Po tretíkrát prichádza Vašek k dedovi, horárovi Strakovi, do krásnych šumavských hôr, aby tu prežil ďalšie nezabudnuteľné prázdniny. Už pochopil, že prírodu treba chrániť. Je schopný vnímať dedove problémy, ku ktorým patria predovšetkým vrtuľníky, dopravujúce materiál na stavbu rekreačného strediska. Prelietajú totiž tak nízko, že ničia stromy a plašia zver. Navyše horára donútia, aby sprevádzal riaditeľa stavebného podniku, ktorý prišiel na kontrolu a pri tej príležitosti by chcel uloviť muflóna. Nie je však skúseným lovcom, a tak horárovi privodí nejednu vrásku. A tie ďalšie neúmyselne pridá aj Vašek. Situácia sa vyhrotí, keď chlapec niekoľko dní plaší stádo muflónov, aby riaditeľovi prekazil lov, a potom sa snaží situáciu medzi dospelými zachrániť. Našťastie sa všetko na dobré obráti a po rokoch na Šumavu zavíta aj Strakov syn, ktorý s otcom dlhé roky neprehovoril. (TV JOJ)

Jiří K.

Kouzelný byl dialog mezi Tomášem Holým (Véna) a Josefem Kemrem v roli Zmijáka - Perníkáře: "...co jim dát takovou krásnou zmiji..." Znova opakuji: Takovéto nádherné filmy už nikdy nikdo v naší kotlině nenatočí. Je to strašná škoda, že dnešní tvůrci naprosto ignorují podobný žánr z tohoto prostředí... ()

duklak2

„Véna nepřijede, zůstal v Praze, protože dostal příušnice.“ Mezitím malej Vašek vylézá z auta za svým dědou. Jo, sice tento zavěrečný díl trochu ztrácí dech, ale pořád je to kvalitní film, který samozřejmě vyzdvihuje Tomáš Holý. Líbil se mi i výkon Václava Sloupa. Je jasné, že takovéto filmy už se bohužel nenatočí. Je to veliká škoda. Nejsou pořádní herci, kteří by se dali obsadit do dětských rolí. „Běžte si to vyříkat za trnkovej keř!“ ()

topol999

Nijak neshazuji ochranu přírody, ale ve zdravé míře prosím. Ty ekoaktivisty bych nakopal někam..... Ale vystavit na tomto tématu celý film, je troufalý krok, který se dle mého soudu nevyvedl. V Jezevčí skále byl děj soustředěn na kontrast mezi městským a venkovským životem a boj s nebezpečným jezevcem. Ve II. dílu se hledal pytlák, a ve třetím díle je zápletka? Vlastně žádná.... Pilous má přivítat nového ředitele (no super), Straka bojuje proti vrtulníku, který plaší zvěř, a malý Véna se snaží zabránit odstřelu muflona, na kterého dostal zálusk papaláš ze závodů (tohle mě bavilo). Bohužel.... Kde chybí smysluplný děj, pointa, a naopak hrají prim nesnesitelné postavy (tentokrát ještě mnohem více prudí Čahoun a Pilous), tak tam je zle. ()

tomtomtoma

Film Za trnkovým keřem dostává občas svalové křeče během svého předváděného výkonu, ale i tak příliš nepokulhává za svými staršími bratry ve svém duchu vyznění laskavé výchovy v lásce mládeže k přírodnímu bohatství. Správně se zastavilo včas ve svém snažení o další pokračování, skončilo se ve správném množství filmových variacích na jedno téma. Hrdinou příběhu je opět malý městský školák Vašek Straka (dobrý Tomáš Holý) při svém dalším prázdninovém pobytu v srdci divoké šumavské přírody. Už začíná s partyzánským bojem za ochranu krás přírody a nerušeného života rozmanitých živočichů. Moudrým průvodcem je Vaškův dědeček a obětavý hajný Václav Straka (sympatický Gustáv Valach) v dobrotě srdce i v nechuti elitářské úslužnosti. Neschází ani kamarádský lesní dělník Josef alias Čahoun (příjemný Václav Sloup), bezradný ve svém pocitu viny. Výraznější postavou je také elitní ředitel stavebního podniku (příjemný Jiří Pleskot), příčina nedorozumění a dětské vzdorovité sabotáže. Z dalších rolí: Vaškova starostlivá maminka Jarmila (Jana Brejchová), svérázný lovec zmijí Perníkář alias Zmiják (zajímavý Josef Kemr), Vaškův milovaný otec a hajného znovunalezený zatracený syn (Ladislav Frej st.), Strakův empatický nadřízený polesný (František Hanus), z budoucnosti nervózní vedoucí pily Přibyl (Adolf Filip), či sousední hajný Antoš (Jan Pohan). Opět je to jeden z těch laskavějších a optimističtějších dětských filmových výtvorů. Lidé by měli být k sobě upřímní alespoň za trnkovým keřem. ()

zdeny99

Závěrečný díl příjemné oddychové trilogie pro děti i dospělé ze Šumavy. Tomáš Holý opět přijíždí na prázdniny na Šumavu. Tentokrát se se svým dědou soustředí na boj za záchranu zvěře, jenže v závěru to Véna až moc přehání. Jeho plašení zvěře při lovu je vrcholem celého dílu. [9637. hodnocení, 108. komentář, 61%] ()

• Hájovna je ve skutečnosti Klostermannův dům a nachází se v Srní. [Zdroj: filmovamista.cz] (SONY_)
  • Tomáš Holý (Vašek) se nemusel učit nazpamět texty, stačilo, když věděl, co tam má zhruba být. (cariada)