat opravdu velmi přesvědčivě zestárnout dva velmi známé herce o 20 let to je velké umění! Navíc se jedná o postupné stárnutí, ne skokové.. Nesmím zapomenout ani na skvělou muziku T-Bone Burnetta, která se nedala přeslechnout už ve filmech "Walk The Line" a "Crazy Heart".. Neposlední díky patří samotnému Mistrovi režie Carymu Fukunagovi, který mě dostal už svou "Janou Eyrovou" a tady jen potvrdil, že se ze mě stává jeho skalní fanoušek :-) Hlavně prosím netočit další série, které by vyšuměly do ztracena a pošpinili jméno, které si ta první udělala! ()

• Zvláštní stavba na konci epizody je opuštěná cihlová pevnost Fort Macomb, postavená v roce 1851. (ultrainferna)
  • Scénář ke všem osmi epizodám první série má celkem 4500 stran. Série se natáčela na více než 300 lokacích, na kterých si tvůrci dali hodně záležet. Prostředí, ve kterém se příběh odehrává, totiž brali za jednu z hlavních postav. Tvůrci hledali místa s tajemnou atmosférou a industriálními prvky, vyvolávající pocit samoty, a shodou okolností spoustu takových míst našli právě v Louisianě, kde se i příběh odehrává. (jerry12)