Smrť darebáka

• Československo Smrt darebáka (viac)

Poslanec Phillippe Dubay, ktorý v prudkej hádke zabil poslanca Serrana, požiada o pomoc svojho dávneho priateľa, obchodníka Xaviera Marechala. Ten potvrdí polícii, že v dobe vraždy večeral spolu s Philippem a jeho manželkou Christinou. To je však len začiatok série dramatických udalostí, v ktorých strede je Serranov denník. Majú o neho záujem nielen politici, ktorých by informácie v denníku mohli kompromitovať, ale aj ďalšie vplyvné sily... (STV)

sportovec

Při posuzování kvality této klasické detektivky hodně záleží na zvoleném úhlu pohledu. Typově a žánrově je jasným předchůdcem Moulinů, Navarrů a dalších zcivilňujících seriálů z přelomu století na jedné a paralelně současníkem společenskokritických thrillerů typu ČERNÝ TALÁR PRO VRAHA na straně druhé. V specifických delonovských filmech patří DAREBÁK k tomu nejlepšímu. Abstrahujeme-li od všech těchto východisek, vidíme slušně natočený, nápaditý film z rozhraní lehčího ("béčkového") a vlastního uměleckého žánru hraného filmu. I tak ovšem nabízená výpověď odpovídá rázu doby a hranicím možností jedince. Český dabing té doby opravdu byl třídou už proto, že byl profesionálně zadáván a také profesionálně odváděn. Angažovali se v něm špičkoví herci se zájmem odvádět i zde špičkové výkony. Ve filmu nejenže neruší, ale naopak navozuje poměrně přesvědčivě dojem, že Delon natočil pro potřeby našeho diváka zvláštní českou mutaci francouzského originálu. Dobré řemeslo je ve výsledném účinku vždy lepší než nezvládnutá umělecká ambice. Pohled filmu na společenskou skutečnost je pohledem "preapostmodernitním". ()

mira007

Alain Delon jako právník v politickém krimi thrilleru, kdy se mu do ruky dostane něco jako Mrázkův archiv francouzské politiky a najednou se stane pronásledovaným uprchlíkem a začnou kolem něj umírat lidé. Delon v civilně hrané poloze a ikdyž i akční scény střílečky, automobilové honičky se dostaví také tak to místy působí jako konverzační psychologický film. Jako třešnička na dortu je účast mladičké Ornelly Muti. ()

radektejkal

"Časosběrný" film, ke kterému nevyjádřit se, znamená ignorovat ho. Spanilá jízda Alaina Delona je problematická ve všech svých aspektech (včetně herectví) a poznamenaná dobou svého vzniku (včetně přednášky Klause Kinského o tom, že volání proletariátu po sjednocení přichází pozdě, protože mezinárodní průmyslová a finanční oligarchie je už dávno spojená). ()

Enšpígl

Áááááá, tady se nám Delonek zapletl s politickým spektrem čili český daňový poplatník ví díky našemu politickému spketru přesně o co jde. O velké prachy, lži a intriky. Jsou tam i vtipné scény třeba když Delon ofocuje dokumenty kde jsou záznamy politiků a jejich pochybné činnosti a říká "koukej jsou tady všichni a jak hrabou." Pane Delone, že většina byla z České republiky ? Vlastně nééé, já zapomněl, že u nás jsou přece všichni politici nevinný, že to je jen opoziční hra. Pane Delone, nechcete přiject sem ? Tady na každého slušného občana, vychází jeden politický darebák, dokonce s možností výběru politické strany. Pane Delone, tady by jste se nenudil a za každou smrt jednoho našeho politického darebáka by vám slušní občané zatleskali stejně od srdce jako diváci na premierách Vašich krásných filmů. Popřemýšlejte o tom, pane Delone. ()

Pink.Panther

Kriminální zápletka není ani tak zajímavá jako politická fikce filmu. Zákulisní politické dění, „kontroverzní“ podnikatelé, nadnárodní kapitál řídící nastrčené politické figurky, všiváci politici hrabou a hrabou, svým ovcím dají žrádlo a hry a celé to nápadně připomíná dění v jedné středoevropské zemi. Akorát že novodobá šlechta v této zemi mluví o svých ovcích jako o "obyčejných lidech". Tento výborný nadčasový film ani po 40 letech nezestárl, pořád aktuální, bohužel. ()

• Automobil, kterým jezdí Xavier (Alain Delon), je Alfa Romeo 2000 Berlina. Automobil, který ho pronásleduje a nakonec skončí na dálnici pod „naklaďákem“, je Buick Electra 225 ročník 1964. (xisp)
  • Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného románu, který napsal Jean Laborde. (Terva)
  • Natáčení se ukázalo jako poměrně obtížné: Ornella Muti (Valérie) neuměla francouzsky; první kameraman Maurice Fellous uprostřed natáčení projekt opustil a musel ho nahradit Henri Decaë; Klaus Kinski (Nicolas) nebyl k dispozici ve správném termínu, takže jeho scény byly natočeny ještě před dokončením scénáře. (classic)