Ve svých komediálních rolích vystupuje Pierre Richard vždy jako nemotorný hrdina, který dokáže způsobit velkolepé katastrofy. Ve filmu Gérarda Ouryho Útěk komplikuje život sobě i druhým jako advokát, kterému se sice nepodaří dostat z vězení svého klienta, nicméně se samozřejmostí sobě vlastní se připlete do vzpoury vězňů a nechtěně dopomůže svému gangstříkovi k útěku. Tisk i policie ho označí za komplice a Richard, coby advokát Duroc, prchá přes celou Francii. Je okouzlující a ve své bezbrannosti občas i "trochu" nebezpečný. (oficiálny text distribútora)

Malarkey

Mám dobré zkušenosti s tím, když na režisérské stoličce sedí Gérard Oury. Prakticky jakýkoliv jeho film, co jsem viděl je povedená komedie. Útěk je ale krapet něco jiného. I když je v hlavní roli Pierre Richard není to takové příjemné jako ostatní komedie, zábavné v jistých chvílích určitě jo, ale krom toho také značně vulgární a zbytečně dlouhé, což mi na francouzskou komedii přišlo krapet neobjektivní. Co naplat, i tak je to zdařilá komedie, kde Pierre Richard hraje klasického zmatence na výbornou a dodává příběhu patřičný šmrnc. --- Kolik? - 22 milionů - 22 milionů? Viděla ses už v zrcadle ty škeble? ()

Pierre

VIDĚNO PO DLOUHÉ DOBĚ ZNOVU. Echm, vážně Gerád Oury? Ten, který dokázal ve svých filmech přirozenně skloubit bláznivé gagy se zajímavým prostředím ve svižném tempu a zábavném vyprávění? Tak proč přesně tohle tady chybí? Au, au. Přestože je natáčení filmu popisováno (například v Pierrových vzpomínkách) jako pohodové a s Victorem Lanouxem už kdysi dávno Pierre  začínal v kabaretech, tak mám dojem, že mezi nima zde nefunguje žádná chemie. Oury sám jako režisér a scénárista přechází mezi putováním advokátá a vězně, povykáním hysterického mileneckého páru a studentskými bouření bez ladu skladu, humoru, tempa. Nevíte, kam to vede, jaký to má smysl. Dá se říct, že jsem záměr Ouryho tentokrát vůbec  nepochopil a až na pár ojedinělých chvilek se  nebavil.  A to ještě pomijím ty excesy, jako že všechny ženské představitelky jsou tady jen proto, abychom měly komu kouknout na zadek nebo ho zmlátit. Kde jsou časy cudně vyzívávé  scéna s balkoném z Velkého šéfa? Kde je TEN  Gerárd Oury? A proč toho alespoň nebyl ušetřen můj nejdražšší Pierre? Tohle asi zase nebudu chtít dlouho vidět. ()

dopitak

PR měl mnohé lepší filmy. A pravda, také mnoho horších. S dabingem Vladimíra Čecha, malá nostalgie několik dní po jeho smrti. Skvělý Petr Oliva a jeho postavička až moc nešikovného nešiky. Nejlepší bylo, jak ho Martial Gaulard na poli jen tak kolemjdouc bleskově oblékl do konfekce dle nejnovější módy :-) ()

Bernhardiner

SIce mě překvapuje místní nízké hodnocení, ale už jsem si tu na občasný výskyt nenormálně hodnocených snímků zvykl, tudíž mě místní škarohlídská banda těžko rozhodí. Tenhle pytel smíchu může smělem konkurovat komediím, které natočil Richard s Veberem a Zidim. Ono to ani o moc hůř vlastně nejde, když je Richard ve formě, Lanoux a veterán Bussieres taktéž a Oury předvádí precizní režii na základě svého klasicky skvělého scénáře. Navíc mě velmi potěšila krásná vietnamská přítelkyně zločince Lanouxe. Při sledování tohoto filmíku můžete v klidu roztřást bránici a přestat myslet na každodenní starosti. To nebývá ani u komedií samozřejmostí. 100% ()

tron

„Koľko?“ – „Dvadsať miliónov.“ – „Videla si sa v zrkadle, škatuľa?!“ Pierre Richard patrí k mojim obľúbeným komikom nielen z Francúzska a keď vidím, koho všetkého nie sú ľudia schopní a ochotní pokladať za komediálneho herca, niekedy sa začínam rozprávať sám so sebou, aby som sa z takých názorov nezbláznil. V ÚTEKU extrémne roztržitému Richardovi (v roztržitosti by mu mohol konkurovať snáď len Peter Sellers v sérii RUŽOVÝ PANTER) navyše ako bonus pomáha skvelé ladenie do bláznivej ale stále milej a pôvabnej buddy komédie. ()

• V scéne, kde sa Martial (Victor Lanoux) vzdáva a prichádza do budovy súdu za prokurátorom, je vidieť, že má Jean-Philippe (Pierre Richard) zašpinenú kravatu od atramentu, tú si ale zašpiní až o niečo neskôr. (ANR)
  • Film byl natočen v roce 1978, ale je situován do roku 1968, kdy za vlády prezidenta Charlese de Gaulla probíhaly studenské nepokoje, které jsou i ve filmu vyobrazeny. (Georgex)