Český žurnál - Série 2 (2014) (séria)

Já, horník! (S02E04)

(epizóda)
TV spot

Dokument reflektuje vzrušenou atmosféru dění kolem ostravského dolu Paskov, na němž jako na jednom z posledních fungujících dolů hrozí ukončení těžby. Černá Ostrava už dávno není černá – tahle část Slezska je ve skutečnosti docela hezký kus země s malebně rozmístěnými pozůstatky industriální éry, kde města mají upravená historická centra a kde už se skoro netěží. Přesto médii několik měsíců kolovaly vzrušené reportáže o plánovaném zavření dolu Paskov, vrcholícím divokou hornickou demonstrací ze 17. září. Hodilo se téma Paskova stranám jako laciné gesto v předvolebním boji, jak si myslí zdejší horníci? Zač s takovou nesmiřitelností ještě bojují, když se o definitivním ukončení těžby na Ostravsku mluví docela veřejně a když z bývalé stotisícové havířské armády zbyla dnes jen desetitisícová hrstka? Nebylo by lepší, kdyby na svůj někdejší hrdý status včas rezignovali a prostě se odebrali do nedaleké Hyundai montovat dveře k autům? Byly snad nedávné události jednou z posledních křečí, než se i zbytkové šachty změní ve skanzeny a živý havíř se stane pouhou atrakcí pro školní výlety? (Česká televize)

TV spot

MM_Ramone

Ostravskí baníci sú tvrdí borci. Ich práca je namáhavá, špinavá a nebezpečná. Náročné pracovné podmienky v bani sú schopní zvládnuť len vskutku silní muži. Tam by nejaký premúdrelý, študovaný trasoritka nevydržal ani hodinu. Mám rešpekt ku všetkým tým chlapom, čo vystupovali v tomto dokumentárnom filme. Avšak režiséra tohto projektu by som najradšej poriadne preplieskal po tej jeho nevymáchanej papuli. Fakt sa čudujem, že mu niekto z tých baníkov nevyrazil zuby. Tými jeho podpichovačnými rečami a stupidnými otázkami si o to vyslovene koledoval. Karel Žalud je obyčajný kokot. * ()

peetriss

Nepovedený, záměrně nevyvážený, plytký a především zcela nefunkční dokument na aktuální, mediálně uměle přiživované, téma, kde zaujala snad jen návštěva stísněného podzemí. Zbývajících 90% stopáže jen chaotická "koláž" náhodně natočeného materiálu proložená problémy excentrických rádobydokumentaristů s až hulvátskými sklony. O to víc mě mrzí, že se pod toto podepsala ČT. ()

thommas odpad!

I Herzog lezl pod zem s kamerou, ale tolik cirátů jako tito pánové kolem toho neudělal. A to tam lezl ve 3D. Odnikud nikam, bez konceptu, bez smyslu, ale za to s kupou stupidních otázek a jedním zbytečným helikamem, snad aby dodal vzdušný protiklad temným štolám. Promarněné důležité téma, deset minut zajímavých věcí a čtyřicet minut nesmyslné vaty k vystříhání. ()

standsiller

Som rád že existuje dokumentárny film ktorý zachytáva aké to je s baníctvom v ČR - cítil som z toho celého, že tí chlapi vrámci kolektívu zažili toľko krízových situácií, že si nevedia predstaviť aby kolektív rozpustili a venovali sa individuálne životu roztrúsení po svete, dovolil by som si použiť výraz ako ľahká forma Stockholmského syndrómu. Život dolu verzus ten hore prináša zrejme dosť výrazné kontrasty a tým sa dokument venoval iba veľmi okrajovo. Namiesto toho som sa pozeral na scény ktoré mali evokovať vtipnú desynchrónnosť štábu ( nepripadalo mi to tak ). Hudba bola veľmi zvláštne volená. Dobre, mali byť Vianoce a je otázne či ich baníci nezažijú s pochybnou budúcnosťou v ich profesnom zamestnaní, ale to je silne patetizujúci prvok. Najvýraznejší moment azda keď ich štáb zoznámil s alternatívou na trhu práce. ()

Katullka

Ono je to cely dost sci-fi. Ostrava, haviri, tezky prumysl a i tento dokument. Jedna velka zahledenost v sebe sama. Absolutni nereflektovani potreby jinych. Stejnym zpusobem vytvoreny dokument. Kutani ve scifi s prevrsenim sobeckosti. Nekdy je to vice nez unavne, koukat na nekoho, kdo se v tom placa a doufa, ze z toho neco bude ... no a neni. Jeden z nejbizardnejsich ceskych zurnalu. ()